Maminka.czKam s dětmi

Kam vyrazit o vánočních prázdninách s dětmi za sněhem?

Simona Procházková 26.  12.  2021
Vánoční prázdniny na horách? Proč ne. Vsaďte na oblíbené rodinné areály, kde najdete veškerý potřebný komfort pro pobyt i s těmi nejmenšími ratolestmi. Lyžařská sezona je v plném proudu, tak si první sníh pořádně užijte. Kde mají otevřeno a na jaké změny se letos připravit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Černá Hora - Pec: dlouhé sjezdy

V největším lyžařském resortu v Česku si zalyžujete na 50 kilometrech sjezdovek a lyžařských cest na jeden společný skipas. SkiResort tvoří šest vzájemně propojených areálů - Černá hora, Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Malá Úpa, Velká Úpa a Svoboda nad Úpou. Každý z nich má jiný charakter a odlišnou náročnost sjezdovek. 

V areálu je i nejdelší tuzemská osvětlená sjezdovka Protěž (1,6 km) pro večerní lyžování. V Peci pod Sněžkou bude v provozu více sjezdovek a to Javor 2, Lyžařská, Smrk, Zahrádky a U potoka. Pozor, mezi areály nebudou jezdit páteřní skibusové linky ani Skitour Express. Skipasy i veškeré další služby je možno zakoupit a zaplatit předem online, abyste se vyhnuli frontám u pokladen.

Kromě nejdelších, až tříkilometrových, sjezdovek tu najdete také dětské lokality s mírnými svahy a zázemím pro malé lyžaře či atraktivní lyžování v podobě zábavných tratí Funline s klopenými zatáčkami a tunelem. Samozřejmostí jsou lyžařské školy, šest Live parků s pojízdnými koberci pro výuku dětí, špičkově vybavené půjčovny vybavení a servis.

Na vrcholu Černé hory najdete  Live park Černá hora, kam se pohodlně dostanete kabinkovou lanovkou a užijete si sjezd na nejdelší sjezdovce v Česku. Je tu také dětský provazový vlek a cvičná louka s novými výukovými pomůckami, které mrňatům výuku zpestří.

Kromě lyžování můžete vyzkoušet taky řadu dalších aktivit, jako jsou sjezd na saních po Černohorské sáňkařské cestě (zdarma), večerní sáňkování s průvodcem, výlety na sněžnicích či skialpinistických lyžích. V Janských Lázních je také snowtubingová dráha (v Live parku Formánky). Před odjezdem si ale zjistěte, jaká je aktuální situace a které služby budou v provozu nebo naopak omezeny.

A jaké jsou hlavní novinky Skiresortu Černá Hora - Pec pro letošní sezónu? Z pohodlí domova si ještě před lyžovačkou můžete vybrat i sjezdové lyže, snowboard, či skalpy v některé z půjčoven, online si můžete rovněž objednat předem lyžařskou školu a rezervovat místo na parkování. Samozřejmostí je nákup skipasu online s tím, že si ho můžete vyzvednout po příjezdu kdykoli ve výdejních automatech.

Jak naučit děti lyžovat? Tady je devět důležitých a praktických rad!

Špičák Železná Ruda: vše online

Příjemný rodinný areál uprostřed šumavských kopců nabízí lyžování pro začátečníky, děti i náročnější pokročilé sjezdaře. K dispozici je lyžařská škola (v současné době probíhají individuální lekce, skupinové jsou do odvolání zrušeny), ski servis a půjčovna vybavení. Gastro provozovny a občerstvení fungují aktuálně v režimu výdejních okének. V provozu je čtyřsedačková lanová dráha, kde je zaveden tzv. management front, aby byl zachován odstup dva metry a tím se vyloučilo zdravotní riziko.

Pro malé začínající lyžaře nechybí lyžařské hřiště s posuvným kobercem, vyřádit se můžete ve funparku. TempleStore Funpark na Špičáku o délce 400 m je koncipován jako snowpark určený především pro freestyle začátečníky. Zábavu i adrenalin nabídne rovněž Funline, trať kombinující terénní vlny, klopené zatáčky a bezpečné překážky.

Od loňské sezóny je možnost kompletního nákupu online na spicak.cz. Nákup skipasů, půjčovny i lyžařské školy vyřídíte v teple domova a po příjezdu rovnou lyžujete. V okolí Železné Rudy navíc najdete výborně značené a upravované běžkařské trasy, takže na své si tu přijdou i ti, kteří zdolávání sjezdovek příliš neholdují, raději se vypraví na výlet do přírody a dají si do těla na běžkách.

Chystáte se s prckem na hory? Lyže si půjčte, instruktor se vyplatí

Dolní Morava: ráj pro rodiny

Sjezdovky pro začátečníky i zkušenější lyžaře, profesionálně upravené běžkařské tratě, lyžařská škola –  Skiareál Dolní Morava nabízí skvělý odpočinek, zejména ten aktivní, pro každého! Díky propojení areálu si od loňska můžete užívat dlouhé jízdy na čtyřech mamutích sjezdech.

Propojením oblíbené panoramatické sjezdovky Slamník a červené sjezdovky Sněžník B vznikla trasa dlouhá téměř dva a půl kilometru. Pokocháte se přírodou, ale také se do toho pořádně obujete. Spojením jízdy po Slamníku, Sněžníku A a sjezdovce Kamila si užijete sjezd naplno. Na začátku jízdy si vychutnáte zasněženou horskou krajinu, ve střední části vám zvedne adrenalin jedna z nejprudších černých sjezdovek v Česku a potěší pohodová závěrečná část. Pro ty, co si rádi užívají výhledy, je určená trasa vedoucí přes Slamník, Vyhlídkovou, horní spojovací sjezdovku a Kamilu a délce více než tři kilometry. Mimo jiné pojedete kolem Stezky v oblacích ozdobené námrazou.

Specialitou letošní zimy je večerní lyžování, při němž si užijete jízdu pod hvězdným nebem, a to na sjezdovce Kamila, která se nachází přímo naproti Wellness hotelu Vista. I v zimě si navíc můžete dopřát adrenalinový zážitek v podobě jízdy na Mamutí horské dráze s více než 20 zatáčkami, otočkami a podzemním tunelem.

Pokročilejší lyžaři mohou vyzkoušet crossovou trať a snowpark plný skoků a překážek, děti svěřte zkušeným instruktorům v Baby ski parku pro závodníky do čtyř let nebo Dětském ski parku Amálka a dopřejte si chvilku slunění a relaxu s výhledem na okolní zasněžené kopce na odpočívadlech podél sjezdových tratí.

Tatínkové i děti každého věku budou nadšeni z jízdy v nejmodernějším modelu rolby Pisten Bully. V doprovodu horských vůdců se můžete vydat na ranní nebo večerní túru na chatu Slaměnka na vrcholu hory Slamník, zárukou skvělé zábavy je také večerní sáňkování.

Jak vybrat lyže pro děti? Dbejte na délku, kvalitu a bezpečnost!

Lipno: pohoda u jezera

Že znáte Lipensko jen jako letní dovolenkovou destinaci, kde se skvěle koupe, jezdí na kole a houbaří? Velká škoda! Vyjeďte sem o Vánocích za sněhem a nebudete litovat! Lyžařské středisko v Lipně nad Vltavou je sice menší a délka sjezdových tratí nemůže konkurovat Krkonoším, o to více zde ale pocítíte rodinnou pohodu. 

Lipenské sjezdovky nabízejí patnáct kilometrů tratí různé obtížnosti, takže si vyberou méně zdatní začátečníci i zkušení lyžaři. Najdete tu hned tři čtyřsedačkové lanovky, jednou z novinek posledních let je rozšířený a vylepšený Snowpark. Vyzkoušet si můžete Skicrossovou či Snowcrossovou trať, která je samostatně oddělena a měří více než jeden kilometr.

Ti nejmenší si zadovádí s maskotem areálu lišákem Foxem, který na ně každý den čeká ve výukovém hřišti Fox park a postará se o zábavu svými animačními programy. Na hřišti jsou pojízdné koberce nebo pohádkové a zvířecí slalomové dráhy s podjezdy a tunely. Těšit se můžete také na lyžařské závody a pravidelné večerní bobování.

Večerní atmosféru také při lyžování si letos všichni užijí zdarma. A to tehdy, pokud si zakoupí jednodenní nebo pětidenní či šestidenní skipas. Ten totiž letos nabízí možnost lyžovat nejen přes den, ale i večer při neopakovatelném výhledu na lipenské jezero a osvícenou marinu. Chcete to mít na sjezdovku jen pár kroků a vychutnat si první ranní manžestr na čerstvě upravených sjezdovkách? Pak se ubytujte v novém čtyřhvězdičkovém hotelu Element, který se nachází hned u dolní stanice lanovky.

Pokud si obstaráte kartu hosta Lipno.card, získáte mimo jiné třeba zvýhodněné skipasy nebo vstupy na Stezku korunami stromů se slevou. Pro děti jsou připraveny každodenní animační programy s lišákem Foxem.

Jaká platí aktuální "covid" opatření na horách?

  • Ubytování: před nástupem na pobyt musíte prokázat bezinfekčnost, a to pouze potvrzením o dokončeném očkování nebo prodělaném covidu (ne starším 180 dní od nemoci). Toto opatření se nevztahuje na děti do 12 let.
  • Ve službách ani restauracích již není možné prokazovat bezinfekčnost pouze negativním PCR nebo antigenním testem, taktéž se nevztahuje na děti do 12 let.
  • Při nákupu skipasu se u pokladny musíte prokázat očkovacím certifikátem nebo potvrzením o prodělání onemocnění covid-19, které není starší než 180 dní.
  • Ve skiareálech je povinné mít nasazený respirátor nebo nanoroušku pouze v uzavřených kabinkách lanových drah.
  • Děti ve věku do 12 let nikde žádná potvrzení ani testy nepotřebují.

 

Témata: Kam s dětmi, Maminka cestuje, Vánoce, Tipy na výlet, Dovolená s dětmi, Výlety, Vánoce 2021, Cestujeme, Skvělá zábava, Lyžař, Potřebný komfort, Element, SkiResort, Morava, Sauna, Slunění, Dětský koutek, Orlické hory, Lyžařská sezona, Začátečník, Chata, Van, Lipno nad Vltavou, Krkonoše, Jánský
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Lékař u porodu nízkorizikové rodičky nemá co dělat. Někde se porody vyvolávají zbytečně, shrnuje porodník Igor Michalec
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Nejkrásnější dvojčata světa vydělávají ve 12 letech miliony! Pohádkový příběh, nebo vypočítavost matky?
Formánková Simona
Galerie
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie