Maminka.czPleny

Drahé pleny nutně nemusí být kvalitní – spousta populárních značek v testech propadla!

Reklama
17. 8. 2020
Každá matka chce pro své dítě to nejlepší, ať už se jedná o výchovu, péči nebo potraviny a výrobky, se kterými svého drobečka opečovává. Pleny jsou neodmyslitelnou součástí každé dětské výbavy, jak se ale ukazuje, ne každá značka je opravdu nezávadná. A často to byly právě ty dražší, které v testech neobstály.

Kde cena odpovídá kvalitě?

Asi každá máma ví, jak se může používání jednorázových plen prodražit. Portál Kimbino pro nás v souvislosti s cenami vytvořil analýzu nejvíce prodávaných značek, kterou najdete v následující tabulce:

Klepněte pro větší obrázek
Analýzu zpracoval portál Kimbino.cz

Jak vidíte, jednorázové pleny nejsou zrovna levná záležitost. Z toho důvodu se vyplatí sledovat akční letáky, kde se často dají najít za zajímavé ceny. K tomu můžete využít chytré vyhledávání produktů na stránkách Kimbino. Stačí do vyhledat slovo „pleny” a před vámi se objeví všechny stránky v aktuálních letácích, kde se tento produkt nachází. 

Nejčastěji se akce vztahují na pleny značky Pampers, nehledě na to, o jakou konkrétní řadu se jedná. Cena balení se v závislosti na počtu kusů a velikosti plenek pohybuje mezi 199 až 299 Kč. Tuto značku najdeme ve slevě ve většině běžných supermarketů, jako je Penny Market, Albert nebo Kaufland, ale také v drogeriích jako takových.

V akci často najdete také pleny privátních značek různých obchodů, kde už cena klesá třeba i na polovinu, ale spolu s ní často i kvalita. Proto se vyplatí testovat, zkoušet a hlavně na svých dětech příliš nešetřit. Těch pár korun navíc byste pak s největší pravděpodobností stejně utratili za různé masti nebo ubrousky, které byste museli u nespolehlivých plen používat o to více. 

Co jsme v analýze zkoumali?

Jednorázové, nebo pratelné?

Když v dnešní době přijde řeč na plenky, většina lidí pomyslí na ekologický dopad jejich používání. V domácnostech s dětmi jednorázové pleny tvoří 50 % veškerého vyprodukovaného odpadu a ve světovém měřítku zaujímají zhruba 4 %. Z toho důvodu se spousta matek uchyluje k nákupu látkových plen, které se používají opakovaně a při správné údržbě vydrží i několik let.

V souvislosti s odpadem jsou sice látkové pleny výrazně ekologičtější, není to tak však ve všech ohledech. Jejich praní totiž vyžaduje velké množství vody a energie, což se projeví i ve finanční stránce domácnosti. Mimo to se jedná i o výraznou časovou investici – přiznejme si to, pleny se zkrátka nevyperou samy. Právě to je důvodem, proč 90 % spotřebitelů i tak raději volí jednorázové plenky.

Správná velikost tvoří polovinu úspěchu

Dnes se proto zaměříme na pleny jednorázové, u kterých je v první řadě nutné vybrat tu správnou velikost, aby dítěti dobře seděly a tím pádem zachytily vše, co by měly. Jestliže dítěti nasadíte příliš malou plenku, nezvládne nasát veškerou tekutinu a zbytek proteče ven. U velkých plenek se naopak snadno stane, že podél nožiček nebo zad vznikne mezera, která opět sníží funkčnost dané pleny.

Ne každý výrobce však skutečně splňuje to, co na obalu slibuje. V testu, který uskutečnil projekt Radimradi.cz v roce 2019, se zjistilo, že většina plenek bývá menší, než je uvedeno na obalu. Velikost obvykle nesedí zhruba o jeden kilogram hmotnosti dítěte. Nejlépe si v tomto ohledu vedly značky Huggies, Pampers Pure a Trudi Baby, naopak nejméně seděly plenky Panda.

V hlavní roli savost

Vzhledem k tomu, že si velikost plenek vybíráte tak, aby neprotékaly, určitě vás nepřekvapí, že je třeba věnovat pozornost i savosti jako takové. Svrchní část každé pleny tvoří nepropustná vnější vrstva z polyetylenu, pod kterou se ukrývá savé jádro vyrobené z fibrózního buničitého materiálu, syntetického superabsorpčního polymeru a polyakrylátu sodného.

Z hlediska savosti se opět nejvíce osvědčily plenky značek Huggies a Trudi Baby. Negativním překvapením byly plenky Pampers, u kterých savé jádro nebylo vložené do celé délky plenek, což způsobovalo časté protékání.

Pozor na nežádoucí látky

Nic však není tak jednoduché, jak se zdá, a to platí i pro výběr plenek. Kromě velikosti a savosti je totiž důležitým kritériem i to, jakým způsobem a za použití jakých látek se plenky vyráběly. Jak jistě víte, dětská kůže je velice citlivá, a proto by špatná volba materiálu a složení mohla vést k podráždění pokožky, a to například v podobě opruzenin či různých vyrážek.

Klepněte pro větší obrázek

Mezi nejčastější praktiky výrobců plenek, které mohou dětské pokožce uškodit, patří zejména bělení plen pomocí chloru a také parfemace. Čich jsme nedostali jen tak zbůhdarma, a pokud vám přijde, že pleny vyloženě zapáchají, určitě se jim příště vyhněte. V testech si v tomto ohledu vedly špatně Pampers Premium a Pampers Active a mimo to také Albert, Tesco, Babylove a Rossmann. Naopak zcela bez zápachu byly plenky Trudi Baby a Chicco.

Témata: Pleny

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Největší chyby, které dělají rodiče v prvním roce života dítěte. Proč to tak vadí?
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Jak během chvilky zklidníte rozzuřené dítě? Naučte se tyto chytré metody!
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!

Horoskopy

Ryby Poslední den týdne proběhne zvláštně. Pokud se neudobříte s jedním členem rodiny, budete smutní. O…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Aneta, Anetta, Paskal

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné