[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Edwardsův syndrom patří společně s již zmíněným Downovým a také Patautovým syndromem do skupiny tzv. trizomických syndromů. Co to znamená? Zjednodušeně napsáno – každý člověk získává od každého chromozomu jeden pár. Jeden od matky, druhý od otce. U trizomie dochází k tomu, že místo dvou chromozonů určitého páru má chromozomy tři. V případě Edwardsova syndromu se jedná o jeden 18. chromozom navíc.
K odhalení Edwardsova syndromu slouží screening v 1. trimestru těhotenství, který se provádí mezi 11. a 13. týdnem těhotenství. Ten může včas odhalit také Downův syndrom. Při ultrazvukovém vyšetření si lékař může všimnout sníženého nebo zvýšeného množství plodové vody a srdečního postižení či rozštěpu.
Pomocí biochemických markerů jsou v souvislosti s věkem matky (vyšší věk matky znamená vyšší populační riziko chromozomálních aberací) vytipována těhotenství s vyšším rizikem Edwardsova syndromu.
V případě pozitivního screeningu je potom ženě doporučena genetická konzultace s nabídkou některé z invazivních vyšetřovacích metod, jako je například odběr plodové vody nebo choriových klků. Trizomii 18 je dnes rovněž možné diagnostikovat i pomocí neinvazivních genetických testů prováděných z DNA z krve matky, které jsou dražší a pacientka si je hradí ze svých prostředků.
Uvádí se, že celosvětově se Edwardsův syndrom vyskytuje u jednoho z 5000 narozených dětí. S ohledem na kvalitní prenatální diagnostiku novorozenců s tímto syndromem ve vyspělých zemích ubývá.
Postižení, která se vážou k Edwardsově syndromu, jsou velice vážná a často neslučitelná se životem. Část postižených plodů je spontánně potracena v průběhu těhotenství. Na druhou stranu jsou známy výjimečné případy, kde se lidé s Edwardsovým syndromem dožili dospělosti. Z dostupných údajů vyplývá, že jen 5–10 % dětí přežívá první rok života.
Děti s Edwardsovým syndromem jsou postiženy jak fyzicky, tak mentálně. Novorozenci mívají zpravidla nízkou porodní váhu a mezi typické projevy patří:
Děti s Edwardsovým syndromem mají potíže s přijímáním potravy, problémy s dýcháním a mají zpomalený vývoj. Syndrom se projevuje těžkou psychomotorickou retardací. Příčinou je malý vzrůst mozku – mikrocefalie.
Bohužel nedá. Jedná se o genetickou vrozenou vadu, která se sama léčit nedá. Nezbytná je proto včasná diagnostika. Důležité jsou proto návštěvy u odborných lékařů. Léčba musí začít hned po narození, aby veškeré vady a problémy byly včas odhaleny a řešeny. Naprosto nezbytné je také hned zajistit dítěti přijímání stravy. Lékařská péče o miminka s tímto postižením se v první řadě rovněž zaměřuje na léčbu srdečních vad a postižení ledvin. Péče o takto postižené je velmi nákladná a náročná.
Prevence Edwardsova syndromu neexistuje. Statisticky bylo zjištěno, že se objevuje několikanásobně častěji u matek starších 35 let a otců nad 50 let než u mladší rodičů. Riziko vzniku trizomie osmnáctého chromozomu stoupá u matky od třiceti let věku. Budoucí rodiče vznik Edwardsova syndromu nemohou před ani v průběhu těhotenství nějak ovlivnit.
V roce 2010 byl uveden český dokument v produkci HBO Zachraňte Edwardse, který zachycuje život manželů ze Zlína, kteří mají dceru s Edwardsovým syndromem. Pár odmítne potrat, který jim většina odborníků doporučí, a žena porodí dceru Juliánu, která má hned po narození těžké zdravotní komplikace.