Maminka.czKojenec

Domácí štěstí

Ivana Ašenbrenerová 18.  8.  2010
Domácí štěstí
Už se nemůžete dočkat, až konečně odejdete z porodnice a budete s miminkem doma? Poradíme vám, co všechno byste měla mít připravené a na co byste neměla zapomenout.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nenechte se rozptylovat úklidem nebo vařením - to přenechejte jiným. Čerpejte sílu a energii na dny, které vás čekají.

První týdny budou jako nekonečný kolotoč krmení, přebalování, koupání a péče o děťátko.

Nicméně, víte, co všechno máte udělat a co všechno byste měla mít doma připravené?

Do osmi dnů po porodu byste měla dítě registrovat u zdravotní pojišťovny, kde bude dítě pojištěno (po porodu automaticky u té, u které jste přihlášená vy). To však může klidně zařídit partner - potřebuje k tomu jen rodný list miminka.

Po návratu z porodnice byste měla zavolat svému dětskému lékaři, který vás pak navštíví u vás doma. Prohlédne miminko a domluví se s vámi na další prohlídce, tentokrát už v ordinaci. Je samozřejmě lepší, když už máte dětského lékaře předem vybraného - pokud ne, nechte si poradit.

Ideální je, když se objednáte ještě před propuštěním. Lékař nebo sestřička vám poradí s kojením, informují vás o očkování a podávání léků. V prvním půlroce užívá kojené miminko vitamin K jako prevenci před krvácením a vitamin D od druhého týdne života jako prevenci vzniku křivice. Vitaminy jsou rozpustné v tucích, takže je lepší podávat je vždy v mléce a na lžičce.

Doma mějte připravené: na kojení odsávačku, tampony do podprsenky, pro miminko pak vše potřebné na přebalování (plenky, žínky, osušky, na opruzeniny mastičku na zadeček), v lékárničce by vám neměl chybět 60% líh na ošetření pupečního pahýlu, gázové čtverečky, olejíček po koupání (ideální je slunečnicový olej z lékárny), dětský kartáček na vlásky, nůžtičky na nehty se zaoblenými konci, teploměr do vody a nosní odsávačku v případě rýmy.

Pokud se bojíte, že vaše miminko bude trápit novorozenecká kolika, pro jistotu si pořiďte i kapičky Sab Simplex, které pomáhají uvolnit prdíky a také při zažívacích problémech. Lze je koupit bez receptu. Vhodné je mít doma také borovou vodu nebo oční kapky (o jejich použití se poraďte se svým pediatrem).

V prvních dnech vám možná bude miminko připadat tak trochu „divné“ - může mít skvrnitý, poškrábaný obličej, ulepené oči… Většinou nejde o nic vážného, brzy bude vypadat úplně jinak.

Počítejte s tím, že v prvních dnech si i miminko zvyká na svět, takže žádné vzorce chování u něj nečekejte. Teprve mezi 3. a 6. týdnem si začne zvykat na pravidelnější rytmus kojení a spánku.

Hlavním způsobem komunikace děťátka bude téměř neustálý pláč, i na to se musíte psychicky připravit.

Je to vaše první dítě? Pak se budete muset spoustu věcí naučit. Možná se budete zpočátku trochu bát, ale to zvládnete. Když budete vyměňovat plenu nebo koupat, vždy na dítě mluvte a usmívejte se, i když budete unavená.

Kupujte jen to, co je nezbytně nutné - zbytek ať obstará rodina, vy hlavně myslete sama na sebe a na dítě. Mějte všechno po ruce a nenechávejte dítě bez dozoru, zvláště na přebalovacím pultu.

Kojíte-li v noci, nerozsvěcujte velké světlo, zbytečně tím potomka probudíte. Jen ho nakrmte a zase uložte do postýlky.

Další zajímavé články se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Kojenec, Novorozenec, Děti, Novorozenecká kolika, Slunečnicový olej, Štěstí, Kojené miminko, Domácí
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy