Maminka.czTěhotenství

Éčka v graviditě - před kterými se mít na pozoru i ta neškodná

Pro své ještě nenarozené miminko chceme to nejlepší, tedy i stravu oproštěnou o „nechtěná“ éčka. Jak a kde je hledat?
, Časopis Maminka
8. 2. 2013
Éčka v graviditě - před kterými se mít na pozoru i ta neškodná

O éčkách už toho bylo napsáno hodně. Prodlužují trvanlivost potravin, dodávají jim vůni, chuť, barvu, konzistenci a podobně. Víme, že existují taková, jež jsou neškodná, i taková, která mohou mít negativní vliv na zdraví citlivějšího jedince při zvýšené konzumaci. To platí především pro těhotné a kojící ženy a děti. Všechna éčka, která se u nás při výrobě potravin používají, jsou povolena, viz vyhláška MZ č. 4/2008. Zákon určuje i to, jaké množství a kde může být použito, a potravina je tudíž bezpečná. Zároveň existuje seznam asi 140 éček, jež jsou v ČR zakázána. Uvádí se na etiketě pod kódem E + troj- až čtyřmístné číslo nebo pod svým chemickým vzorcem. Pojďme si projít ta, která v těhotenství nejsou vhodná, a řekněme si proč.

Jídelníček bez uzenin

Kromě toho, že uzené masné výrobky obsahují velké množství soli, nacházejí se v nich i dusitany a dusičnany. Jedná se o konzervační činidla, která zabraňují růstu bakterií, toxinů a oxidaci přítomných tuků. Potravinám, jako jsou například šunka, slanina, špekáčky, párky a podobně, dodávají specifickou chuť a barvu. Pokud se konzumují pravidelně a ve vyšší míře, mohou se účinky těchto látek v organismu projevit bolestmi hlavy, dýchacími a kožními problémy. Spekuluje se také o tom, že mohou mít během těhotenství a v raném věku dítěte vliv na vznik nádorového onemocnění.

E 249 – dusitan draselný
E 250– dusitan sodný (dusitanová solicí směs)
E 251– dusičnan sodný (chilský ledek)
E 252– dusičnan draselný (ledek)

Syntetické antioxidanty

Některé antioxidanty, které běžně najdete i v přírodě, zdraví neškodí. Existují však i takové, jež se v syntetické podobě používají k ošetření potravin a mohou při časté konzumaci způsobovat podráždění žaludku a pokožky. Nacházejí se v některých tucích, margarínech, masných výrobcích, smažených polotovarech nebo třeba ve žvýkačkách. Jejich úkolem je zpomalit žluknutí tuků a olejů, které se používají pro výrobu tepelně opracovaných potravin a ke smažení.

E 310– propylgallát
E 311– oktylgallát
E 312 – dodecylgallát (laurylgallát)

ČTĚTE TAKÉ: Marta Jandová čeká ve svých 38 letech první miminko

Soli v potravinách

Mezi ty zapovězené a již dlouho veřejností propírané patří glutamáty. Jsou to soli, které zvýrazňují chuť a vůni. Používají se při zpracování průmyslových potravin, jako jsou masové a zeleninové vývary, instantní polévky, omáčky, směsi koření nebo mražené výrobky. Častá konzumace glutamátů může způsobovat bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, křeče v břiše a také vyvolat astmatický záchvat. Podle některých studií mohou mít tyto soli mimo jiné vliv i na Alzheimerovu nebo Parkinsonovu chorobu.

E 620 – kyselina L-glutamová
E 621 – glutamát sodný (MSG, glutaman sodný)
E 622– glutamát draselný (MPG, glutaman draselný)
E 623– glutamát vápenatý (glutaman vápenatý)
E 624 – glutamát amonný (glutaman amonný)
E 625 – glutamát hořečnatý (glutaman hořečnatý)

Bez cukru

V souvislosti s možným vlivem na plod se často mluví o syntetických sladidlech. Ta jsou určena lidem, kteří trpí cukrovkou, ne běžným konzumentům. Nejméně vhodná jsou tzv. nízkokalorická sladidla, u nich se dokonce uvádí doporučené denní množství, jež není dobré ze zdravotních důvodů překračovat. Vyskytují se v mnoha potravinách, především v takových, které bývají označovány za „dietní“. Jedná se o nápoje, nízkokalorické mléčné výrobky, cukrovinky, žvýkačky a podobně. Ve větší míře konzumace se mohou projevit bolestmi hlavy, závratěmi, vyrážkou, u dětí pak poruchou chování. Aspartam se navíc dává do možné souvislosti se vznikem nádorového onemocnění mozku. Pít či jíst potraviny slazené umělými náhražkami se tak v těhotenství a během kojení nedoporučuje. Některé z látek se stále ještě zkoumají a není potvrzeno, že by nemohly mít negativní vliv na zdravý vývoj plodu.

E 950 – acesulfam K
E 951 – aspartam (NutraSweet)
E 952 – cyklamáty
E 954 – sacharin
E 962 – sůl aspartamu-acesulfamu.

Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Serena se inspirovala Demi Moor. Které další slavné ženy se v těhotenství odhalily?
Jaký dárek za vysvědčení? Děti potěší maličkost nebo návštěva cukrárny
Dvouletá holčička trpí alzheimerem. Zapomene vše, co se naučila
Krvácíte po sexu? Pozor, může to mít vážné důvody!

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu