Maminka.czPracující matky

Dostala jsem od života facku, ale nevzdala jsem se a bojovala, říká úspěšná mladá podnikatelka

Vanda Stöckbauerová 6.  9.  2023
Být matkou samoživitelkou neznamená bezmocně se smířit se svou životní situací. Nadine Seidlová není typ člověka, který se vzdává. Porodila dva měsíce po maturitě, našla si brigády a nastoupila na vysokou školu, ale nestačilo jí to... Jaká byla její cesta k úspěchu?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Prošla jste si komplikovaným životním obdobím – zůstala jste na péči o novorozenou dceru sama. K tomu jste ještě studovala a pracovala. Co pro vás bylo nejtěžší?

Sama jsem byla už v těhotenství. Předtím jsem měla pocit, že žiju pohádku. Byla jsem v maturitním ročníku, čerstvě zasnoubená a s partnerem jsme se přestěhovali do většího bytu. Jenže do toho přišla druhá čárka na těhotenském testu. Pak přišla ta facka, protože partner o miminko nestál. Na péči se z mnoha důvodů necítil a necítil se ani na vztah se mnou. A tak jsem ze dne na den přišla skoro o všechno, co do té doby zdánlivě fungovalo. Musela jsem se vzdát i brigády v gastronomii, protože jako těhotná jsem šestnáctky za barem dělat nemohla... Během těhotenství jsem pracovala ve svatebním salonu, nejprve jako asistentka prodeje svatebních šatů, později jako recepční. Do práce jsem chodila až do porodu. A to doslova. Přijela jsem z práce, praskla mi voda a jelo se.  V tu dobu byla nejtěžší asi psychika. Sebevědomí jsem měla v háji a měla jsem pocit, že jsem selhala. Nebyl nikdo, kdo by mě obejmul, podpořil, kdo by podržel prcka, abych si mohla v klidu dát sprchu, udělal mi čaj nebo kávu... A třeba jen byl vedle mě a občas si poslechl radosti a starosti prvorodičky.

VIDEO: Samoživitelka Monika: Školní rok? Pro mě bez peněz rodičů noční můra

Jak jste zvládala péči o dítě? 

Porodila jsem si nejlepší parťačku, jakou jsem si mohla přát. Evelin je naprosto úžasné dítě. Na kojení se sice budila po dvou hodinách, ale spala klidně, netrpěla na bolesti bříška. Moje mamka a hlavně její partner mi pomáhali nejen s občasným hlídáním, když jsem jezdila na vysokou školu na přednášky, ale i psychicky mě podrželi. Sama v sobě jsem bojovala s pocitem studu, že jsem na malou zůstala sama, a s pocitem viny, že je moje chyba, že se narodila do neúplné rodiny. O to víc jsem chtěla začít vydělávat, abych ji dokázala zabezpečit, aby necítila žádné nepohodlí nebo nedostatek. Začala jsem studovat a pracovat zároveň.

Miminko, studium a práce... To je velmi náročná kombinace. Proč jste se rozhodla pro vysokou školu hned po porodu?


Doma mi tvrdili, že bez vysoké nebudu mít nikdy dobrou práci. Tak jsem se rozhodla, že i když jsem „selhala“ jako matka a neudržela rodinu, tak chci alespoň po finanční stránce dceru zajistit. Moje první volba byla kynologie na ČZU, ale nebylo to ono. Druhý pokus, soukromá škola AMBIS, konkrétně obor ekonomika a management podniku se zaměřením na marketing, byl trefa do černého. Tam jsem viděla potenciál, že marketing jako práci můžu dělat z domova, a navíc za rozumné peníze. A opravdu jsem dřela, abych mohla zaplatit školné. 

Co jste tenkrát dělala za práci? 

Měla jsem spoustu brigád z domova, jinak to nešlo. Za první rodičák jsem si koupila rekvalifikační kurz účetnictví a až později jsem zjistila, že je to slepá ulička. Tento obor totiž nebyl slučitelný s mojí vizí pracovat z domova. Naštěstí jsem už v té době měla brigádu – navolávala jsem schůzky pro obchodní zástupce. V podstatě jsem pracovala od 14. dne po porodu (10 dní jsem byla v porodnici). Přestože jsem pracovala pro tři obchodní zástupce, nestačilo to, peněz bylo pořád málo. Přibrala jsem si administraci e-shopu, zákaznický servis a zákaznickou podporu pro firmu se dřevem, barvami a laky.

Restart kariéry mi pomohl věřit sama sobě a odbrzdit podnikání, říká maminka samoživitelka

Obdivuji vaši energii. Co bylo vaším motorem?  

Rozhodně to byla moje dcera a taky přesvědčení, že z ní chci vychovat silnou holku, kterou jen tak něco nepoloží. Došlo mi, že když to chci po tom malém tvorečkovi, tak jí musím jít příkladem. 

Pak jste ale v pracovním životě změnila směr. Co vás k tomu přivedlo? 

Moje vyčerpanost. Moje tělo mi dávalo dost najevo, že není udržitelné mít 8 brigád najednou, a stejně se trápit nedostatkem financí. Věděla jsem, že to budu muset vymyslet jinak, jen jsem ještě nevěděla jak. Pak jsem jednou v rámci plnění úkolu pro klienta absolvovala konzultaci s jednou seniorní markeťačkou a ta mi ukázala cestu, jak se marketingem živit. Poprvé jsem cítila, že nejsem ve vleku událostí, ale že si můžu začít tvořit vlastní život. Pracovala jsem na sobě, na svých znalostech a dovednostech, na svém sebevědomí. A odrazila jsem se ode dna. Vždycky to nějak jde. Když máte svoje proč (a je dostatečně silné), najdete si i způsob jak. Začala jsem tedy podnikat. 

Jaké byly podnikatelské začátky?

Náročné. Viděla jsem sice cestu, ale bála jsem se po ní jít. Měla jsem strach z další prohry. Když jsem nezvládla rodinu, jak chci dokázat tohle? Nicméně nakonec jsem se rozhodla do té vody skočit a začala jsem marketingovým kurzem od své mentorky.

A nezůstalo jen u jednoho kurzu. Jaké vzdělávací kurzy jste absolvovala a v čem vám pomohly? 

První kurz, který jsem si pořídila už jako podnikatelka, byl od zmíněné seniorní markeťačky. Získala jsem praktické know-how a hlavně velkou podporu. Jak jsem si nevěřila, měla jsem tendenci se neustále ohlížet dozadu, ale lektorka mě vždy vrátila zpět a nutila mě dívat se do budoucnosti. Uvěřila jsem sama sobě, že podnikání zvládnu, a po skončení kurzu jsem si hned začala hledat klienty. Jako začínající a mladá podnikatelka jsem měla nízké sebevědomí. Nabízela jsem velké množství práce jen za reference, abych si udělala jméno. Podnikání jsem obětovala spánek a sociální život. Byla jsem opravdu naplno jenom máma a podnikatelka. Všechno ostatní šlo stranou, bohužel i jakákoliv péče o sebe. Spala jsem minimálně, skoro nejedla, opomíjela pitný režim (kromě kávy). Věděla jsem, že takhle to dál nejde... Klid a pevnou půdu pod nohama mi pomohl získat kurz kariérního poradenství od Marter. Na kurzu jsem si uvědomila své hodnoty, které jsem postupně začala zavádět do praxe. Jednoduše řečeno, přestala jsem se bát říct si o adekvátní peníze za svou práci. Další kurz, který mi dal opravdu hodně, byl kurz vyjednávání od společnosti NEGOTICO. Není nijak levný, o to víc je cenný, poskytnuté informace bych v knížkách nenašla. Navíc tamější komunita lidí je neuvěřitelně podporující. Tento kurz již dopiloval základy, které jsem si postavila na předchozích kurzech. První kurz marketingu byl iniciační, kurz od Marteru transformační a tento posilující. Přestala jsem se bát navazovat obchodní vztahy a vyjednat si dobré podmínky. Výjimečný byl i tím, že jsem si dokázala odpustit.

"Přestože už mám poměrně dobré znalosti v marketingu a obchodu, stále investuji do svého vzdělávání. Věřím, že je to ta nejlepší investice, kterou pro sebe mohu udělat. Neustálá práce na sobě je klíčem k úspěchu."

Podnikáte stále v marketingu?

Ano, je mojí hlavní náplní, zejména vedení sociálních sítí klientů. Zároveň pro dva klienty dělám marketingového manažera – vedu celý marketing včetně sales a event marketingu. Takže reklamy, web, e-shop, sítě, prodeje. Všechno, na co si vzpomenete. A protože jsem nezmar, tak pro některé klienty dělám zároveň i zákaznickou podporu a backoffice.

Co považujete za největší úspěch?

Jeden z mých největších osobních úspěchů je to, že jsem si dokázala odpustit vinu za to, že jsem spadla do kategorie matka-samoživitelka. Jak jsem v průběhu své podnikatelské cesty rostla, získávala sebevědomí a byla jsem si víc vědoma vlastní hodnoty, začaly se dít zázraky i v osobním životě. Potkala jsem partnera, znovu jsem se zamilovala a povedlo se nám letos rodinu rozšířit o druhou dceru. Moje dvě děti považuji za největší životní úspěch. Dneska jsem máma dvou krásných holčiček, podnikatelka, studentka vysoké školy a partnerka v (konečně) zdravém vztahu. I když mladší dcera se ukázala jako trochu komplikovanější oříšek, už dva měsíce mě učí, že zvládnout jde opravdu všechno. S partnerem máme rozdělené role i v domácnosti, rovněž podniká, tak si vycházíme navzájem vstříc v našich potřebách.

Máte nějaké podnikatelské sny, kam byste chtěla směřovat? 

Chci školit. Nějaká školení mám už za sebou, teď je přede mnou velká vidina prvního uceleného kurzu. Ale je to cesta, kterou opravdu chci jít. Zároveň s partnerem rozjíždíme projekt Finance pro rodiče. Chceme se věnovat komunitě rodičů, pomoct jim s nastavením rodinného rozpočtu, aby vše odpovídalo jejich potřebám.

Lepší práce, lepší život

Před třemi lety uspořádal Marter první běh kurzu s názvem Restart kariéry pro samoživitele/ky. Brány kurzu se tento rok otevřou 12. 9. 2023 a i nadále je za podpory firmy Heineken pro účastníky zdarma. Speciálně ženám samoživitelkám je určen i ucelený kurz kariérního poradenství Změna startovní čáry pro samoživitelky, který je také zdarma a začíná 15. 9. 2023. Přihlášky do obou programů jsou otevřené, přihlásit se můžete na webových stránkách Marter.cz. Je-li vám téma samoživitelství blízké a chcete-li pomoct další mámě samoživitelce v cestě za lepší kariérou, můžete přispět na Darujme.cz.

Matkou na volné noze: 10 tipů, jak být OSVČ a zároveň dobrá máma
Témata: Miminko, Dcera, Samoživitelky, Pracující matky, Zpátky do práce, Kariéra a zaměstnání (poradna), Máma maká, Práce na mateřské, partner, podnikatel, Facka, Vysoká škola, Plnění, Brigáda, Podnikatelka, Samoživitelka, Marketing