Maminka.czDovolená s dětmi

Dovolená s dětmi v karavanu nebo obytňáku? Skvělá volba! 7 důvodů, proč vás bude bavit víc než v hotelu

Simona Procházková 14.  7.  2023
Užijte si volné dny netradičním způsobem a vyzkoušejte něco nového. Nezávislé cestování po vlastní ose na čtyřech kolech je u nás stále oblíbenější alternativou letní dovolené a ti, kteří ho již okusili, se k němu s nadšením vrací. Láká vás svoboda, volnost a objevování neokoukaných míst? Chcete mít pohodlí a usínat klidně každý večer jinde? Karavan či obytné auto nadchne dospělé i malé děti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podle posledního průzkumu společnosti Campiri zvažuje a plánuje dovolenou s karavanem téměř polovina Čechů. Čím to je? Vlastní „pojízdný hotel“ totiž nabízí velkou porci svobody, umožňuje plánovat si výletní cíle podle své chuti, co a kde chcete dělat, zažít či vidět, rytmus dovolené snadno přizpůsobíte i nejmenším účastníkům a máte jistotu dokonalého pohodlí a zázemí. A co víc, zažijete opravdové dobrodružství, na které budete dlouho vzpomínat.

VIDEO: Výlety do Pojizeří a Polabí

Snadný pronájem on-line

Obytné auto si samozřejmě nemusíte hned kupovat, ostatně jde o velmi vysokou investici, takže ideálním řešením je jeho zapůjčení. Stejně jako si můžete rezervovat hotelový pokoj nebo chatu jednoduše přes internet, jde to tak i s obytňákem. „Na webových stránkách si vyberete, v jakém termínu a odkud chcete jet. Pronájem campervanu je u nás možný už od tří dnů a cena na noc začíná zhruba na dvou tisících korunách. Nově jsme ale připravili také program Půjčování bez obav, jehož součástí je i škola karavaningu. V ní vysvětlíme určitá specifika řízení, parkování i obsluhu karavanu, což je vhodné především pro všechny prvořidiče,“ vysvětluje Lukáš Janoušek, zakladatel a CEO společnosti Campiri, digitální platformy na sdílení obytných aut z půjčoven i od soukromých majitelů.

Volnost a svoboda každý den

S obytným vozem se můžete vydat na dovolenou, kamkoli si přejete, bez vázání se na konkrétní místo či vybraný hotelový komplex. Česko přitom nabízí desítky kempů s karavanovým stáním nebo stellplatzem. Díky tomu můžete objevovat skryté a nepoznané kouty přírody nebo se přesouvat z jednoho zajímavého místa na druhé bez nutnosti plánování a rezervování hotelu či penzionu dopředu. Nezávislost na „jízdním řádu“ a možnost spontánních změn plánu přinesou rodinné dovolené úplně nový rozměr. Stihnete zkrátka objevit mnohem více, než když trávíte celý týden na jednom místě, v jedné lokalitě.

Ve dne v noci jednou nohou v přírodě

Výhodou cestování v "pojízdném hotelu" je i to, že můžete zastavit takřka kdekoli. Nemusíte se omezovat pouze na jeden region a během jednoho dne nebo několikadenního výletu můžete objevovat krásy přírody nejen v Česku, ale také třeba v sousedním Německu, na Slovensku nebo v Rakousku. Odměnou vám pak mohou být ranní výhledy na průzračně čisté jezero, horská panoramata nebo rozkvetlé louky. A právě to je zážitek, který byste v hotelovém pokoji hledali jen těžko.

Cestování s domácími mazlíčky

Pro mnoho lidí je jejich domácí mazlíček, ať už jde o pejska, kočičku nebo třeba morče, neodmyslitelnou součástí rodiny a berou ho všude s sebou. Nebo se o něj zkrátka doma po čas vaší dovolené zrovna nemá kdo postarat. S obytňákem máte možnost vzít svého čtyřnohého přítele na dovolenou s vámi. Mnoho kempů a stellplatzů v České republice navíc vítá vaše mazlíčky s otevřenou náručí.

PORADNA: Co všechno zabalit do cestovní lékárničky na dovolenou s dětmi?

Vlastní kuchyně i na cestách

Být na dovolené v obytném voze znamená mít vlastní kuchyni s veškerým vybavením přímo na palubě. Nemusíte se tedy spoléhat na restaurace, bistra či stánky, které potkáte cestou. Své a dětmi oblíbené pokrmy si můžete připravit v pohodlí pojízdného domova. Kdekoli a kdykoli, v maximálním pohodlí. Díky tomu nejen ušetříte nějakou tu korunu, ale hlavně vám to umožní vychutnat si gastronomické zážitky spojené s nakupováním čerstvých lokálních surovin.

Soukromí a pohodlí pro všechny

Jeden z neocenitelných aspektů svobodného cestování je bezesporu velká míra soukromí a komfortu. Můžete se vyhýbat přeplněným turistickým destinacím, kde je hlava na hlavě, a místo toho vyhledávat klidnější místa k odpočinku a relaxaci. S sebou si navíc vozíte veškeré vybavení, které byste mohli ocenit, ať už jsou to knížky a deky pro děti na večerní uspávání, deskovky pro deštivé počasí, kola a kolečkové brusle nebo třeba paddleboard.

Cesta je cíl! Karavan nabízí volnost, dobrodružství i spoustu zábavy

  • Investice do dovolené v "pojízdném hotelu" se vám mnohonásobně vrátí v množství zážitků, které posbíráte už samotnou cestou za dobrodružstvím. Obzvlášť pokud jedete s přáteli nebo s rodinou, je pak celá dovolená skutečně pouze o vás.
  • Cestování obytňákem zvládnou i malé děti, líbit se ale bude také teenagerům. A pokud jim bude dlouhá chvíle, můžete kdykoli zastavit a kochat se. Nekonečnými panaromaty, divokou přírodou, monumentálním hradem nebo klikatícím se údolím řeky.
  • Skvělé podmínky pro karavaning nabízí většina kempů, kde najdete veškeré potřebné zázemí i dostatek komfortu na rozdíl od veřejných parkovišť. Vyzkoušet můžete ale i stellplatzy, které disponují pitnou vodou i připojením k elektřině.
  • V karavanu můžete vézt s sebou věci, na které jsou vaše děti zvyklé – od knížky a plyšáka až po oblíbenou deku na spaní. Hračky se pak budou hodit zejména v cílové destinaci. Zkrátí dětem čekání na snídani nebo odpočinkový čas po výletě, kdy budou mít na rozdíl od rodičů ještě přebytek energie.
  • V "obytce" je jednoduché vařit. Vše máte po ruce, k dispozici jsou zpravidla standardní lednička, sporák a dřez. Není nutné tahat z domova desítky plechovek a konzerv. Pokud cestujete po Čechách nebo Evropě, není problém nakoupit cestou. Zvlášť když máte rádi lokální suroviny a místní speciality.​

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Dovolená s dětmi, Kam s dětmi, Cestování, Za zábavou, léto, Cestujeme, Prázdniny, internet, příroda, Moře, Výlety, Léto s dětmi, Rakousko, Volby, Pojizeří, Polabí, Karavan, Volnost, Pohodlí, Evropa, Campiri, Slovensko, Německo, Volný den, Česká republika