Maminka.czsbírka

Dvouletý Matýsek má ze 70 % poškozený mozek. Rodina prosí o pomoc

Vanda Stöckbauerová 2.  4.  2024
Příběh Matýska se začal psát před dvěma lety. I když se chlapeček narodil v termínu, kvůli dlouhému a nepostupujícímu porodu prodělal silnou novorozeneckou sepsi způsobenou bakterií E. coli. Byl v ohrožení života a jeho stav se nadále zhoršoval…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Ovlivnilo nám to celý život a vnímáme vše úplně jinak než ostatní lidé. Naše hodnoty se změnily,“ říká jeho maminka.

Mimotělní oběh 

Kvůli vážnému stavu byl novorozený Matýsek převezen na jednotku intenzivní péče do Fakultní nemocnice v Brně, ale ani tam se jeho stav nelepšil. Poslední šancí byl ECMO tým z VFN Praha. Už v Brně ho napojili na mimotělní oběh, aby malé tělíčko zvládlo boj s infekcí a zabrala antibiotika. Ale léčba se bohužel zkomplikovala, za dva dny musel být odpojen v důsledku sraženiny, která se mu vytvořila v místě napojení. Matýsek byl opět v ohrožení života, přesto se nevzdával a chtěl žít! Následně antibiotika zabrala, zvládl sám dýchat a sraženina se rozpustila, ale vzhledem ke všem komplikacím má bohužel poškozeno 70 % mozku.

VIDEO:  O čem se mlčí: Jsem rodič zdravotně znevýhodněného dítěte

DMO i epilepsie

Výčet chlapečkových diagnóz je velký: dětská mozková obrna kvadruspastická tetraparéza, centrální hypotonie, centrální zraková porucha, mikrocefalie, mentální retardace a farmakorezistentní epilepsie (nejblíže je k Westovu syndromu).

Statečný chlapeček vedle všech obtíží už přes rok bojuje s epilepsií, na kterou mu nezabírají léky. Nyní na ni bere troje léky, ale léčba je bohužel neúspěšná a bude se měnit. V důsledku všech komplikací je jeho vývoj velmi opožděný a v tuto chvíli se v podstatě zastavil. 

Ale rodiče to nevzdávají a několikrát denně s ním cvičí Vojtovu metodu, Bobath koncept a procvičují motoriku a zrak. V létě Matýsek absolvoval týden hipoterapie a v září byl s maminkou měsíc v léčebně v Boskovicích. Oba rehabilitační pobyty mu pomohly držet lépe hlavičku a zpevnit tělo. Pokud se léčba epilepsie podaří, chtěli by s ním v dubnu zkusit neurorehabilitaci.

Pomůžete? 

Matýsek vyžaduje nepřetržitou péči, a maminka se proto nemůže vrátit do práce. Rodina z tohoto důvodu založila sbírku na Donio, do které můžete přispět libovolnou částkou. Peníze ze sbírky budou použity na větší a prostornější auto, kam se vejdou všechny pomůcky, kočár, vozík… Dále na přizpůsobení okolí domu a vnitřních prostor. Na rehabilitace, neurorehabilitace, kraniosakrální osteopatii, léčebné pobyty a na pomůcky potřebné k vývoji a běžnému životu.

Nina (6) má nádor na mozku. Během tří týdnů se ze zdravého dítěte stalo dítě imobilní, ale je to bojovnice, která se nevzdává
Témata: Porod, Příběhy, Vaše příběhy, Životní příběh, Postižení, sbírka, osud, mozek, Epilepsie, Vojta, charita, Brno, Ohrožení života, Chlapeček, VFN Praha, Poškozený mozek, Bakterie