Maminka.czChování a vztahy

Dostal nálepku – a už se to s ním veze!

13. 2. 2015
Dostal nálepku – a už se to s ním veze!
Máte doma „nekrásnější princezničku, nebo naopak nemotorného nešiku?“ Víte, že „nálepky“, které děti dostávají v dětství, ovlivňují jejich pozdější život? Bohužel obvykle ne pozitivně.

„Zdenda se musí živit hlavou, od malička má obě ruce levé! „Eliška je naše buchtička, kam jí posadíme, tam ji najdeme! Koneckonců i tak vypadá.“ „Sárinka je prostě princezna, hezčí holčičku široko daleko neznám!“

Také máte ve svém rodičovském arzenálu komentářů podobně laděnou větu, kterou v různých obměnách velmi často používáte? Ba co víc! Hojně ji používá i vaše okolí; prarodiče, paní učitelka ve školce, známí apod. Pravděpodobně má taková věta reálný podklad, ale je opravdu nutné a něčemu prospěšné, aby naše pozitivní či negativní soudy měly děti neustále na talíři?

Víte, že se někteří psychologové domnívají, že tyto věty – jakési nálepky –, které děti slýchají od raného dětství, utvářejí jejich představu o nich samotných a mnohdy v životě vykonají mnoho zla.

Nálepky zavazují

„Každý z nás si nese v sobě nějakou vsugerovanou představu, předsudek, odsouzení, předurčení. A tyto představy zavazují!“ nerozpakuje se v souvislosti s „nálepka“ tvrdit známá psycholožka a autorka mnoha populárních knih Jiřina Prekopová. Na chování i přístupu k sobě samému je u mnohých dospělých i dospívajících patrné, jak moc jsou zakořenění v „nálepkách“, které jim přidělili jejich nejbližší. „Stojí mnoho sil překonat vsugerované představy a dítě tuto sílu většinou nemá.“ tvrdí dále Prekopová.

Ano, samozřejmě – někteří rodiče mohou naprosto realisticky vidět, že je jejich potomek neobratný, ale jak mu pomůže, bude-li to neustále slýchat? Proč mu raději neříct: „Nevadí, že si to pití zase rozlil, příště to zvládneš zase o kousek lépe, však ty se to naučíš! Pojď, utřeme to spolu.“

Negativní nálepka nikomu nepomůže

„Je vyčerpávající žít s negativní představou a správně se vyrovnat s pozitivní představou, zvláště když neodpovídá skutečnosti nebo se najednou zhroutí.“ píše ve své knize „Děti jsou hosté, které hledají cestu“ Jiřina Prekopová. Nemotora, trouba i pomalý šnek budou díky poznámkám okolí těžko šikovnější, chytřejší a rychlejší. Naopak – časem spíše rezignují, vždyť proč se snažit? Nálepka je nalepená a nikdo už se nebude příliš namáhat s jejím sundaváním.

I pozitivní nálepka může být zdrojem zklamání a frustrace

Nepochybně je skvělé chválit a správným způsobem povzbuzovat děti za to i v tom, v čem jsou dobré, co jim jde. Samozřejmě, že kupříkladu holčičky potřebují zvláště od svých tatínků slyšet, jak jim to sluší, jak jsou šikovné a hezké. Avšak nalepit na malou dívenku nálepku „naše nejkrásnější princezna“ může být pro holčičku do budoucna velmi frustrující a zavazující.

Z roztomilé princezny může totiž vyrůst naprosto „obyčejná“ slečna, která se se svou „obyčejností“ bude nelehko vyrovnávat. Zatímco v rodinném kruhu stále platí za uznávanou krasavici, její spolužáci na ní nic výjimečného neshledají – děvče je dezorientované, nerozumí situaci a hledá vinu buď v sobě, nebo spolužácích…a zatím je vina naprosto jinde.

Je vcelku přirozené, že mnozí z nás mají tendence určitou nálepku svému potomkovi nalepit. Nelepme ji však na své dítě (i když má mnohdy reálný podklad), nalepme ji raději na viditelné místo ve své mysli, abychom mohli dítěti v jeho nedostatcích a slabinách skutečně pomoci!

Témata: Chování a vztahy, Obyčejnost, Trouba, Šárinka, Buchtička, Známá psycholožka, Nal, Správný způsob, Jiřina Prekopová, Zdenda, Mnohý dospělý

Mohlo by vás zajímat
Bezpohlavní výchova: Ani kluk, ani holka. Ať si dítě samo vybere!
Přiznání: S miminkem se nudím. Co s tím? Vyzkoušejte naše rady
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Největší rodičovské chyby při psaní domácích úkolů. Čeho se vyvarovat?
Ester Geislerová: Seznamka? Použila jsem fotku s těhotenským břichem a čekala!
Mámy jsou na sebe zlé, vyslechla jsem si tolik urážek, říká Gabriela Lašková
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Žijete spolu, nebo jen vedle sebe? I vztah je potřeba servisovat

Horoskopy

Kozoroh V sobotu půjde všechno jako po másle. Jde o vztah s životním partnerem i dětmi. Jenže se to malinko…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Gabriel, Zbyslav, Gábor

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu