Maminka.czDěti a mateřství

Dvě mámy: I lesbické páry chtějí mít děti

10. 7. 2013
Dvě mámy: I lesbické páry chtějí mít děti
Markéta je lesbička. Vzala si za ženu dlouholetou partnerku Terezu. Markéta chtěla dítě. Tereza se nechala přesvědčit, že to je dobrý nápad. Poslyšte vzrušující vyprávění o tom, kde gay dvojice hledají druhého spolutvůrce potomstva, a kterak to nakonec dopadlo v našem příběhu.

Fronta na rozmnožování bez závazků

"Daly jsme si s Terezou inzerát na lesbicky orientovaný web. Že sháníme dárce spermatu. Ozvalo se nám osmnáct mužů. Z nich jsme vyselektovaly šest a postupně si s každým daly schůzku. Nejvíc se nám líbil jeden vysokoškolák, fyzicky hodně podobný Terezce. Abychom chránili jeho i naše soukromí, zřídili jsme si pro komunikaci speciální telefony i emaily a prozradili jsme si navzájem jen křestní jména."

Rande s červenou lucerničkou

"Pomocí ovulačních testů jsem si zjistila plodné dny a v aktuální chvíli napsala Honzovi sms. Abychom neznali svá bydliště, podle kterých bychom se mohli vystopovat, sešli jsme se v hodinovém hotelu. Dohoda zněla, že nepůjde o klasický pohlavní styk, a tak jsme pánovi předali injekční stříkačku a čekaly jsme venku. Zavolal, že je hotov, na pokoji jsme se vystřídali a já, Tereza a injekce plná spermií jsme začaly plodit. Podařilo se nám to napodruhé. Tedy… podařilo. To je velmi relativní, nazývat výsledek tímto způsobem," napíná Markéta.

Okamžitě na sál

"Dva dny poté, co mi gynekoložka potvrdila mimoděložní těhotenství, jsem málem vykrvácela. Oplodněné vajíčko totiž nesestoupilo do dělohy. Uhnízdilo se cestou a rostlo ve vejcovodu. Až najednou praskl. Jeli jsme okamžitě k Apolináři. Kde se mimochodem hned na úvod stala dost vtipná věc. Lékař, co mne přijímal, původem nejspíš z nějaké arabské země, málem omdlel, protože nemohl přistoupit na fakt, že jsem těhotná, když mám v občance v kolonce Stav napsáno Registrované partnerství a níže mám uvedenou Terezu. Nicméně ještě ten den mi odoperovali vejcovod, čímž mi v podstatě zachránili život."

Už nikdy víc

"Tereza prohlásila, že takovou hrůzu, stres a šílenství, jako jsme zažily při prvním pokusu o otěhotnění, nechce nikdy absolvovat znova. Takže dítě mít nebudeme. Nevadí. I tak se milujeme. Asi víc, než předtím. Ostatně ten, kdo se tehdy narodil, jsem já. Podruhé."

Ilegální činnost

Zákon zakazuje, aby si dvě ženy či dva muži pořídili společné dítě. To, co homosexuálům logicky povoleno jest, jsou děti z předchozích hetero-vztahů. Dítě rovněž smíte adoptovat, pokud jste sama a nemáte v občanském průkazu zapsáno registrované partnerství. Ale nejspíš si na mimino pěkně počkáte. Rodičovství si můžete částečně vyzkoušet díky pěstounské péči. – miminko vám svěří na rok.

Proč ne kamaráda?

Zajímalo mne ještě, proč si holky nezvolili za hypotetického tatínka nějakého přítele a raději našli tajemného dárce na internetu. "No protože i kdybychom s kámošem sepsali smlouvu, že se dítě a on nikdy neuvidí, a že se dítěte zříká atd., tak to stejně neplatí. Stát upřednostňuje zákon na ochranu dětí pro každý případ. Navíc bychom ho, přes všechny přísahy, v budoucnu s dítětem nejspíš seznámili, a to jsme prostě nechtěly, mít za otce někoho, koho známe," odvětila Markéta.

Poselství

"Kamarádka, která se zabývá esoterií tvrdí, že samovolný potrat a mimoděložní těhotenství jsou pouze projevem toho, že člověk ve skutečnosti dítě nechce, nebo na něj není ještě připraven. Tělo si prý samo řekne. Nevím, co je na tom pravdy, ale s odstupem času s ní možná souhlasím. Alespoň v mém případě. Byla jsem tehdy pod obrovským tlakem okolí. Když se vám blíží pětatřicítka, neustále vám někdo pokládá otázky co dítě, už se na něj chystáte? Neblázni, za pár let už budeš v přechodu a podobně. Na to musíte být silná osobnost, abyste neměla pocit, že když teď hned neporodíte, budete si to do konce života vyčítat. Dnes už jsem ale přesvědčena o tom, že ne každá žena musí mít nutně dítě, aby byla šťastná."

I přes toto Markétino ponaučení si však jako lesbička s intenzivním mateřským pnutím děťátko opatřit můžete. Pro představu či Pro představu či malou kratochvíli na toto téma se v archivu ČT podívejte na díl Chromozom pozoruhodné série Nevinné lži.

Témata: Děti, Par, Společné dítě, Pár, Oplodněné vajíčko, Silná osobnost, Les

Mohlo by vás zajímat
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
V Česku našli nový domov, ukrajinští manželé se z vděčnosti stali pěstouny
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu

Horoskopy

Býk Po pravdě řečeno není leden vaším favoritem číslo jedna. Asi to bude tím, že se jen těžko smiřujete se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Běla, Gejza, Bianka

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné