Maminka.czDěti

Drahé hračky. Jsou pro dítě opravdu lepší?

Reklama 30.  8.  2019
Drahé hračky. Jsou pro dítě opravdu lepší?
Má vaše dítko jednu oblíbenou hračku, nebo je v pokoji zavalené hromadami barevných plastových kousků, na které sáhlo dvakrát? Čím jsou děti starší, tím jsou náročnější co do výběru trendové hračky – ty jsou často ale tak drahé, že by si rodiče museli vzít půjčku bez ručení. Má vůbec smysl drahé hračky kupovat?

Hračky na týden

Jestli má váš potomek hraček až nad hlavu, zjistíte snadno. Když dostane k Vánocům další panenku/autíčko/plyšáka, jak dlouho si s dárkem hraje? Pokud mu vydrží alespoň týden, můžete si gratulovat. V dnešní době mají děti obecně hraček až příliš. Nemají žádnou vyloženě oblíbenou, jen se jim v pokojích kupí ty párkrát použité, které je brzy začnou nudit a shánějí se po nových. Rychlé okoukání dárku je často bolestivé pro rodiče, kteří pro chvilku pobavení musí z peněženky vytáhnout velké bankovky, na které si často berou i půjčky bez ručení.

Klepněte pro větší obrázek

Starší děti jsou náročnější

Zatímco batoleti je cena kousátka a bavlněných zvířátek úplně jedno, čím je dítě starší, tím více touží po méně dostupných typech dárků. Děti na prvním stupni si chtějí hrát se značkovými panenkami, s plyšáky ze svého oblíbeného animovaného filmu, nebo s drahou elektronikou. V jejich seznamu přání se pak objevují nákladné dárky jako:

  • obří plyšák, který může stát až 4 000 Kč,
  • značkové stavebnice, podle typu stojí i 15 000 Kč,
  • elektrická auta, ve kterých děti jezdí, vás přijdou i na 9 000 Kč,
  • velké zahradní trampolíny, které vám z peněženky vytáhnou kolem 8 000 Kč,
  • prolézačky a domečky na zahradu či do bytu, na ty si podle provedení připravte až 30 000 Kč,
  • a samozřejmě tradičně oblíbená elektronika ve všech podobách – mobilní telefony, tablety, herní konzole aj. – za kterou rodiče utratí až desítky tisíc Kč.

Čím nákladnější hračky, tím lepší?

Elektrické hračky s vysokou pořizovací cenou se hýbou, blikají, mluví. Pro dítě je pak ale mnohem jednodušší hrát si bez fantazie. S obyčejným nemluvícím medvídkem si musí vystačit se svou vlastní hlavou a příběhy. Když to za něj vše vymyslí elektronky, nemusí se namáhat… Podobně je to i u autíček – samotné autíčko nutí prcka lítat po pokoji, túrovat pusou, stavět garáže. Autodráha s omezenou možností hry dítě stimuluje po sestavení jen jediným způsobem – zapínáním a vypínáním čudlíku.

Nemám čas, tumáš mobil

V době, kdy jsou peníze vlastně řešením na všechno, lze vypozorovat, že čím dražší hračka, tím více má rodič pocit, že se svému potomkovi věnoval. Dítě to samozřejmě vnímá – i pro něj je jednodušší věnovat svou pozornost mobilu, pokud na něj máma s tátou nemají čas. A ten schází, protože rodič musí vydělávat peníze na nákladné dárky… Vystupte z tohoto kola a věnujte se dítěti nejen hračkou, ale i hrou.

Klepněte pro větší obrázek

Lépe je platit za zážitky

Darování vašeho času dítěti nemusí stát vaši peněženku neúměrnou částku – obyčejná stavebnice, malování podle pohádky nebo procházka na hřiště bude mít na předškoláka a mladšího školáka mnohem záslužnější vliv než další kousek plastu na poličku. Peníze utrácejte raději za zážitky, za společné výlety, návštěvy kulturních akcí či za pobyty na nových místech.

Věnujte dětem svůj čas

Finanční nároky dětí se časem zvyšují. Pokud si je necháte přerůst přes hlavu už teď, počkejte, až budou v pubertě – zblázníte se. Nejcennější, co můžete pro své děti udělat, je věnovat jim svůj čas a hrát si s nimi. Pamatujete, jak se skáče panák?

Témata: Děti
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Procházková Simona
Mateřství