Maminka.czDovolená s dětmi

Dovolená s dětmi: Plánujte pečlivě a ctěte režim svého potomka

Michaela Láchová 30.  5.  2019
Ať už se s dětmi vydáte na prázdniny kamkoli a čímkoli, musíte být dobře připravení. Přinášíme vám pár rad a tipů, abyste si užili pohodové léto bez stresu a ve zdraví!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Hory, moře, chalupa u babičky? Koupání, odpočívání, skotačení a dovádění je čas, na který se těší snad každý z nás. Mámy to ovšem mohou mít trošku jinak, přece jen jim v hlavě běží spousta „existenčních“ otázek. Bude tam pro mé dítě bezpečno? Jak zvládne cestu? A stihnu zabalit všechno, co budeme potřebovat? Koneckonců doma máte veškeré pohodlí a i tam je někdy složité vybalancovat čas mezi krmením, spánkem, zábavou a mazlením. A co teprve v cizím prostředí! 

Pečlivá příprava

Rozhodně ale není čeho se bát. Jak se říká, štěstí přeje připraveným. S dětmi to ani jinak nejde. A připravíte-li se na dovolenou opravdu pečlivě, ušetříte si spoustu stresových situací. A můžete si společně užívat! Pojďme se tedy podívat na vyzkoušené maminkovské know-how, na co všechno byste měla před odjezdem myslet, aby dny i noci mimo domov probíhaly v pohodě. Určitě přemýšlíte nad tím, jestli náhodou nebude dovolená pro vás všechny snazší, až bude vaše ratolest starší.

„Když byl můj první syn George ještě malé miminko, příliš jsem se s ním nevzdalovala od domova. Ale v době, kdy se mi narodila dcera Isla, jsem byla mnohem uvolněnější a rozhodla se vzít děti na dovolenou do Rakouska, když jí byly teprve tři měsíce. A ve svých pěti měsících s námi odcestovala i do Thajska,“ popisuje Jenny Bufton, která procestovala svět jako letuška British Airways a Emirates a je spoluzakladatelkou mumstheworld.net. „Bezesné noci nás čekaly tak jako tak, rozdíl byl v tom, že byly alespoň na nádherných místech,“ dodává maminka dvou dětí. 

 

O místě pobytu si zjistěte co nejvíc informací

 

Doklady a potřebná lejstra 

Kromě lékárničky si nezapomeňte přibalit hlavně potřebné doklady – podle toho, kam konkrétně se vydáte. Tyhle dvě položky zkrátka nesmějí na seznamu chybět, všechno ostatní v případě potřeby totiž snadno seženete. 
Z dokladů přibalte hlavně kartičky zdravotního pojištění pro všechny členy rodiny a stejně tak cestovní doklady. 

Myslete na to, že i malé miminko musí mít při cestě do zahraničí doklad totožnosti. Po Evropě stačí občanský průkaz, v ostatních případech mu s dostatečným předstihem obstarejte cestovní pas. Jeho vydání trvá třicet dnů a při jeho převzetí si připravte správní poplatek ve výši 100 Kč. Pokud byste ho chtěli vydat expresně, což i tak trvá 5 pracovních dní, zaplatíte 3000 Kč za sebe a 1000 Kč za dítě do 15 let. A do 24 h pro dítě za 2000 Kč. 

Cestujete s dětmi do zahraničí? Poradíme vám, jaké cestovní doklady potřebujete

Pokud vaše dítě cestuje do zahraničí bez jednoho z rodičů, může se vám stát, že po vás budou vyžadovat souhlasný dopis podepsaný druhým rodičem, je to ale spíše výjimka. Máte-li jiné příjmení než vaše dítě, opatřete si důkaz o vašem vztahu, jako je například kopie rodného listu. 

O delší cestě byste se měla s ohledem na individuální potřeby dítěte vždy poradit s pediatrem. Při cestování do exotických nebo rozvojových zemí stojí za zvážení i specifická očkování podle konkrétního doporučení pro danou lokalitu. V nižším věku mají děti sníženou schopnost odolávat různým infekčním onemocněním, která je na cestě mohou potkat, navíc ještě nemají takovou schopnost přizpůsobovat se jiným klimatickým podmínkám. V exotických zemích je navíc třeba zohlednit i hygienickou stránku a kvalitu pitné vody. 

Cestování s dětmi aneb jaké cestovní pojištění se vyplatí?

Snažte se ctít režim dítěte 

Nejlepším způsobem, jak si zaručit klidnou dovolenou, je přizpůsobit se potřebám dítěte. Pokud zachováte režim, na který je zvyklé z domova, bude mnohem spokojenější a bude i lépe spát. Vstává nekřesťansky brzy? Využijte toho. Dejte si malou snídani a vyrazte na pláž. Užijte si východ slunce nebo si běžte zaplavat do bazénu, který budete mít možná jen pro sebe. Vydejte se na procházku do města, nehrozí, že bude přelidněné jako navečer. Malá procházka, než nastane horko, vám určitě udělá dobře. A siestu po obědě si s chutí dejte se svým prckem! Některé děti se v klidu vyspí i ve stanu na pláži, pokud není příliš velké horko, jiné preferují klid hotelového pokoje. 

Snažte se ctít i jeho večerní režim. Možná vám bude líto, že jste si nevyrazili užívat do nočního města, ale taková sklenička vína na balkoně s drahou polovičkou, to taky není k zahození, co myslíte? Alespoň budete mít čas si v klidu popovídat. 

Pečlivě vyberte místo 

Snažte se o místě, kam se s dětmi vydáte, zjistit co nejvíc informací. Nejspolehlivější bývají doporučení od přátel, kteří mají s konkrétním místem zkušenosti – recenze na internetu totiž často nejsou založené na pravdě. Na první pohled nádherný hotel také nemusí být tak úplně praktický pro pobyt s dětmi. Pokud cestujete s cestovní kanceláří, ověřte si její důvěryhodnost a snažte se vybírat místa, kde jsou děti vítanými návštěvníky. Jestliže kempujete, nezapomeňte na pitnou vodu, zjistěte si, jak daleko je obchod s potravinami a jestli jsou v kempu k dispozici sprchy.

Dětská lékárnička: Co by v ní nemělo chybět? Praktické tipy od maminek

I když zabírají v kufru dost místa, zabalte s sebou nějaké hračky. Ale ne moc! Musejí být malé, lehké, a hlavně je třeba vybrat takové, aby se s nimi dítě opravdu zabavilo. Pokud se chystáte k moři a máte na dosah písečnou pláž, podle našich zkušeností postačí pro batole kyblíček, lopatička, hrabičky a pár báboviček – tohle obří pískoviště zabaví děti na hodiny a hodiny. Nemusíte ale strávit celou dovolenou tím, že budete dělat jen aktivity zábavné pro děti. Nezapomínejte ani na sebe. Jezdíte rádi na kole? Půjčte si ho i s dětskou sedačkou nebo vozíkem za kolo.

UŽIJTE SI DOVOLENOU NA MAXIMUM :

 • Vzdejte se velkých ambiciózních plánů, co všechno o dovolené stihnete vidět nebo udělat. Dítě se ještě může několikrát za noc budit a vaše vyčerpání se bude stupňovat. 
 • Vaše ratolest bude nejšťastnější, pokud jí dopřejete volnost pohybu. Vezměte proto s sebou piknikovou deku, a jakmile to bude možné, vybalte ji a miminko na ni položte. 
 • Zjistěte si v okolí vašeho pobytu nejdůležitější místa, jako jsou nemocnice, dětský lékař nebo lékárna. Je lepší, když budete připraveni na jakoukoli situaci. 
 • Své dítě chraňte důsledně před slunečními paprsky. Jeho kůže je mnohonásobně citlivější než ta vaše. Vyzbrojte svou lékárničku také krémem na spáleniny nebo štípnutí. 

Ideální dopravní prostředek? 

Na krátké nebo střední vzdálenosti je nejvhodnější auto. Cestu můžete bez problémů přizpůsobit potřebám prcka, můžete zastavit kdy a kde sami chcete, přestávky je ale dobré si naplánovat. Nejlepší je vyrazit na cestu navečer – v době, kdy se děti pomalu chystají jít spát. Čas cesty jim tak rychleji uteče.  Pokud jsou vzhůru, nechte je každou hodinku na deset minut protáhnout. Stejně jako zastavují povinně profesionální řidiči i vy byste si měli udělat aspoň každé tři hodiny delší, zhruba půlhodinovou pauzu, abyste se pak lépe koncentrovali na cestu. 

Jak vybavit lékárničku při cestování s dětmi?Nikdy nenechávejte dítě samotné v uzamčeném autě, i kdybyste šli pryč jen na pár minut. Pokud nemáte v okně auta zabudovaná stínítka, nezapomeňte je vzít s sebou. Na letní cestu autem je samozřejmě nejlepší nějaké s klimatizací – zacházejte s ní ale velice opatrně, snadno se kvůli ní děti zbytečně nachladí, a pokazí si tak dovolenou už v začátcích. Správně nastavte teplotu (rozdíl s okolní teplotou by měl být maximálně o 5 stupňů Celsia) a alespoň čtvrt hodiny předtím, než zastavíte, klimatizaci raději vypněte. Další možnou komplikací při cestování autem může být nevolnost neboli kinetóza. Vyznačuje se pocity na zvracení a nejčastěji se projeví náhlým zblednutím, zrychleným dechem, točením hlavy, případně bolestí břicha. U kojenců bývá patrný neklid a pláč. Pokud tyto signály zachytíte, snažte se co nejdříve zastavit, aby se dítě nadýchalo čerstvého vzduchu. Potomkovi staršímu dvou let můžete preventivně podat Kinedryl. 

Je dětem špatně v autě? Nejlepší rady, jak nevolnosti zvládnout


Cestování autobusem na dlouhé vzdálenosti pro děti není příliš vhodné. Není v nich sice povinná dětská sedačka, řada dopravců ale dnes již nabízí službu, kdy na vyžádání připraví pro dopravu vašeho dítěte speciální dětskou sedačku pro autobusy. Dítě tam máte, stejně jako v autě, bezpečně připoutané, ovšem jen těžko si budete moct regulovat čas na přestávky. Pohodlně využít ale můžete například vlak, který nabízí mnohem větší volnost pohybu. Problémem někdy bývají hygienické podmínky, nezapomeňte si proto k ruce přibalit vlhčené ubrousky a dezinfekční gel. 

Cestovní lékárnička 

Nespoléhejte raději na to, že léky podle potřeby seženete v místě pobytu. Vezměte si, kromě těch, které vy nebo vaše dítě užíváte pravidelně, i ty, které jsou nejčastěji potřeba. Pokud to jde, vyndejte platíčka z krabiček, ušetříte tak spoustu místa, kterého v kufru nebývá nazbyt. 

 • LÉKY NA SNÍŽENÍ TEPLOTY (například Nurofen) 
 • KAPKY PROTI KAŠLI a rýmě 
 • OČNÍ KAPKY (v případě podráždění vodou nebo sluncem) 
 • DEZINFEKCE na drobné odřeniny, náplast, obinadla, gáza 
 • PANTHENOL na zklidnění ní pokožky v případě spálení sluníčkem 
 • LÉKY pro případ průjmového onemocnění (živočišné uhlí) 
 • REPELENT proti hmyzu a přípravky pro zklidnění kůže v případě poštípání hmyzem (např. Fenistil) 
 • LÉKY PROTI ALERGII (v případě potřeby) 


Nejrychlejším dopravním prostředkem a taky nejvhodnějším na dlouhé vzdálenosti je bezesporu letadlo. Důležité je připravit děti na to, že mohou mít nepříjemný pocit během vzletu a přistání, který je způsoben přetlakem ve středním uchu. Miminko proto zkuste během této doby nakojit nebo mu dát napít z lahvičky, u starších dětí se pokuste projevy zmírnit např. bonbonem nebo žvýkačkou. Nezapomeňte na pitný režim. 

Cestování s dětmi letadlem nemusí být stres. Co je dobré předem vědět?

Užijte si je! 

Ano, vaše prázdniny budou s dítětem trošku jiné. Myslete na to, aby pro něj program nebyl příliš náročný. Malé děti se rychle unaví, hektické pobíhání není nic pro ně. Jestliže cestujete ještě s dalším dospělým, můžete se u prcka vystřídat a „vyžít“ se na chvíli po svém. Budete-li mluvit o plánované dovolené s dětmi s nadšením, určitě budou vaše pocity sdílet. V pohodové a klidné atmosféře zkrátka vše probíhá lépe. Tak ať se vaše cestování vydaří na jedničku! 

Už máte speciál Cestujeme s dětmi? Praktické rady a zajímavé tipy z naší redakce
Témata: Děti, Miminko, Praktické rady, Maminka cestuje, Dovolená s dětmi, Naše tipy, Cestování, Cestujeme, Recenze, Pec, Režim, Kinedryl, Lékárna, Dětská sedačka, Rakousko, Know-how, Emirates, Podráždění, British Airways, Letuška, Dov, Internet, Evropa, Prcek, Chalupa
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh