[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Návrat k tradičnímu slovanskému bylinoznalectví. V tomto duchu se nesl nedávný levandulový brunch, který pořádalo Levandulové údolí. Na akci nechyběly ani maminky z řad známých osobností. Prozradily nám, nejen jaký vztah mají k levanduli, ale co zabírá na neduhy jejich dětí.
Používala jste nebo používáte na zdravotní neduhy svých dětí bylinky? Používám bylinkové přípravky. A první, po čem sáhnu, když jsou nemocné, jsou bylinkové čaje.
Je nějaká bylinka, která u vás nemůže chybět? Tymián a tymiánová mast na kašel či bolest v krku nebo na hrudi při nachlazení, což uvolňuje zahlenění. A pak máta při rýmě. Moc ráda mám levanduli. Esenciální olej používám každý večer před spaním, protože mám celý život problémy s usínáním.
Nakolik se spoléháte při zdravotních obtížích či při pracovním vyčerpání na alternativní medicínu a bylinky? Kdy a jak vám pomohly?
Na přírodní produkty nedám dopustit. Pro mě je základ prevence, a v té jsou bylinky absolutní špička. Řeším imunitu opravdu hodně, i u dcery Anežky, a sahám v tomto případě jen po přírodě.
Co vy a levandule? Léta letoucí na ni nedám dopustit. Anežka na spaní vyžaduje levandulový esenciální olej. To že uklidňuje, tomu moc nerozumí, ale nádherně jí voní, a to ji baví. Já zase nedám dopustit na harmonizovanou vodu, čaj, esenciální olej, andělské kapky, balzám… A co si budeme povídat, po celém dni na nohou není od věci ani levandulové prosecco.
Zobrazit příspěvek na Instagramu Příspěvek sdílený Michaela Štiková (Gemrotová) (@michaela_stikova)
Příspěvek sdílený Michaela Štiková (Gemrotová) (@michaela_stikova)
Kdy a jak vám doma pomáhají bylinky při všemožných neduzích?
Většinou se snažím zdravotních neduhů vyvarovat, a proto se snažím podporovat imunitu a vlastně dbát na prevenci. K tomu mi pomáhají nejrůznější bylinky, ať už šalvěj, heřmánek, levandule, zázvor a další, které popíjím a také používám ráda nejrůznější esenciální oleje k aromaterapii.
Takže jdete čistě přírodní cestou?
Když přijde nepohoda, tak ano. Když se ale dostanu, jak se říká do mrtvého bodu, po poradě s lékařem volím léky.
Zobrazit příspěvek na Instagramu Příspěvek sdílený Leona Machálková Official (@leonamachalkova)
Příspěvek sdílený Leona Machálková Official (@leonamachalkova)
Léčíte zdravotní neduhy svých synů bylinkami?
Léčím a je to vždycky ta první volba, po které sáhnu. Všechno to u nás „frčí“ ve velkém. Ale musím zaklepat, naše děti moc nemocné nebývají. Takže bylinky spíše používám na krásu.
Jaká bylinka u vás opravdu nesmí chybět?
Levandule ve skříni, kopřivový čaj na jaře na detox, a pak miluju heřmánek a šípky.
Zobrazit příspěvek na Instagramu Příspěvek sdílený Martina Preissová (@martinapreissova_official)
Příspěvek sdílený Martina Preissová (@martinapreissova_official)
Jaká je vaše zkušenost s bylinkami?
Protože pocházím z Moravy, tak moje babička vždycky dělala kopřivový čaj. Nejenže jsme ho používali na pití, ale taky jsme si v něm myli vlasy, abychom je měli krásné. Sbírali jsme také heřmánek. A pak jsme ho prodávali i do bylinek. Ne že bychom s tím podnikali, ale jako děti jsme si s tím přivydělávali.
Dáváte bylinky při zdravotních neduzích i vaší dceři?
Určitě ano. Mám ráda bylinkové čaje. Nejlépe v čisté podobě, aby byly přírodní, bez příměsi čehokoli chemického. Bylinky jsou u nás prvním záchytným bodem.
Zobrazit příspěvek na Instagramu Příspěvek sdílený ɪᴠᴇᴛᴀ ᴋᴏříɴᴋᴏᴠá (@korinkovaiveta)
Příspěvek sdílený ɪᴠᴇᴛᴀ ᴋᴏříɴᴋᴏᴠá (@korinkovaiveta)
Dáváte synům bylinky, kdy je něco trápí?
Mají moc rádi bylinkové čaje. A kdyby bylo potřeba něco léčit, tak bych se určitě poradila s odborníky a vydala bych se i touto cestou.
A jaká bylinka nemůže chybět v čaji pro vás?
Meduňka, máta, kopřivy, heřmánek. A když jsou čerstvé, tak to stojí za to.
Zobrazit příspěvek na Instagramu Příspěvek sdílený Andrea Tögel Kalivodová (@andreakalivodova)
Příspěvek sdílený Andrea Tögel Kalivodová (@andreakalivodova)