Maminka.czPraktické rady

Dovolená a finance: Tady jsou tipy, jak ušetříte a co udělat ještě před odjezdem

Simona Procházková 26.  5.  2022
Platební kartu, hotovost, nebo obojí? Neproděláme při výběru z bankomatu v cizině? A proč nezapomenout na cestovní a zdravotní pojištění? Na letní dovolenou se těšíme a šetříme většinou celý rok. Proto se hodí vědět, jak se chovat, aby nás nestála zbytečně víc, co si pohlídat a jak si finanční stránku dovolené co nejvíce zjednodušit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

My Češi patříme doslova k přeborníkům na bezkontaktní placení, a tak nás občas v zahraničí překvapí, že musíme kartu zasunout do terminálu, že ji v některém obchodě neberou, případně že s ní lze platit jen větší nákup od určité hodnoty. Mít u sebe při cestách nějakou hotovost tak není úplně od věci. To ale nutně neznamená, že si před odjezdem do ciziny musíte vzít den dovolené a navštívit banku nebo nějakou směnárnu, kde strávíte spoustu času ve frontě.

VIDEO: Jak vypadaly dovolené před rokem 1989?

Hotovost si můžete pohodlně a bez problémů vybrat z bankomatu i v cílové destinaci, a to často i za velmi výhodných podmínek. Navíc díky chytrým telefonům a jiným elektronickým pomocníkům nemusí být ani hledání nejbližšího bankomatu nijak složité.

Hotovost je pořád pro Čechy nezbytností

Zvykli jsme si, že platební karta je pořád po ruce a v peněžence nezabírá skoro žádné místo. Přesto je fajn mít u sebe zároveň „pro strýčka Příhodu“ i nějakou finanční částku v hotovosti. Jen si představte, jak asi budete například na pláži platit za lehátko a slunečník kartou? Také například v mnohých restauracích není možné nechat spropitné jinak než v hotovosti. Mince vás zachrání také na místních tržištích, při potřebě použít veřejnou toaletu, zaplatit parkovné, koupit si jízdenku na hromadnou dopravu nebo třeba v okamžiku, když chcete podpořit pouliční umění. „Mít u sebe alespoň malý obnos se hodí vždycky, nicméně tahat s sebou balík peněz se nevyplatí ani z praktického, ani z bezpečnostního hlediska,“ říká Zuzana Filipová, mluvčí skupiny Moneta.

Cestovní pojištění není zbytečnou investicí

Je samozřejmě dobré myslet na své zdraví. Úraz, nehoda nebo akutní zdravotní potíže mohou i na dovolené potkat každého z nás a vyplatí se na to myslet. Ne vždy lze totiž i za drobnější lékařské ošetření platit kartou. A aby výlohy za návštěvu lékaře v zahraničí při vážnějších zraněních nezruinovaly váš rodinný rozpočet, je na místě mít sjednáno cestovní pojištění.

Ačkoli to základní bývá k vybraným platebním kartám zdarma a mnohdy zahrnuje pojištění pro celou rodinu, vždy se vyplatí si rozsah nejprve ověřit, vyhodnotit, zda skutečně stačí a jaké jsou podmínky jeho aktivace. Zpravidla se ale doporučuje pojistit se zvlášť. Zejména protože ke komerčnímu pojištění získáte všestrannou asistenční službu a také si můžete dokoupit některá krytí účelově podle povahy dovolené.

Dovolená, kterou si užije celá rodina aneb jak na dovolenou s dětmi

 „Cestovní pojištění kryje hlavně léčebné výlohy, které vzniknou v důsledku onemocnění nebo úrazu v zahraničí. Platí se z něj tedy ambulantní i nemocniční ošetření, léky, zdravotní pomůcky, transport, repatriace domů. Hodlá-li pojištěný na dovolené sportovat, musí si sjednat sportovní cestovní tarif,“ připomíná Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa. Cestovní pojištění neznamená v celkovém kontextu výdajů za zahraniční dovolenou nijak zásadní položku, dokáže ale ušetřit doslova miliony, navíc cestovní pojištění se sjednává bez spoluúčasti.

Platební kartu si hlídejte

Stejně jako doma i v zahraničí platí, že byste měli být při platbě kartou obezřetní a je potřeba nespouštět ji z očí. Zloději mnohdy stačí opsat si vaše číslo karty a CVC kód na její zadní straně. I proto je dobré mít nastaven finanční limit, abyste předtím, než krádež odhalíte, nepřišli o všechno.

„Pokud máte v chytrém telefonu nastavené mobilní bankovnictví, máte zde veškeré výdaje bezpečně pod kontrolou. Například v naší aplikaci Smart Banka můžete zobrazit zůstatky i na svých účtech u jiných bank," uvádí Zuzana Filipová ze skupiny Moneta a dodává, že zloději se zpravidla pokusí kartu zneužít krátce po její krádeži. Proto jednejte rychle. „Kartu je také dobré pojistit proti ztrátě a krádeži. Pojištění není nijak nákladnou záležitostí a vztahuje se také na souběžnou ztrátu hotovosti, osobních dokladů a věcí nebo klíčů.“

Směnárna on-line v mobilu

Necháváte výběr hotovosti až do cíle své dovolené a trochu se obáváte, kolik za to vlastně zaplatíte? Nemusíte, díky možnostem, které banky nabízejí, to jde bez problémů, a dokonce levněji.

„Peníze si můžete směnit on-line v mobilní aplikaci přímo ve svém chytrém telefonu nebo v internetovém bankovnictví. Díky on-line směnárně je vše velmi jednoduché. Na pár kliknutí založíte eurový nebo dolarový účet, ke kterému dostanete bezplatně debetní kartu. Na účet si pak můžete převádět peníze ze svého českého účtu a směnit je tak na eura pouhým kliknutím. Kurzy v on-line směnárně bývají také jedny z nejvýhodnějších na trhu, protože zatímco bankovní kurzy jsou platné celý den, kurz v on-line směnárně je nabízen v reálném čase,“ popisuje Jakub Komenda z Moneta Money Bank. Velkou výhodou je také to, že kartou k eurovému nebo dolarovému účtu pak můžete zdarma vybírat a platit v zahraničí.

Bankomaty najdete všude

Snadno se to řekne – vybrat peníze z bankomatu. Ale mnohdy bývá dost komplikované v místě, kde jste poprvé, vůbec nějaký bankomat najít. Většina aplikací českých bank vám ale dokáže vyhledat a ukázat cestu k tomu nejbližšímu. To ovšem často platí jen v Česku. V zahraničí jste pak mnohdy odkázáni sami na sebe a na ochotu místních, kteří vám případně poradí. Některé banky už ovšem nabízejí aplikace, které po nainstalování do chytrého telefonu umožní vyhledat bankomat nejbližší místu, kde se právě nacházíte.

Cestování s dětmi aneb jaké cestovní pojištění se vyplatí?

Na podobném principu – tedy najít nejbližší bankomat, ale také informaci o tom, zda je možné například v restauraci, kam se chystáte, platit kartou – funguje také nová funkce v aplikaci Úžasná místa, kterou si může do mobilu stáhnout úplně každý. Základní myšlenkou aplikace a původně také stejnojmenné facebookové skupiny je vzájemné sdílení cestovatelských a fotografických zážitků v rámci celé České republiky. Funkce vyhledání nejbližšího bankomatu a mapa míst, kde lze platit kartou, vznikly ve spolupráci s Moneta Money Bank. 

Témata: Maminka cestuje, Praktické rady, Dovolená s dětmi, Cestování, Peníze, Prázdniny, Finance, Cestujeme, Jak ušetřit, Platební karta, baňky, Dovolená, Banka, Zdravotní pojištění, Česká republika, Eva Svobodová, Hotovost, Příhoda, Moneta Money Bank, Chytrý telefon, Čechy, Bankomat, Monet, Odjezd, Zloděj
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
VIDEO: Co dělat, když dítě nic nejí? Poradí odborník na výživu Petr Havlíček. A nebere si servítky
Makovská Marie
Dětský jídelníček
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita