Maminka.czČasopis Maminka

Druhé dítě na cestě

Petra Miterová 21.  8.  2009
Už jste matkou a rozhodla jste se své radosti i starosti znásobit a pořídit si dalšího potomka. Co vás v těhotenství čeká? Bude všechno snazší, nebo naopak těžší? A co bude jinak než minule?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Tyto a mnohé další otázky většinou probíhají hlavou maminek, které čekají své druhé miminko. „Většina žen očekává, že druhé těhotenství bude jednodušší, ale není to vždy pravda,“ říká gynekoložka MUDr. Martina Hourová. „Ze své praxe mohu potvrdit, že rozdíl mezi prvorodičkou a druhorodičkou je jistě v tom, že své těhotenství již tolik neprožívá. Bohužel je také méně opečovávaná svou rodinou a svým nejbližším okolím. Je již přece zkušená matka a to, že může být únava stejně nepřekonatelná jako při první graviditě, není tolik bráno na zřetel,“ doplňuje lékařka.

DOPORUČUJEME: 10 nejlepších článků o těhotenství a porodu

Ano, s tím souhlasím. K mému dvouletému synovi přibude zanedlouho miminko a můžu potvrdit, že druhé těhotenství rozhodně tolik neprožívám. Nesleduji přesně, ve kterém jsem týdnu, a únavu obcházím, jak to jde, protože musím stihnout mnohem více věcí a nemám potřebu ani čas se tolik zabývat svými pocity. Nestuduji už chytré knihy ani internet, připadá mi, že vše podstatné už vím. Někdy mě až trochu zamrzí, že toto očekávání už není tak napjaté (pro mne ani pro nejbližší okolí), ale na podrobné sledování rostoucího bříška při péči o malého raubíře a každodenních povinnostech nějak nezbývá čas… Odlišně vnímají své těhotenství snad jen maminky, které rodí s odstupem mnoha let. Jestliže čekáte druhé dítě po deseti nebo i více letech let, pravděpodobně se chováte i cítíte jako prvorodičky.

Podstatný pro průběh druhé gravidity je potom hlavně váš věk. S postupujícími léty se zvyšuje pravděpodobnost některých těhotenských chorob, jako je například preeklampsie nebo komplikace s tvořením krevních sraženin. Co se týče doprovodných aspektů těhotenství, jako jsou nevolnosti, únava, přibývání na váze a podobně, neexistuje žádná statistika, podle které by bylo možné vysledovat, zda se první a druhé těhotenství podobá, či liší. Každé může být diametrálně rozdílné.

Bříško a péče o starší dítě

Druhé těhotenství se liší především tím, že nemáte na starosti jen sama sebe, ale už je na vás závislý i někdo jiný. Nejenže nemáte čas se pozorovat, nemůžete si lehnout, kdykoli potřebujete, celkově nemáte tolik času na odpočinek, ale máte navíc spoustu jiných komplikací. Například jak stihnout všechny aktivity, které provozujete se starším potomkem. Všechno už zvládat nemůžete – třeba lyžování nebo cyklovýlety dříve nebo později skončí. S bříškem a kočárkem současně se také manipuluje obtížněji, takže možná už teď máte problémy dostat se, kam potřebujete. Jak autem, tak v horším případě hromadnou dopravou.

Pokud máte první dítě ještě malé, snažte ho naučit alespoň základní samostatné činnosti: jíst, chodit na nočník, chvilku si samostatně pohrát a podobně. Není ale vhodné takové věci uspěchat, zbytečně byste stresovala sebe i dítě – a stejně by to nepomohlo. Lepší je nechat věcem volný průběh. Nebojte se také co nejvíce zasvětit do všech vašich aktivit a běžných činností partnera. U nás to funguje dokonale – manžel věnuje malému Lukáškovi více svého času, a oběma jim to moc svědčí.

Co je potřeba stihnout navíc

Oproti prvnímu těhotenství mají maminky výhodu, že mají přichystanou výbavičku, mají lepší představu, co budou a nebudou potřebovat, případně kde potřebné věci sehnat. Kromě kočárku a základního vybavení ovšem tentokrát musejí stihnout připravit a zorganizovat i několik různých věcí navíc. Zatímco na prvního potomka nakupovala celá rodina, u druhého se často spoléhá na to, že už všechno máme. Je ale určitě nutné výbavičku překontrolovat, zjistit funkčnost kočárku, postýlky, zajistit případné opravy, výměnu matrace a podobně.

A samozřejmě dokoupit věci, které se nedědí (například dudlíky, pokud je chcete používat).
Dále je nutné promyslet nové uspořádání bytu či domu. Kde bude spát starší sourozenec, aby ho miminko nebudilo? Spí už sám nebo bude partner obývat dětský pokojíček s ním? Kde bude stát postýlka a kdy a kam se přesune menší děťátko později? Kde budou mít starší i mladší ratolest své hračky a oblečení? Jak zorganizujete koupání? S péčí o první děcko souvisí i problém: kdo ho bude hlídat během cesty do porodnice a pobytu tam? Pro všechny případy se také vyplatí, pokud není vaše starší dítě již samostatné, požádat maminku, tchyni či kamarádku, aby byla „v pohotovosti“ i po návratu z porodnice. Pro případ, že byste potřebovala soustavnější pomoc, a partner se nemohl uvolnit ze zaměstnání.

Promyslete také, jak si doma rozdělíte nákupy, praní, žehlení, úklid, protože po porodu budete mít mnohem méně času. Pokud partner pomáhat nemůže a nemáte ochotné babičky, existují specializované agentury, které vám pomocnici do domácnosti doporučí. Určitě si ale vše domluvte a seznamte se s ní v předstihu.

Příprava rodiny na příchod miminka

Ze všeho nejdůležitější je samozřejmě připravit na příchod nového člena celou rodinu. Nejvíce tato situace zasáhne staršího sourozence. Je potřeba s ním o očekávaném miminku mluvit, co nejlépe vzhledem k jeho věku mu situaci vysvětlit, ukázat mu bříško, seznamovat ho s tím, co chystáte pro miminko, ukazovat jiné sourozenecké dvojice.

Hlavně se musíte obrnit trpělivostí a připravit se na to, že smířit se s tak velkou změnou v životě malého človíčka chce čas a spoustu vaší lásky. Abyste sobě i jemu situaci co nejvíce usnadnila, promyslete pečlivě nový denní program. Kdo bude se starším sourozencem provozovat pravidelné aktivity, jako je cvičení, plavání nebo různé kroužky, nebo kdo povozí miminko, abyste se mohla zapojit vy sama. Kdo zajistí odvoz do školky či školy. Jak si rozdělíte pravidelné rituály, na které je dítě zvyklé a které není vhodné ihned měnit, aby ho situace nestresovala (večerní koupání nebo uspávání). Snažte se v novém programu naplánovat dostatek chvil, kdy vás bude mít starší sourozenec zase jen pro sebe.

Druhý porod

Všechno máte již promyšlené a připravené a devět měsíců uteklo jako voda. Čeká vás druhý porod. Jaký bude? Jak říká lékařka Martina Hourová, podle statistik bývá druhý porod kratší a méně bolestivý než první, ale výjimky potvrzují pravidlo. „Délka porodu se odvíjí od váhy plodu a průchodnosti porodních cest. Pokud rodí druhorodička výrazně větší plod než při prvním porodu nebo má-li plod omotaný pupečník kolem části těla, může být druhý porod delší i bolestivější než první,“ vysvětluje lékařka. Při druhém porodu bývají matky klidnější. Více znají své tělo, poznají kontrakce, vědí, co je čeká. A především vědí, že odměna, která je na samém konci očekává v jejich náruči, stojí opravdu za to.


Kdy mít druhé dítě

  • Rodina se dvěma dětmi je u nás nejčastější, za optimální ji považuje 84 % lidí.
  • Nejvíce druhorodiček je ve věku 29–32 let (podle údajů z roku 2008).
  • Nejčastější rozestup mezi dětmi je 2–3 roky.
  • Při věkovém rozdílu 7 a více let je i druhé dítě z psychologického hlediska považováno za jedináčka.
  • Vzrůstá počet druhých dětí narozených matkám po čtyřicítce.

Mýty o druhém porodu

  • Druhý porod je vždy rychlejší.
  • Druhé děti se rodí před stanoveným termínem.
  • Pokud jste poprvé porodila předčasně, čeká vás to znovu.
  • Pokud jste poprvé rodila císařským řezem, bude se situace opakovat.
Témata: Časopis Maminka, Zkušená matka, Stanovený termín, Čest, Lukáškovi, Druh, Děti, Druhé dítě, Základní vybavení
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Rodinný horoskop na únor pro všech 12 znamení zvěrokruhu: Zdraví, láska, finance, motto měsíce i šťastné dny!
Mrázková Dita
Znamení podle horoskopu
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Jak je to s držením hlavičky u nejmenších kojenců? Vše, co potřebujete vědět
Machová MartinaProcházková Simona
Miminko
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví