Maminka.czDovolená s dětmi

Dovolená s dětmi v Rakousku. Objevte místa, kde se bude líbit malým i velkým

Simona Procházková 16.  7.  2023
Rakousko, náš jižní soused, má rozhodně co nabídnout. Je doslova zemí zaslíbenou pro rodiny s dětmi, a to od těch úplně nejmenších až po teenagery. Pokud ještě nevíte, kam se v létě vydat, neváhejte. Jen kousek za našimi hranicemi vás čeká prázdninový ráj. Máme pro vás pár tipů na ta nej místa, která si zamilujete.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Tyrolsko: dovolená na statku

V Tyrolsku můžete společně objevovat spoustu nádherných míst. V horách, údolích i městech. Nedotčená příroda, čistý horský vzduch a vůně lučních květin, to je učiněný balzám na duši. Když se vydáte na některou z mnoha tyrolských farem, čekají vás dny plné ničím nerušeného klidu a pohody. Žádná televize, hluk ani davy turistů, uslyšíte jen cinkot kravských zvonců z pastvin, budit vás bude kokrhání kohouta a vůně čerstvě upečeného chleba.

VIDEO:  Tady to bude děti bavit! Které hrady a zámky musíte navštívit?

Vy i děti si dokonce mnohde můžete právě zadělávání a pečení chleba vyzkoušet. Některé statky se zaměřují na chov hospodářských zvířat, jinde vám ukážou bylinkové zahrady nebo mini mlékárnu s výrobnou domácích sýrů. Můžete se zapojit třeba do sklízení ovoce nebo výroby mastí, čajů a přírodní kosmetiky. Ratolesti se zblízka seznámí se zvířátky, ať už jde o kozy, ovečky, poníky nebo králíky. Mohou je pomáhat krmit nebo zahánět večer do ohrady. O vynikající čerstvé domácí stravě, kterou vám majitelé s potěšením naservírují k bohaté snídani, netřeba mluvit. Zkuste třeba statek Tiefhof, farmu Breierhof nebo Ginterhof.

Schladming-Dachstein: nezapomenutelné zážitky

Region Schladming-Dachstein, uprostřed Štýrska (nazývaného zelené srdce Rakouska), to jsou dech beroucí horské štíty, až neuvěřitelně zelená údolí, svěží alpský vzduch a bohaté možnosti vyžití, ať už vyhledáváte aktivní styl dovolené nebo upřednostňujete pohodu a odpočinek. Zdejší krajina je obklopená nádhernými horskými celky, jako jsou jižní stěny Dachsteinu, pohoří Schladminger Tauern a hora Grimming. Když k tomu přičtete pohostinnost zdejších obyvatel a nespočet možností, jak trávit volný čas i s těmi nejmenšími, je o dovolené plné zážitků jasno.

Kam se vydat na výlet? Určitě byste neměli minout přírodní park Naturpark Sölktäler, kde můžete například podniknout pohodovou pěší túru k jezeru Sölkner Schwarzensee nebo hřebenovou túru v oblasti Hauser Kaibling k tyrkysovému jezeru Moaralmsee. Výjimečným zážitkem jsou také tematické stezky, které se věnují „divoké vodě“. V oblasti Untertal stezka sleduje dobrodružnou cestu horského potoka dolů do údolí. Někdy se klidně třpytí, jindy hučí a pění...

V regionu najdete desítky prázdninových atrakcí, kde se vše točí kolem her, zábavy a pořádné porce aktivit. Od letní sáňkařské dráhy na Rittisbergu přes park s dřevěnými zvířaty na Riesneralmu, projížďky na ponících, jízdy na traktoru, kurzy pečení chleba až po Hopsiland na Planai – nejvýše položené hřiště ve Štýrsku ve výšce 1850 metrů nad mořem. Nechybí ani pohádkové a dobrodružné stezky (nejen) pro nejmenší nebo stále oblíbenější stezky naboso.

Třešničkou na dortu je návštěvnická karta Schladming-Dachstein Sommercard, která umožňuje přístup zdarma nebo se slevou k mnoha volnočasovým aktivitám, na lanovky nebo do bazénů. Dostanete ji zdarma ve většině hotelů a penzionů poté, co se ubytujete.

Dovolená a finance: Tady jsou tipy, jak ušetříte a co udělat ještě před odjezdem

Leogang: pro malé i velké cyklo nadšence

Jen pár hodin jízdy autem od hranic objevíte kouzelnou alpskou vesničku Leogang, místo pověstné krásnou přírodou, kde se ostré horské štíty tyčí nad travnatými pastvinami a do dálky vonícími loukami. Ať už jste vyznavači aktivní dovolené, nebo raději odpočíváte u vody, jste tu správně. Co s volnými dny? Můžete se rozhodnout podle nálady: cyklovýlet (spoustu z nich zvládnou i začínající malí bikeři), pěší túry údolím nebo po hřebenech okolních hor, houbaření, koupání v bazénu. S průvodcem můžete absolvovat stezku po historických horských chalupách s prohlídkou horské vesničky.

A pro ty, kdo se chtějí dozvědět více o zdejší flóře, je tu Bylinková procházka po okolních loukách, kde budete s průvodcem sbírat byliny. Najdete tu cyklostezky, které nejsou příliš dlouhé a do kopce. Převažují široké lesní cesty a pastviny, kde je možné udělat zastávku na hřišti či v mini zoo. Na kole se děti vydovádí i v bikeparku Riders Playground Park. Můžete osobně otestovat tematické pěší stezky pro nejmenší turisty, zážitkové parky, letní bobovou dráhu i speciální dětskou turistickou trasu s všudypřítomným lvím maskotem oblasti Leo’s Spielewanderweg.

Hotely a penziony nabízejí rozmanité služby pro rodiny i s těmi nejmenšími dětmi. Ubytujte se třeba v hotelu nebo srubech Puradies. Každý host obdrží zdarma kartu Saalfelden Leogang Card, která umožňuje jízdy lanovkami, vstupy do zábavního parku Sonnrain, na zážitkové koupaliště Obsmarkt nebo k jezeru Ritzensee. Rovněž s ní můžete cestovat autobusy a vlaky v celém regionu Pinzgau. 

Vezměte děti za vlky a jeleny. 5 šumavských výletů, které vás nadchnou

Salzkammergut: když chcete jen odpočívat

Jedno z nejznámějších jezer rakouské Solné komory Wolfgangsee, nazývané také „moře v horách“, patří k oblíbeným prázdninovým místům. Svou rozlohou 13 kilometrů čtverečních a délkou přes 10 kilometrů a hlavně průzračně čistou vodou, v níž se odrážejí okolní monumentální masivy Höllengebirge, Dachsteinu, Totes Gebirge či Tennegebirge, vzbuzuje dokonalou iluzi moře. Najdete tady vše, co potřebujete pro pohodovou dovolenou.

Jedním z nejzajímavějších výletů je procházka kolem hory Schafberg (1 783 m), na jejíž vrchol vede zubačka, která překonává výškový rozdíl 1188 metrů. Vagóny tlačí rozkošná, sklonu terénu přizpůsobená lokomotiva, nazvaná Enzian (hořec, podle rostlin, které kvetou v létě podél trati). Dráha patří k nejznámějším v Alpách a vy budete mít celých 45 minut grandiózní výhledy na Solnou komoru i pohoří Dachstein.

Pokud vaše ratolesti milují vodní radovánky a vy si toužíte pořádně odpočinout, ubytujte se v hotelu Im weissen Rössl, jehož součástí je proslulý lázeňský areál SPA im See – dokonalý vodní wellness ráj, který nabízí velký areál saun a parních lázní. Jen pár kroků od lázeňského areálu pak máte k dispozici naprosto unikátní jezerní koupaliště na slunečné terase na břehu jezera. Po celý rok se tady můžete koupat ve vodě vyhřívané na 30 °C. Užijete si i další unikát, a to první plovoucí vířivku na světě, kde můžete relaxovat v bublající, příjemně teplé vodě, obklopeni malebnou horskou kulisou.

Nádherné prostředí jezera Wolfgangsee je zároveň ideální příležitostí vyzkoušet si některé vodní sporty – třeba veslování, jachting nebo vodní lyžování. Nadšení tu budou také cyklisté – vede tudy jedinečná trať BergeSeen E-Trail s nádhernými výhledy na jezero i štíty hor. Zavede vás k těm nejkrásnějším místům v Solné komoře. Celá oblast je opravdovým rájem všech vyznavačů cyklistiky, kteří tu najdou obrovskou nabídku cyklostezek a trailů. Díky elektrokolům, která si zde lze jednoduše půjčit, jsou navíc dostupná i místa vysoko v horách, kam se dříve průměrně trénovaný cyklista nedostal. Přímo ze střediska St. Wolfgang můžete vyrazit na 13 zážitkových cyklistických stezek.

Dovolená, kterou si užije celá rodina aneb jak na dovolenou s dětmi

Vzhůru na rakouské cyklostezky

Na cyklostezkách v Rakousku si užijete vlastním tempem nádhernou přírodu, ponoříte se ale i do výjimečné evropské historie. Půvabné střídání oblých kopců a přírodních lesů, poklidných vesnic a krásných staveb, si vychutnáte podél rakouských řek, například Dunaje, Mur, Enns nebo Drávy a na nenáročných cyklo stezkách vedoucích vinicemi v Horním Rakousku na trase Eurovelo 9 nebo ve Štýrsku na novém okruhu Weinland Steiermark Radtour.

Přitom můžete obdivovat mnoho nádherných kulturních  pokladů, které tu po sobě zanechali někdejší vládci v Evropě. Cestou si můžete pohodlně odpočinout na některém z mnoha odpočívadel, ponořit se do osvěžující řeky nebo uspořádat malý piknik v nedotčené přírodě. Služby pro cyklisty jsou v Rakousku na velmi vysoké úrovni a v podstatě všude najdete servisy, půjčovny nebo služby převozu kol vlaky či autobusy.

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Rodina, Dovolená s dětmi, Kam s dětmi, Cestování, Výlety, Tipy na výlet, Maminka cestuje, Prázdniny, léto, příroda, Léto s dětmi, Moře, Cestujeme, Kai, Wolf, Mura, Stezka, Cyklostezka, Na Statku, Wolfgang, Wellness, Rakousko, Pár kroků, Výlet, Statek