Maminka.czDěti a nemoci

Dvanáctiletá Nathaly kvůli epilepsii upadala do bezvědomí, po záchvatech nemohla ani mluvit

26. 3. 2021
Právě dnes je takzvaný Purple day, který má za cíl podpořit všechny pacienty s epilepsií. Přečtěte si příběh statečné školačky Nathaly z Olomoucka, která se s touto nevyzpytatelnou nemocí pere už od předškolního věku.

U dnes dvanáctileté slečny, Nathaly z Olomoucka, se epilepsie vůbec poprvé objevila už ve školce. Při odpoledním spánku zničehonic upadla do bezvědomí a zdravotníci ji okamžitě převezli do nemocnice, kde podstoupila řadu vyšetření. Lékaři u ní nakonec odhalili takzvanou idiopatickou epilepsii, která v jejím případě není dědičná a přesná příčina jejího vzniku je dosud neznámá.

Ve spánku ji hlídal pes

„Pomocí počítačové tomografie lékaři zjistili, že má Nathaly tekutinu na mozku, která tlačí na spánkový lalok. Nikdo v mé rodině ani u bývalého manžela epilepsií netrpěl. Podobné příznaky se půl roku zpětně začaly projevovat také u o pět let staršího syna, tedy mimo ztráty vědomí, a tak jsem se hodně bála. Postupně jsem si všimla, že má Nathaly záchvat vždy po velkém stresovém vypětí,“ popisuje počátky s dceřinou nemocí její maminka Šárka.

Nathaly měla záchvaty vždy pouze ve spánku, kdy jí ztuhla levá polovina těla a upadala do bezvědomí. Po nabytí vědomí pak trvalo dlouho, než promluvila, protože nemohla. „Děti jsem vychovávala sama a bylo to náročné období. Každý měsíc jsem byla s jedním nebo druhým v nemocnici. Měli jsme fenku stafordširského teriéra, která se od Nathaly nehnula ani na krok. Spávala s námi u postele a několikrát mě štěkotem upozornila na záchvat malé,“ vzpomíná Šárka.

Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!

Přísný režim, večer žádný tablet

Léčba naštěstí začala účinkovat a intervaly mezi jednotlivými záchvaty se postupně prodlužovaly. Kromě léků pomohl Nathaly i pravidelný režim, který musela striktně dodržovat. „Chodila spát přesně v půl osmé, hodinu před spánkem nesměla koukat do tabletu a podobně. Režim musela dodržovat i na školních akcích – třeba na škole v přírodě. Myslím si, že to mělo na zlepšení její nemoci velký vliv,“ vysvětluje její maminka. Nyní je Nathaly již čtyři roky bez záchvatů, pravidelně dochází na EEG vyšetření a kontroly, a dokonce jí v loni v prosinci  lékaři vysadili i léky. Léčbu museli odborníci několikrát měnit, protože ji medikace hodně uspávala.

Setkání se šikanou

„Byla pomalejší než její vrstevníci. Často usínala ve škole, přitom spala jedenáct hodin. Nathaly je jedničkářka a dobře se učí, ale nedokázala třeba napsat diktát stejně rychle jako její spolužáci. Bohužel se ve škole setkala i se šikanou. Přednášky a osvěta o epilepsii v naší škole ale naštěstí situaci zlepšily, měla nejlepší paní učitelku třídní, která nám vždy vyšla vstříc, pochopila nás a pomohla nám,“ říká Šárka.

Nathaly se nyní může věnovat všem svým koníčkům naplno, baví ji čtení, plavání a ráda jezdí na čundry s tátou. Miluje Harryho Pottera a celou jeho sérii přečetla jak v anglickém originále, tak i v češtině. Píše i svou vlastní knihu. Další její velkou vášní je malování. Vloni dokonce zvítězila ve výtvarné soutěži „Líbí se ti, mami?“, kterou spolupořádá spolek EpiStop a společnost UCB. Na vítězném obrázku ztvárnila svůj sen stát se malířkou. „K Vánocům dostala malířský stojan a přála by si v domě mít svůj malý ateliér, na který teď šetříme,“ uzavírá příběh s dobrým koncem Šárka.

Dnes je Purple day: Oblečte se do fialové a podpořte tak pacienty s epilepsií

Někteří lidé s onemocněním epilepsií bojují s izolací a samotou – upozorňuje na to mezinárodní akce tzv. Purple day, která každoročně připadá na 26. března. Každý, kdo chce pacienty s epilepsií podpořit, si proto v tento den (tedy právě dnes) zvolí oblečení ve fialové barvě. Letošní akce zdůrazňuje také to, že i v dnešní době musí lidé s epilepsií čelit řadě mýtů – například, že by neměli sportovat. Pravidelný pohyb přitom snižuje počet epileptických záchvatů a zlepšuje celkový psychický a fyzický stav. K bourání mýtů se připojila tradiční výtvarná soutěž pro malé pacienty s epilepsií „Líbí se ti, mami?“, která stanovila sport jako hlavní téma letošního ročníku.

TIP NA VIDEO: Co se děje v mozku při epileptickém záchvatu?

Jak se vyrovnat s dětskou epilepsií
Hrbení může být příznakem Scheuermannovy nemoci! Víme, jak ji poznat
Diagnóza astma: Sportu se vzdát dítě nemusí! Co však musíte vědět?
Maminka ROKU 2021
Témata: Zdraví, Děti, Vánoce, Nemoc, Děti a nemoci, Nemoci, Spánek, Dětské nemoci, Epilepsie, Příběhy, Harry Potter, Pacient, Předškolní věk, Záchvat, Purple, Bezvědomí

Mohlo by vás zajímat
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Lovela Baby podporuje matky, které to potřebují nejvíc, protože jsou s dětmi samy
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zemřel princ Philip, manžel britské královny Alžběty II. Modrá krev dál koluje v jeho pravnoučatech
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení

Horoskopy

Lev Kolegové na vás nevěřícně zírají, protože jste mnohem úspěšnější než oni. Kvůli tomu byste však mohli…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Irena, Bernadeta, Irini

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné