Maminka.czKojenec

Dopřejte svému miminku včasnou ochranu

16. 5. 2010
Dopřejte svému miminku včasnou ochranu
Narození miminka bývá pro všechny rodiče jednou z nejšťastnějších událostí v životě.

Zároveň však nastává období, kdy rodiče začínají řešit otázku, jak mohou své dítě v tomto zranitelném věku ochránit před nebezpečím, které na něj „číhá“ v okolním světě. Zvlášť v prvním roce života jsou miminka ohrožena celou řadou závažných infekčních onemocnění.

Mezi nejčastější patří například rotavirová gastroenteritida či pneumokoková onemocnění, včetně velmi častých zánětů středního ucha. Proti mnohým z těchto nemocí přitom existuje účinná ochrana v podobě očkování.

Jedním z infekčních onemocnění, která mohou představovat pro nejmenší děti velké zdravotní riziko, jsou rotavirové gastroenteritidy. Rotaviry mohou u malých dětí způsobit závažné akutní průjmy doprovázené zvracením, bolestí břicha, vysokou horečkou a malátností.

Situace může být natolik závažná, že silně dehydratované dítě skončí v důsledku rotavirové gastroenteritidy na infekčním oddělení. Mnohdy však zbytečně. Někteří rodiče totiž příznaky a průběh průjmových onemocnění podceňují.

Rotaviry jsou vysoce nakažlivé. K jejich přenosu dochází orální cestou, a to kontaktem s kontaminovanými předměty (hračky, přebalovací pult atd.) či nakaženými osobami. Až 95 % dětí prodělá rotavirovou gastroenteritidu ještě před pátými narozeninami, přičemž u dětí do dvou let může mít onemocnění poměrně těžký průběh. Ani zvýšená hygienická opatření přitom nedokáží zcela zabránit šíření rotavirů. Jedinou účinnou ochranu představuje očkování.

Na českém trhu je rodičům k dispozici vakcína Rotarix, která byla v roce 2006 zaregistrována v Evropě jako první očkovací látka proti rotavirové gastroenteritidě. Její velkou výhodou je zcela bezbolestný způsob aplikace – dětem je totiž podávána ústy. Kompletní očkovací schéma se skládá ze dvou dávek.

Očkování je možné zahájit velmi brzy, a to většinou již od 9. týdne věku. Druhá, poslední dávka se podává s odstupem 4 týdnů. Celé očkování by mělo být dokončeno před 24. týdnem, aby dítě bylo chráněno v období, kdy je riziko rotavirové gastroenteritidy nejvyšší.

Vakcína proti rotavirům představuje pro rodiče první příležitost, kdy mohou svým miminkům dopřát nadstandardní (rodiči hrazené) očkování, které jim pomůže bránit se proti infekčním onemocněním, u nichž se zatím nepodařilo zajistit očkování bezplatné.

Vakcínu Rotarix lze navíc podat současně jak s kombinovanou vakcínou Infanrix hexa (tzv. hexavakcínou), tak s vakcínou Synflorix proti invazivním pneumokokovým onemocněním.

Právě proti pneumokokovým onemocněním mohou od ledna letošního roku nechat rodiče v České republice bezplatně naočkovat své děti. Vakcína Synflorix je plně hrazena zdravotními pojišťovnami dětem, je-li očkování zahájeno mezi třetím
a pátým měsícem věku pojištěnce a pokud jsou 3 dávky vakcíny aplikovány do sedmého měsíce věku. Hrazená péče zahrnuje i přeočkování ve druhém roce života.

Dětem, které výše uvedená kritéria nesplní (a je jim méně než 2 roky), mohou rodiče vakcínu Synflorix zakoupit. Synflorix pomáhá poskytovat synergickou ochranu proti invazivním onemocněním a zánětům středního ucha způsobeným deseti různými pneumokoky. Synflorix tak pomáhá chránit proti většině typů bakterie pneumokoka, které u dětí v České republice tato onemocnění způsobují.

Bakterie pneumokoka se šíří kontaktem mezi dospělými i dětmi, kteří nemocí trpí nebo jsou jejich přenašeči. Nejčastěji jsou přenášeny kapénkovou infekcí při kašli
a rýmě. Miminka se tak mohou nakazit doma při kontaktu se sourozencem, starší děti pak např. v dětských kolektivech (jeslích, školce). Zvlášť ohroženy invazivními pneumokokovými onemocněními jsou totiž právě děti mladší jednoho roku. Stejně jako v případě rotavirových infekcí proto odborníci doporučují začít s očkováním proti pneumokokům co nejdříve.

Témata: Děti, Kojenec, Mimi, Pátý měsíc, Zdravotní riziko, Těžký průběh, První příležitost

Mohlo by vás zajímat
Jak zvládnout dítě s ADHD a jak se děti s touto diagnózou projevují?
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Chtěla jsem druhé dítě. Teď čekám dvojčata a manžel šílí
V jaké poloze budete rodit? Porody na zádech jsou prý delší až o 20 minut
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Matka kojila dceru neuvěřitelných devět let! Čekala, až se sama odstaví
Povzdech znechucené matky: Jak utéct před rodičovskou soutěživostí?
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová

Horoskopy

Panna Dnes by měly Panny zkontrolovat bankovní účet, výdaje domácnosti i papíry v zaměstnání, jinak budou mít…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lucie, Lucia, Lucián

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu