Maminka.czOd těhotenství k porodu

Dula, nebo porodní asistentka? Lilia Khousnoutdinová vám vysvětlí rozdíl

Markéta Novák Matějková 20.  12.  2019
Pokud žena rodí v České republice, má v podstatě jednoduchou volbu – porod v porodnici, případně doma. Co si ovšem může vybrat, je osoba u porodu. Může to být partner, dula, interní nebo soukromá porodní asistentka. Co která možnost přesně obnáší a jaká jsou pravidla a podmínky doprovodu? Vyzpovídali jsme dulu a matku dvou dětí, patronku Asociace porodních domů a center APODAC, Lilii Khousnoutdinovou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jaké možnosti doprovodu k porodu má česká žena?

Pokud žena rodí v porodnici, automaticky může očekávat podporu interní porodní asistentky a lékaře. Zpravidla si může vzít k porodu i doprovod dle svého přání, tedy partnera, soukromou porodní asistentku, dulu, sestru, kamarádku a podobně. V některých nemocnicích si musí zvolit vždy pouze jednoho člověka, a to může být těžká volba, vybrat si mezi partnerem a dulou. V jiných nemocnicích není problém, aby byli přítomní oba dva a ženu během porodu podpořili.

Pokud žena rodí mimo nemocniční zařízení, potom je výběr podporujícího doprovodu úplně v její režii. Obvykle u sebe potom má 1–2 soukromé porodní asistentky, popřípadě dulu a členy rodiny, například partnera a často i starší děti.

Porodní dům v nemocnici? Jde to! Takhle se rodí Na Bulovce

Vy sama máte dvě děti. Jeden porod probíhal v Anglii, druhý v Česku doma. Jaké možnosti péče u porodu jste využila? Můžete obě varianty srovnat? A kdo vám byl u porodů největší oporou?

Syna jsem rodila doma v Anglii a dceru doma v Praze. Se synem jsem na konci potřebovala drobný zákrok, a tak jsme se přesunuli (v klidu, vlastním autem) do nejbližší porodnice, kde jsme byli velmi mile přijatí a pokračovali jsme ve stejné režii, tedy rodila jsem i nadále v náručí manžela za nenápadné podpory porodní asistentky. Malý se narodil po 20 minutách po přejezdu. Velmi jsem ocenila, že v Anglii u nekomplikovaných porodů není přítomen lékař a dbá se na neinvazivní přístup. Navíc nemají předsudky vůči domácím porodům, které jsou běžnou součástí zdravotní péče, tedy byla to příjemná zkušenost.

V Čechách si nejsem jistá, zda bychom dostali stejně milé a bezproblémové přivítání, což považuji osobně za největší nebezpečí domácích porodů tady u nás. Když se žena bojí převozu do porodnice, protože zná mnoho nehezkých příběhů toho, jak se domácí porody "trestají" urážkami a neadekvátní péčí po převozu, tím se zvyšuje pravděpodobnost toho, že zůstane doma i při komplikacích, což je recept na průšvih. Naopak, ve chvíli, kdy je systém nastaven tak, aby dokázal podpořit ženu v různých možnostech, i domácí porod, který končí v porodnici za včasného převozu, může být harmonickou a bezproblémovou zkušeností.

Každopádně dceru jsem porodila do vany doma na Malé Straně, za tiché podpory dvou porodních asistentek. Byl to bezproblémový porod a celkově to byla naprosto nádherná zkušenost. Pro mne bylo velmi důležité, že můj syn přivítal sestřičku bezprostředně po tom, co jsme si ji vyndali z vody. Porodnici jsme měli přes řeku a samozřejmě bych neměla problém tam kdykoli přejet v případě potřeby.

V obou případech byl pro mě hlavní oporou partner a otec dítěte. Osobně si myslím, že porod "spolu" je jedna v nejintimnějších zkušeností, co lze v páru vůbec zažít.

Jaký je rozdíl mezi porodní asistentkou a dulou?

Porodní asistentka je zdravotník a je vyškolena k tomu, aby vedla fyziologický porod. Dula je z pohledu zdravotnictví laik. Nicméně Dula zpravidla ovládá mnoho technik pro to, aby dokázala podpořit rodící ženu, včetně masáží, polohování, aromaterapie a hlavně poskytuje empatickou psychologickou podporu, naslouchá ženě a stará se o její potřeby.

Lilia Khousnoutdinová: Synovu placentu jsem pohřbila pod ořech, na dceřině roste lípa

Jak si stojí řemeslo porodní asistentky u nás?

Už samotný název porodní ASISTENTKA hodně vypovídá o tom, jak na tom u nás i z hlediska legislativy porodní asistentky jsou. Přesto, že po nich systém vyžaduje ukončené vysokoškolské vzdělání, jejich kompetence k výkonu povolání jsou minimální. V podstatě opravdu jen asistují, většinou ale ne ženě, spíš lékařům.

Musí být zaměstnaná buď přímo na konkrétním oddělení porodnice, nebo musí mít s porodním oddělení nasmlouvané kontrakty. Pokud si tedy žena vybere konkrétní porodní asistentku a nemocnice s ní nemá uzavřenou smlouvu, má smůlu. V zahraničí je to přesně naopak – porodní asistentka pracuje samostatně a následuje ženu k porodu, kam si bude přát.

Klidně i doma. Pokud v průběhu porodu vyhodnotí, že by mohl nastat problém, odborně jej zpracuje a předává ženu k lékařskému dohledu. U nás je bohužel situace taková, že porodní asistentky k porodům chodit ze zákona vlastně nesmí, a pokud se objeví problém, jsou nuceny od porodu v podstatě utíkat, jenže právě informace jsou to klíčové, co ve finále rozhoduje o dalším životě matky i dítěte. Snahou APODAC je i toto měnit a propojovat všechny systémy porodní a poporodní péče.

Jaký je vývoj řemesla porodní asistentky, jak to bylo za dob našich prababiček a jak je to teď?

Porodní bába byla velice váženou osobou, bylo to jedno z nejprestižnějších povolání. Znala fyziologii porodu, byliny, dovedla být ženám oporou při porodu i po něm. Předávaly si praktické zkušenosti z generace na generaci. Zásadní zlom nastal ve chvíli, kdy se porody přesunuly do nemocnic a prestiž řemesla se pomalu začala vytrácet. Zodpovědnost za porod už neměla žena, ale lékař, který "rodí". Z něčeho přirozeného se nenápadně stala nemoc. Jenže porod není nemoc a vyžaduje specifický přístup.

Syn přivítal Isabelu těsně po porodu, vylekala ho placenta, říká kněžka Lilia

Jaké jsou možnosti porodní asistence – v porodnici a u porodu doma? APODAC se snaží vzdělávat porodníky, hlavně v oblasti vedení přirozeného porodu. Jaký je hlavní rozdíl mezi univerzitním vzděláním u nás a třeba v Anglii? V čem přesně školení spočívá? Co by měli porodníci začít dělat jinak?

České porodnictví umí dobře řešit komplikace, ale nepodporuje zachování zdravého procesu těhotenství a porodu, což je specializace porodních asistentek. Jak už bylo řečeno, porodní asistentky jsou zdravotnice s vysokoškolským vzděláním, u nás ale dosud pracovaly převážně v porodnicích jako pomocný personál.

Hlavní rozdíl vidím v tom, že vzdělání u nás je zaměřeno převážně na řešení problémů, jenže většina porodů probíhá v pořádku, a aby byl co nejmenší počet porodních poranění, jako je například u nás tolik populární nástřih hráze, je potřeba to celé otočit. A vzdělávání zaměřit na to, co potřebuje většina žen – přirozený fyziologicky vedený porod.

Porodní asistentky pro práci v porodních domech a centrech potřebují další, hlavně praktické vzdělání, praxi a podporu. To jim mohou poskytnout odbornice ze zahraničí, které pracují v porodních domech a mají dostatek zkušeností. Potřebujeme našim porodním asistentkám pomoci pracovat samostatně a obnovit dovednosti zaměřené na kontinuální péči a přirozený porod.

Proto se v rámci APODAC zaměřujeme nejen na osvětu, ale hlavně na vzdělávání a předávání zkušeností. Vzdělávání porodníků můžete podpořit v rámci sbírky Nadačního fondu. Aktuálně uvítáme podporu právě pro projekt vzdělávání porodníků v Česku.

Více informací o porodních domech se můžete dozvědět na stránkách projektu Ať žijí! Nadačního fondu pomoci Karla Janečka.

Ivana Königsmarková: České porodnictví zapomíná na to nejdůležitější: na matku!
Témata: Porod, Porodnice, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady porod, Domácí porod, Porodní asistentka, dula, Lilia Khousnoutdinova, Asistent, Česká republika, Karel Janeček, Khousnoutdinova, Doprovod, DŮL, Lilium Khousnoutdinová, Praha, Průšvih, Nadační fond, Přivítání, Čechy, Laik, Pór, Anglie, Khousnoutdinová, Malá strana