Dnes jsou to dva roku, co českou esportovou komunitu zasáhla zpráva o smrti talentovaného esportového hráče Karla Ašenbrenera. Karel, celosvětově známý pod přezdívkou Twisten, dlouhodobě bojoval s depresemi, a svůj boj nakonec začátkem června 2023 prohrál.
Jeho příběh tehdy otevřel důležitou diskusi o duševním zdraví nejen v herní komunitě, ale i mezi mladými lidmi obecně. Na jeho počest založila Karlova rodina nadační fond Twisten Foundation, který se snaží bojovat za lepší duševní zdraví dospívajících v ČR.
Už v dětství ho bavilo hrát
Karla už odmalička bavily počítačové hry a brzy začal dosahovat neuvěřitelných výsledků. Jako hráč multiplayerové střílečky Valorant si vybojoval cestu až do dvou největších českých esportových organizací, eSuby a Entropiq. Zanedlouho si jeho nadání všimli i v zahraničí a Twisten začal hrát za celosvětově známé organizace, nejprve za německou BIG a poté za francouzskou Vitality. Splnil si tak svůj velký sen, že se bude účastnit největších esportových turnajů. Pod přezdívkou Twisten ho znaly a obdivovaly tisíce fanoušků po celém světě.
Boj s depresemi
Začátkem roku 2023 oznámil, že bojuje s depresemi, a pomohl tak rozproudit diskusi o mentálním zdraví v esportu. Svůj boj s depresemi bohužel prohrál a 7. června 2023 se rozhodl ukončit svůj život. Ztráta milovaného člověka a talentovaného hráče znamenala tvrdou ránu nejen pro jeho rodinu a fanoušky, ale také pro celý svět esportu. Karlova rodina se k uctění jeho památky rozhodla založit nadační fond Twisten Foundation, který pomáhá mladým s psychickými problémy.
„Kája miloval své fanoušky a celou gamingovou komunitu. Věřím, že by mu udělalo radost, že dnes jeho příběh pomáhá ostatním. Bohužel psychické potíže mezi mladými lidmi rostou, a právě proto jsme s našimi projekty rozhodli zaměřit i na prevenci,“ říká Ivana Ašenbrenerová, maminka Twistena.
Dita Mrázková
3. května 2024
Projekty na posílení duševního zdraví
Twisten Foundation od svého založení podporuje řadu projektů zaměřených na posílení duševního zdraví dospívajících. Vedle již zavedených on-line chatů s psychology pro dospívající nebo sezení pro rodiče se teď nadace soustředí i na programy, které mladým lidem pomáhají preventivně zvládat stres a náročné emoce v každodenním životě.
Letní tábory a DBT kurzy: preventivní pomoc dospívajícím
Jedním z nových projektů jsou letní tábory pořádané ve spolupráci s organizací Endlessly. Ty jsou určeny dospívajícím od 13 let, a kromě kreativního programu a aktivit v přírodě zahrnují i obsah věnovaný duševnímu zdraví. „Na táborech se účastníci v bezpečném prostředí učí zvládat stres, emoce a vztahy, posilují sebedůvěru a poznávají nové kamarády, kteří řeší podobné problémy,“ přibližuje Denisa Stránská, ředitelka Twisten Foundation.
Tábory se konají ve dvou termínech a účastní se jich i známé osobnosti, jako osminásobná světová šampionka v kickboxu a účastnice taneční soutěže StarDance Martina Ptáčková. Ta s bratrem Josefem povede workshop zaměřený na prevenci šikany a základy sebeobrany.
Programy do škol
Dalším projektem je program DBT do škol – volnočasová aktivita pro žáky 8. a 9. tříd a studenty SŠ, zaměřená na osobní rozvoj. Tento celosvětově uznávaný program založený na metodice dialektické behaviorální terapie (DBT) je součástí běžné výuky například ve školách v USA. Aktivitu loni na podzim jako první v ČR zapojila jedna ze středních škol v Brně. Pod vedením psycholožek a psychologů z Kaleidoskopu v ní teenageři získávají praktické dovednosti k zvládání negativních emocí a aktivnímu řešení vlastních problémů.
„Děti a dospívající často nemají kapacitu dostat se rychle k terapeutické pomoci. Proto se snažíme podporovat programy, které jim dají základní dovednosti co nejdříve – ideálně preventivně, ještě než se potíže prohloubí a začnou děti ovlivňovat ve škole i osobním životě,“ dodává Denisa Stránská.
VIDEO: O čem se mlčí: Sebevražda - Jak pomoci svým nejbližším?