Maminka.czMateřská škola

Dvouleté děti místo ve školce asi nenajdou. Senát chce zákon zrušit

Zákon, který nařizuje školkám přijímat od roku 2020 do mateřské školy také dvouleté děti, bude pravděpodobně zrušen. Takové jsou závěry včerejšího veřejného slyšení s názvem Dvouleté děti nepatří do školky, ale do náruče mámy, které proběhlo v Senátu.

Místopředseda senátního výboru pro vzdělávání Jiří Růžička na veřejném slyšení uvedl, že změnu zákona, která prošla v roce 2016 a která umožňuje od roku 2020 přijímat dvouleté děti do mateřských škol, vidí jako problém.

Výbor se podle něj shodl, že je tento zákon třeba změnit. Nyní se bude čekat, jak se k tomu postaví Sněmovna. Ta je ovšem zajedno.

Šéf sněmovního výboru pro školství Václav Klaus mladší předložil totiž už v lednu poslancům úpravu, podle které by se měla zrušit povinnost přijímat děti mladší tří let, a zároveň navrhl zrušení školky pro pětileté děti.

Jiří Růžička řekl, že když se bude toto téma diskutovat ve Sněmovně, tak se může stát, že se odhlasuje pozměňovací návrh, kdy se zruší například jen povinnost přijímat dvouleťáčky a pro pětileté povinnost zůstane.

Děti od dvou let do školky ano, ale musí k tomu být podmínky, shodují se maminky

Přijímání malých dětí do školky pomůže rodičům v práci

Podle bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové mělo právě zavedení povinnosti školek přijímat dvouleté děti pomoci hlavně rodičům, kteří se mohli vrátit do práce.

K tomu se vyjádřil také prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký, který říká, že právě školky mohou nahradit dětské skupiny, které dnes fungují v některých firmách a nabízejí malým dětem individuálnější přístup.

Problémem jsou částečné úvazky

Jiří Horecký má jistě pravdu už jen tím, že poukazuje na fakt, že u nás nejsou částečné úvazky stále obvyklé . V České republice podle něj pracuje na částečný úvazek pouze 6,5 procenta lidí.

Mnoho rodičů by chtělo na částečný úvazek pracovat, ale jejich zaměstnavatel jim bohužel nevychází vstříc.

Zkušenost pracující matky tří dětí

Sama mám tři děti v rozmezí 2–8 let a pracuji na plný úvazek od šesti měsíců svého nejmladšího syna. Ovšem jen díky vstřícnému přístupu svého zaměstnavatele, který mi v prvním roce umožnil téměř plnou podporu práce z domova. Vím, že to není obvyklé, a za to si jej nesmírně cením.

Nikdy jsem neměla žádnou chůvu, babičky bydlí tak daleko, že na hlídání můžeme zapomenout. Vím, že mám velkou výhodu v manželovi, který si mohl práci uzpůsobit a s dětmi mi pomoci.

Všechny mé tři děti šly do předškolního zařízení před svými druhými narozeninami a opravdu nemohu říct, že by se to na nich negativně podepsalo. Adaptace vždy byla pozvolná a bezproblémová. Nutno podotknout, že zpočátku nechodili každý den a navštěvovali soukromá zařízení.

Proto jsem uvítala možnost zavedení školky pro děti od dvou let. Trochu mě mrzí, že myšlenka, která byla jistě dobrá, bude pravděpodobně smetena ze stolu. Jelikož jsem vystudovaná učitelka v mateřské škole, rozumím také argumentům učitelek, že pracovat ve smíšené skupině dvouletých a čtyřletých dětí nejde. Proto by to chtělo najít nějaký kompromis a ne to zavrhnout s tím, že je to hloupost. Ne každý si může dovolit platit drahé soukromé předškolní zařízení, a přitom by se do práce rád vrátil.

Povinnost dávat dvouleté dítě přece nikde není psána. Pokud máme možnost tříleté rodičovské dovolené, ať ji každý využije podle sebe a tráví čas s dítětem doma celé tři roky. A je to normální. Stejně tak je normální, že žena se chce do práce vrátit a dítě umístí do školky na pár dní v týdnu. Kvůli tomu ale není přece horší máma než ta, která si chce tři roky s dítětem užít naplno.

Vidím to na sobě, v práci si udělám svou práci a potom se šťastná vrátím ke svým dětem, kterým se plně věnuju. Myslím si, že tak jako je volba délky rodičovské, by měli mít rodiče možnost zvolit si, kdy se vrátí do práce, a pokud jim v tom stát pomůže, bude to skvělé.

Jak to vidíte vy? Jste pro zavedení docházky pro dvouleté děti, nebo byste takto malé dítě do předškolního zařízení nedali?

Kroužky pro dvouleté dítě? Pořádně si to rozmyslete
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Jste samoživitelka? Tyto novinky vám v roce 2018 mohou finančně ulevit
Témata: Mateřská škola, Pracující matky, Předškolní zařízení, Jiří Horecký, Dvouleté dítě, Pozměňovací návrh, Senát, Ministryně, Druhé narozeniny, Povinnost, Soukromé zařízení, Česká republika, Vstřícný přístup, Náplň, Malé dítě, Dětská skupina, Částečný úvazek, Individuální přístup, Nejmladší syn, Úvazek, Ministr školství, Vzdělávání, Zákon, Sněmovna, Hloupost

Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Zelená je nová černá. Oživte svůj letní šatník stejně jako celebrity
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Maminka roku: Dita zůstala po smrti manžela sama s dětmi, přesto pomáhá ostatním

Horoskopy

Štír Dnes je Evropský den hudby, proto ho oslavte se vší parádou. Zaposlouchejte se do tónů, které milujete…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alois, Aloisie, Alojz

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné