Maminka.czDěti a nemoci

Dvanáctiletá Nathaly kvůli epilepsii upadala do bezvědomí, po záchvatech nemohla ani mluvit

Simona Procházková 26.  3.  2021
Právě dnes je takzvaný Purple day, který má za cíl podpořit všechny pacienty s epilepsií. Přečtěte si příběh statečné školačky Nathaly z Olomoucka, která se s touto nevyzpytatelnou nemocí pere už od předškolního věku.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

U dnes dvanáctileté slečny, Nathaly z Olomoucka, se epilepsie vůbec poprvé objevila už ve školce. Při odpoledním spánku zničehonic upadla do bezvědomí a zdravotníci ji okamžitě převezli do nemocnice, kde podstoupila řadu vyšetření. Lékaři u ní nakonec odhalili takzvanou idiopatickou epilepsii, která v jejím případě není dědičná a přesná příčina jejího vzniku je dosud neznámá.

Ve spánku ji hlídal pes

„Pomocí počítačové tomografie lékaři zjistili, že má Nathaly tekutinu na mozku, která tlačí na spánkový lalok. Nikdo v mé rodině ani u bývalého manžela epilepsií netrpěl. Podobné příznaky se půl roku zpětně začaly projevovat také u o pět let staršího syna, tedy mimo ztráty vědomí, a tak jsem se hodně bála. Postupně jsem si všimla, že má Nathaly záchvat vždy po velkém stresovém vypětí,“ popisuje počátky s dceřinou nemocí její maminka Šárka.

Nathaly měla záchvaty vždy pouze ve spánku, kdy jí ztuhla levá polovina těla a upadala do bezvědomí. Po nabytí vědomí pak trvalo dlouho, než promluvila, protože nemohla. „Děti jsem vychovávala sama a bylo to náročné období. Každý měsíc jsem byla s jedním nebo druhým v nemocnici. Měli jsme fenku stafordširského teriéra, která se od Nathaly nehnula ani na krok. Spávala s námi u postele a několikrát mě štěkotem upozornila na záchvat malé,“ vzpomíná Šárka.

Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!

Přísný režim, večer žádný tablet

Léčba naštěstí začala účinkovat a intervaly mezi jednotlivými záchvaty se postupně prodlužovaly. Kromě léků pomohl Nathaly i pravidelný režim, který musela striktně dodržovat. „Chodila spát přesně v půl osmé, hodinu před spánkem nesměla koukat do tabletu a podobně. Režim musela dodržovat i na školních akcích – třeba na škole v přírodě. Myslím si, že to mělo na zlepšení její nemoci velký vliv,“ vysvětluje její maminka. Nyní je Nathaly již čtyři roky bez záchvatů, pravidelně dochází na EEG vyšetření a kontroly, a dokonce jí v loni v prosinci  lékaři vysadili i léky. Léčbu museli odborníci několikrát měnit, protože ji medikace hodně uspávala.

Setkání se šikanou

„Byla pomalejší než její vrstevníci. Často usínala ve škole, přitom spala jedenáct hodin. Nathaly je jedničkářka a dobře se učí, ale nedokázala třeba napsat diktát stejně rychle jako její spolužáci. Bohužel se ve škole setkala i se šikanou. Přednášky a osvěta o epilepsii v naší škole ale naštěstí situaci zlepšily, měla nejlepší paní učitelku třídní, která nám vždy vyšla vstříc, pochopila nás a pomohla nám,“ říká Šárka.

Nathaly se nyní může věnovat všem svým koníčkům naplno, baví ji čtení, plavání a ráda jezdí na čundry s tátou. Miluje Harryho Pottera a celou jeho sérii přečetla jak v anglickém originále, tak i v češtině. Píše i svou vlastní knihu. Další její velkou vášní je malování. Vloni dokonce zvítězila ve výtvarné soutěži „Líbí se ti, mami?“, kterou spolupořádá spolek EpiStop a společnost UCB. Na vítězném obrázku ztvárnila svůj sen stát se malířkou. „K Vánocům dostala malířský stojan a přála by si v domě mít svůj malý ateliér, na který teď šetříme,“ uzavírá příběh s dobrým koncem Šárka.

Dnes je Purple day: Oblečte se do fialové a podpořte tak pacienty s epilepsií

Někteří lidé s onemocněním epilepsií bojují s izolací a samotou – upozorňuje na to mezinárodní akce tzv. Purple day, která každoročně připadá na 26. března. Každý, kdo chce pacienty s epilepsií podpořit, si proto v tento den (tedy právě dnes) zvolí oblečení ve fialové barvě. Letošní akce zdůrazňuje také to, že i v dnešní době musí lidé s epilepsií čelit řadě mýtů – například, že by neměli sportovat. Pravidelný pohyb přitom snižuje počet epileptických záchvatů a zlepšuje celkový psychický a fyzický stav. K bourání mýtů se připojila tradiční výtvarná soutěž pro malé pacienty s epilepsií „Líbí se ti, mami?“, která stanovila sport jako hlavní téma letošního ročníku.

TIP NA VIDEO: Co se děje v mozku při epileptickém záchvatu?

Jak se vyrovnat s dětskou epilepsií
Hrbení může být příznakem Scheuermannovy nemoci! Víme, jak ji poznat
Diagnóza astma: Sportu se dítě vzdát nemusí! Ale za určitých podmínek
Témata: Zdraví, Děti, Spánek, Příběhy, Vánoce, Nemoci, Děti a nemoci, Nemoc, Dětské nemoci, Epilepsie, Osvěta, Malíř, medikace, Purple, Harry Potter, Jednička, EpiStop, Předškolní věk, Bezvědomí, Pacient, Potter, Spála, Záchvat, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Máma Petra Černocká vs dcera "Divá" Bára. Co na sebe prozradily v otevřeném mateřském duelu?
Mrázková Dita
Slavné babičky
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Tajemná linea nigra: Co znamená hnědá čára uprostřed těhotenského bříška?
Machová Martinasim
Těhotenství
Paris Hilton vyvrací tvrzení své matky o "boji o miminko": Nesmysl, máme tuny zmrazených embryí!
Mrázková Dita
Životy slavných
První vánoční cukroví: Upečte si nejlepší měkké medové perníčky
Formánková Simona
Recepty