Maminka.czČasopis Maminka

Dvě čárky na testu nejsou čára přes rozpočet! Tyto ženy dokázaly skloubit práci s mateřstvím

Michaela Láchová 6.  10.  2021
Dvě čárky na testu nejsou čára přes rozpočet! Tyto ženy dokázaly skloubit práci s mateřstvím
I když těhotenství přijde tak trošku nečekaně, třeba zároveň s možností kariérního růstu, dá se to vybalancovat ke spokojenosti všech. Důkazem jsou tyto dvě maminky. Přečtěte si jejich životní příběhy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kristýna ŠNAJDROVÁ

majitelka květinového salónu, děti Christian (8), Viviene (3)

Sen, vybudovat si něco svého, se začal stávat skutečností právě v době, kdy Kristýně rostlo pod srdcem její první dítě. Jak sama říká, přes veškerou radost se v ní pocity zpočátku hodně mísily. Jak práci skloubila s miminkem? A co jí ve složitějších chvílích nejvíc pomáhalo?

Byla jsem ve třetím měsíci těhotenství, když jsem vyhrála konkurz na pronájem vysněných prostor pro svůj květinový salon v centru Prahy. Stáli jsme tedy před rozhodnutím, jestli začít podnikat, nebo od toho odstoupit. Vybrala jsem si cestu podnikání, protože jsem si svůj salon strašně moc přála. Podpora rodiny byla veliká a já jsem byla přesvědčená, že to zvládneme. I to byl velký odraz, když jsem věděla, že za mnou stojí mamka i manžel a že to zvládneme.

Klepněte pro větší obrázek

I předtím jsem pracovala v oboru, vždycky v květinářství. Manžel studoval vysokou školu v Holandsku a jezdila jsem za ním na Erasmus, a právě tam jsem hodně okoukala květinářství a styl, který se mi líbí a který bych chtěla přenést k nám. Dlouho o něco usilujete, a do toho přijde miminko… Pocity, které se ve mně mísily, byly různé. Bylo to první děťátko a šestinedělí bylo těžké. Byla jsem psychicky rozhozená, kojila jsem, do toho jsem poslední měsíc před porodem pořád musela pracovat, protože byly Vánoce a měli jsme nasmlouváno hodně zakázek.

Christianka jsem přenášela, narodil se až v lednu, přestože termín jsem měla na Štědrý den, a ještě třiadvacátého jsem s břichem dělala věnce lidem na adventní stůl. Ten stres byl docela vysilující, ale na druhou stranu mě má práce opravdu naplňuje a ohlas od lidí vás vždycky nakopne. I v šestinedělí jsem se musela věnovat částečně obchodu, takže byly situace, kdy jsem jen přijela domů, nakojila, moje maminka počkala s miminkem a já jela do práce. Takhle jsme fungovali i při dceři, kdy už moje maminka byla v důchodu a naplno mi pomáhala. Nemusela jsem tak řešit žádnou chůvu. Bydlíme jen tři minuty autem od práce, takže to bylo fajn, nemusela jsem dojíždět daleko. Ve svém obchodě se květinami sama zásobuju a řeším si i schůzky, takže je to někdy opravdu shon. Maminka tak byla doma s malou, já jsem přijela, nakojila a zase jsem jela na dvě hodiny do práce. Pak jsem se zase vracela, protože v šestinedělí jsem kojila častěji...

VIDEO: Jak zvládá skloubit práci s mateřstvím moderátorka Zorka Hejdová

Někdy byly dny, kdy jsem mohla být celý den s miminkem. Je fajn, když podnikáte, že si ty věci můžete přizpůsobit sobě a dětem, má to i své výhody. V létě mám na ně třeba víc času, než kdybych byla někde zaměstnaná. Děti jsem nikdy do práce nebrala. Nebylo to potřeba a ani bych z toho neměla dobrý pocit, asi bych z toho byla nervózní, protože to není pro ně úplně vhodné prostředí, obzvlášť pro miminka. Kytičky potřebují chladno.

Někdy ale maminka jezdila kolem krámu, já jsem si třeba vyřídila na hodinku schůzku a pak jsme jeli domů. Občas jsem mlíčko i odsávala elektrickou odsávačkou a nechávala jsem ho mamince v lednici, ale malá to docela odmítala, stejně chtěla prso a kontakt. Měli jsme ho nachystané spíš jako takovou rezervu, kdybych se třeba musela zdržet v práci. 

 

i pro chlapa je žena sebevědomější, když má něco 'svého'.

 

Nebudu lhát, chvílemi to byly vypjaté okamžiky. Cítila jsem, že nejsem na sto procent máma, že si mateřství nemůžu pořádně užít. Někdy byla únava z práce obrovská a ještě fungovat jako máma, manželka, uklidit, navařit... všechno má prostě svoje pro a proti. Zpětná vazba od lidí a to, že jste svým pánem, umíte si vydělat peníze a nejste závislá na manželovi, to je ale ohromně osvobozující. Každý máme svůj byznys. Myslím, že i pro chlapa může pak být žena sebevědomější, když má něco "svého".

Takže kdybych se měla rozhodnout znova, jdu do toho zas. Jsem trošku workoholik, když je prostor se válet, stejně vymýšlím nějakou akci, jsem hodně živočišná. I pro děti se snažím být akční máma. Přála bych si, aby jednou moje dcera v mém oboru pokračovala a aby květinářství dál fungovalo. 

A jestli mám nějakou radu pro maminky, které se chtějí pustit do podnikání, ale mají obavy, že to nezvládnou? Myslím, že nejdůležitější je vnitřní síla. A víra, že to zvládnu. Já jsem začala podnikat v tom, co vím, že umím. Balancování mezi tím, jestli něco začnete rozjíždět a není to úplně vaše parketa, nemusí být nejšťastnější, tady jsem byla na sto procent nohama na zemi a byla jsem si jistá, že to, co děláme, je originální a krásné. Nesmírně důležitá je určitě i podpora rodiny. Vždycky to nějak dopadne, a když to nedopadne, život jde dál. Ale myslím, že je lepší něco zkusit, než sedět na zadku a jen o tom přemýšlet.

Témata: Porod, Těhotenství, Časopis Maminka, Mateřství, Miminko, Kariéra, Pracující matky, Práce na mateřské, Zorka Hejdová, Parketa, Čárka, Maminka, Praha, Malý, Vivi, Máma, Rozpočet, Juna, Christian, Manžel, Holandsko
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Rychlý drobenkový koláč s kakaem a tvarohem. Poznejte kouzlo dokonale vláčného moučníku
redakce
Recepty
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství