Maminka.czJen pro tatínka

Dovolená s tátou

Adam Suchý 23.  7.  2009
Dovolená s tátou
O tom, že jsou dovolené s tatínkem prospěšné a obohacující pro děti i dospělé, nás už mnohokrát přesvědčila veselohra století S tebou mě baví svět.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Máte ovšem i vy odvahu vyrazit na vlastní expedici „Ydykseb“ a vláčet se s batohem a skupinou rozdováděných ratolestí někam na Apaluchu?

Předně je třeba si uvědomit, že dovolená s tátou nemusí automaticky znamenat dovolenou bez maminky. V jistém smyslu ji můžeme chápat tak, že tatínek tentokrát nebude přítomný jen fyzicky, ale i duchem, a bude se své rodině věnovat. Většina z nás si dopřeje jednu, maximálně dvě delší dovolené za rok, a byla by škoda prožít je jen napůl. Pro tatínky je to dost velká výzva: Téměř celý rok tráví svůj čas v práci a ve všední den své děti vidí v lepším případě při koupání, v tom horším už spokojeně oddychující v postýlkách. O víkendu potom potřebují něco dodělat, nebo si „proboha alespoň na chvíli od všeho odpočinout“. Na pořádný kus společného času s rodinou potom skutečně zbývá už jen dovolená. Zkuste proto na chvíli zapomenout na svůj mobilní telefon, notebook a další báječné vymoženosti moderní doby, vypněte sebe i přístroje a přeprogramujte se na klukovské radovánky. Přece si ještě umíte hrát!

Pán na hraní

I v těch nejlépe fungujících rodinách je táta pro děti trochu vzácnost. Očekávají od něj nějaké povyražení a zábavu, protože na maminku jsou za celé dlouhé dny zvyklé a tak trochu otrávené jejími požadavky. Využijte proto svého potenciálu – překvapit děti nebude zase tak těžké. A máte-li skutečně dost odvahy, vypravte se na jednu dovolenou bez partnerky, jen s dětmi. Pro rozvedené táty je to ideální příležitost, jak neztratit a udržovat vztah se svými potomky, i když původní rodina již žije odděleně. A dětem tak mimo jiné ulehčíte mnohdy těžké dilema, jak se tolik dní chovat k vaší nové partnerce.
Protože my lidé jsme ovšem tvorové společenští již od raného dětství, bude opravdu lepší domluvit se s jinými táty, které láká podobné dobrodružství, a vyrazit ve větší společnosti. Sdílení otcovských povinností s jiným chlapem může být neopakovatelný zážitek, kromě toho si více odpočinete a vaše děti se navzájem lépe zabaví. Připraveni?

Poznámka pro maminky

Milé dámy, pokuste se trochu zbavit svých úzkostí a starostlivosti a členy expedice „Ydykseb“ neúkolujte. Jinými slovy, nesnažte se z táty udělat mámu, ale naopak si uvědomte jedinečné mužské přednosti a důvěřujte jim. Na dovolené své miláčky nekontrolujte ani na dálku telefonicky, natož osobně schovaná v přilehlém křoví. I když vám to tak někdy nepřipadá, váš manžel děti miluje stejně jako vy a je schopen se o ně velmi dobře postarat. Po vašem boku na to ale často a rád zapomíná, a to už jen proto, že se toho sama zhostíte dřív, než může zareagovat. Kromě toho je to pro něj samozřejmě pohodlnější. Když ale zůstane s dítětem bez vaší pomoci, otcovský pud a cit se spolehlivě probudí a bez větších problémů to zvládne taky.

Jistě, bude to jiné, než kdyby bylo dítě s vámi. Ochrana před nebezpečím bude menší, takže dítě uslyší méně výkřiků typu: „To nedělej, proboha, tam nelez, vždyť spadneš, něco si uděláš!“ Pomoc nepřijde tak rychle, takže dítě místo vašeho „tak mi to dej, já ti s tím pomůžu“ uslyší spíše „jen se ještě trochu snaž, když sis to chtěl zkusit“. A jídlo? Ano, ani strava zřejmě nebude na tatínkovské dovolené podle jídelníčku se zdravou výživou. To ale neznamená, že by to bylo špatně a že by si to dítě krásně neužilo. Kojence si s sebou táta nevezme a batole pro jednou kousek párku nezabije.

Poznámka pro tatínky

Tátové, ani vy se nesnažte napodobovat maminky. Pravda, můžete si nechat poradit od své ratolesti, že lopuchový list je na utírání zadečku opravdu lepší, ale jinak se směle zařiďte podle sebe, děti to ocení. Je dokázáno, že děti interakci s otcem potřebují a společná hra v nich vyvolává dokonce více pozitivních emocí než hra s matkou. Otcové totiž opravdu o něco více riskují, společná činnost má více zvratů a překvapení, při hře se více uplatňuje fyzická složka a pohyb. To děti stimuluje, nutí je to reagovat a zápal pro věc z nich často jen srší. Také pověstná mužská soupeřivost (pokud se nepřehání!) je může povzbudit k dalším soutěžím a činnostem s jinými dětmi. Odvažte se, ale zároveň zachovávejte základní pravidla bezpečnosti a pokud možno i obvyklý režim dne. Děti jsou na změny mnohem citlivější, a když jim necháte alespoň nějaký řád, který znají a mohou se o něj opřít, bude to pro ně uklidňující a budou méně rozmrzelé a vzteklé. Nezapomeňte také, že na čerstvém vzduchu a při dovádění s vámi a ostatními budou rychleji unavené. Začne-li být váš potomek kolem šesté hodiny večerní protivný až běda, není to tím, že vás chce naštvat, ale jednoduše toho má za celý den už plné zuby.

Dokonalá dovolená? Není třeba…

Tatínkovskou expedici je samozřejmě nutné přizpůsobit věku dětí. Obecně platí, že děti nepotřebují žádnou luxusní dovolenou. Výjimečné pro ně bude už jen to, že budou s vámi.
Ostatně, pro malé děti se ani pobyt v dalekých krajích nedoporučuje. Navíc nejste v dosahu případných pomocných rukou a matky, kterou bude dítě stejně volat, dojde-li k závažnějším potížím. Pokud jste navíc začátečníci, rozhodně se omezte na naši republiku, uvidíte, že i tak to bude bohatě stačit.

Tátové, nemusíte svým dětem připravit dokonalou dovolenou. To, co je opravdu nadchne, nebude spousta hotových a úžasných nápadů a produktů, ale možnost se na tom všem podílet a vytvářet to s vámi. Jinak řečeno, dítě postavený stan jistě potěší, ale určitě ho přímo rozzáří nadšením, když ho bude moci stavět s vámi a pomáhat vám. Je to zároveň ideální příležitost k učení se novým věcem a k předávání otcovských rad a moudrostí. Právě tohle je onen společný čas, na který dítě i vy možná nikdy nezapomenete.

A právě tohle je zároveň ta chvíle, která bude klást nejvíce nároků na vaši trpělivost! Obrňte se jí a bojujte se svým výkonovým nastavením, když ani po dvou hodinách stan nebude stát a vy sám budete třikrát praštěn kladivem přes palec za doprovodu nesmělého: „Promiň, tati, já jsem nechtěl.“ Tady nejde o cíl, jde o proces.

Znovu klukem

Dá se předpokládat, že během roku vaše děti zažívají největší dobrodružství u televizních obrazovek a největší zelenou plochou je pro ně hřiště ve školce či u školy (pokud to tak není, tím lépe!).

Uvolněte se a zkuste vymyslet nějaký program a hry. Neznamená to, že byste museli mít na zdi vyvěšený přesný harmonogram dne, ale alespoň nějaké záchytné body by se hodily. Optimální bude zvolit si pro cíl vaší expedice nějakou dobře vybavenou chatu s plným zázemím. V rámci takového pobytu potom můžete zkusit strávit jednu dobrodružnou noc ve stanu před chatou, ale nehrozí vám přitom žádná větší katastrofa. Můžete si opéct buřty, můžete vymyslet večerní bojovou hru – děti povedou jen světla svíček za něčím lákavým, nejlépe tedy za sladkostí.

Na odměny nezapomínejte, jsou motivující. Udělejte opičí dráhu, zkuste házet míčem na cíl, vyrazte se koupat, ale mějte v záloze program i pro deštivé dny. Umíte vyrobit luk nebo prak? Staňte se znovu tak trochu klukem a zavzpomínejte, co by potěšilo vás samotného. Brával vás děda na ryby? Běžte to zkusit! Nebrával vás vůbec nikam a nenaučil vás dělat ani luk, ani prak? Přesto to zkuste! Možná si za několik desítek let vaše již dávno dospělé dítě otevře na půdě svou zaprášenou skrýš, vytáhne z ní starý prak nebo vybledlý diplom psaný vaší rukou a řekne si, že s tím tátou to tenkrát bylo moc prima. Větší bohatství si navzájem už dát nemůžete.


Maminčin odborník PhDr. Adam Suchý klinický psycholog a psychoterapeut, vystudoval FF UP, pracuje ve FN v Olomouci, je šťastně ženatý, otec dvou dětí

Mezi námi muži

  • Kolem druhého roku života ještě vrcholí druhá separační úzkost, proto není vhodné brát dítě v tomto věku na delší dobu od maminky
  • Nevybírejte si vzdálené destinace, ale nejlépe nějakou dobře vybavenou chatu v ČR
  • Přizvěte další tatínky s ratolestmi, ať je vás víc, společně péči o děti v pohodě zvládnete
  • Zkuste se vzdát jiných povinností a úkolů, dítě vycítí, že se mu věnujete jen napůl a společný čas si neužijete ani jeden
  • Nesnažte se být dokonalí a přinášet výjimečné nápady, děti mnohem víc baví běžné a obyčejné věci, u kterých mohou samy asistovat
Témata: Časopis Maminka, Dovolená s dětmi, Jen pro tatínka, Maminka cestuje, Původní rodina, Úžasný nápad, Dovolená, Velká výzva, Společná hra, Adam Suchý, Dov, Dospělé dítě, Neopakovatelný zážitek, Společná činnost, Pořádný kus