Maminka.czUmělé oplodnění

Drama Joy odhaluje příběh průkopníků IVF: Určitě se budeme dívat, říká matka jednoho z dětí „ze zkumavky“

Dita Mrázková 18.  12.  2024
Příběh tří lékařů, kteří byli u zrodu umělého oplodnění, je důkazem, že i ty největší zázraky můžou mít reálnou podobu. Jak přišlo na svět první dítě „ze zkumavky“? A co všechno musely pro početí vymodlených dětí podstoupit dvě nešťastné mámy?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Drama Joy, které je k vidění na streamovací platformě Netflix, je inspirované skutečným příběhem tří britských průkopníků, kteří v 60. až 70. letech okolnostem navzdory prosadili vývoj umělého oplodnění. V hlavních rolích exceluje
Bill Nighy (Láska nebeská), Thomasin McKenzie (Ztracené dívky) a James Norton (Malé ženy).

VIDEO: PODCAST MAMINKA: JAK UMĚLÁ INTELIGENCE POMÁHÁ NEPLODNÝM PÁRŮM? VÝRAZNĚ ZVYŠUJE ÚSPĚŠNOST IVF

Lékaři Robert Edwards a Patrick Steptoe a lékařka Jean Purdy se zasloužili o to, že miliony párů po celém světě, kterým se nedaří počít přirozenou cestou, mají už přes 50 let útěchu v podobě asistované reprodukce. Než se však stali slavnými, museli si projít obrovskou vlnou kritiky, nedůvěry i nenávisti z řad konzervativců z celého světa, kteří takový způsob oplodnění tvrdošíjně odsuzovali.

 Jedno vajíčko, jeden pokus a jsem tady!

Skutečným průlomem v léčbě poruch plodnosti byl porod Louise Brown, prvního dítěte „ze zkumavky“. Dnes šestačtyřicetiletá maminka dvou dětí se narodila 25. 7. 1978 ve Velké Británii císařským řezem.

Klepněte pro větší obrázek

Rodiče Louise se o dítě pokoušeli devět let. Když její matka Lesley přišla ke svému lékaři, aby jí pomohl, údajně u ní diagnostikoval depresi. Poslal ji však i ke gynekologovi v Bristolu, kde manželé Brownovi bydleli. Ani ten neměl příliš dobré zprávy. Nešťastné ženě oznámil, že šance na otěhotní je asi jedna ku milionu. Doporučil jí ale právě „svatou lékařskou trojici“, protože zrovna něco zaslechl o jejím výzkumu.

Klepněte pro větší obrázek

„Jedno vajíčko, jeden pokus a jsem tady,“ shrnula své početí v rámci loňské návštěvy České republiky Louise. 

Všichni protagonisté příběhu jsou dnes už po smrti. Lékař Robert Edwards se jako jediný dožil toho, že za koncept umělého oplodnění obdržel v roce 2010 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Zemřel o tři roky později. Pro Louise Brown, první dítě ze zkumavky, byl prý něco jako dědeček.

Příběh dalšího „zázračného“ dítěte má romantickou dohru

Ross Watson je třicetiletý manažer z anglického hrabství West Midlands. I on patří mezi takzvané zázračné děti, jak se dětem, narozeným díky umělému oplodnění, přezdívalo. Pro jeho matku Carol, které bylo řečeno, že nikdy nebude mít děti, bylo jeho narození splněným snem. Rossovi rodiče investovali do léčby neplodnosti 10 000 dolarů, což je dnes v přepočtu téměř čtvrt milionu korun. Ross byl jejich poslední nadějí poté, co byl dlouhých 14 měsíců zmrazeným embryem.

Klepněte pro větší obrázek

„Moji rodiče o tom, čím si prošli, když jsem vyrůstal, moc nemluvili. Jako dítě nebo teenager nemáte tolik pochopení pro to, jak moc je to zvláštní. Ale čím jsem byl starší, tím víc jsem si toho, co udělali pro to, abych tady dnes byl, začal vážit. Vždycky jim budu vděčný za čas, energii a peníze, které vynaložili, aby mě přivedli na svět. Je opravdu kouzelné, že IVF může fungovat, a doufám, že film Joy na tuto skvělou věc ještě více upozorní,“ nechal se slyšet Ross v rozhovoru s novinářkou Amy Reast pro SWNS.

Klepněte pro větší obrázek

Na film se těší i jeho dnes už 65letá matka Carol. „Je to opravdu úžasné, co věda dokáže – to, že Rossovo embryo bylo zmrazeno po dobu 14 měsíců, je prostě neuvěřitelné. Určitě se budu dívat…“

Pikantní tečkou na Rossově příběhu je i fakt, že jeho žena Annika se narodila ve stejný den jako Ross a jako miminko ležela jen pár metrů od něj. „Věděli jsme, že máme společné narozeniny, ale až poté, co jsme se podívali do pasů a zjistili, že jsme se oba narodili ve Wordsley, nám to došlo. Já se narodil kolem jedné hodiny ráno, Annika přišla na svět ve tři ráno,“ svěřil se třicetiletý novomanžel. S Annikou si řekli své ano letos v červnu na řeckém ostrově Skiathos.

Klepněte pro větší obrázekRoss Watson na fotografii s manželkou, která se narodila ve stejné nemocnici a stejný den jako její budoucí láska…
Neplodnost trápí stále více českých párů. Významnou roli hraje věk. Další faktory vás možná překvapí
Témata: Příběhy, Rodičovství, Rodina, Plodnost, Zdraví žen, Neplodnost a IVF, Početí, Emoce, Umělé oplodnění, role, mateřská láska, Joy, filmová role, umělá inteligence, Zmrazení vajíček, Netflix, děti ze zkumavky, Drama, Zkumavka, Bristol, IVF, Velká Británie, Láska nebeský, Lékař, Lesley