Maminka.czEkologie

Eko, udržitelně, minimalisticky? Jde to i s dítětem!

Michaela Láchová 24.  10.  2021
Děti v souvislosti s udržitelností, eko či zero waste způsobem života, to zní možná jako scifi? Faktem ale je, že bychom se my jako jejich rodiče měli sakra rychle zamyslet nad tím, jak moc před tímto způsobem života zavíráme oči. Děláme to pro jejich budoucnost a chceme pro ně přece jen to nejlepší.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dítě vychováváme vlastním příkladem. Víc, než si možná dokážeme připustit. Dobrou zprávou je, že třeba v případě eko způsobu života a směrem k udržitelnosti jsou to dvě mouchy jednou ranou. Nejenže uděláme za sebe kus práce pro planetu Zemi, ale zároveň tím nenásilně dítě vedeme odmalička k tomu, že se k ní bude v dospělosti i ono chovat s respektem. A „jen“ třídit odpad už dneska bohužel nestačí. Jak konkrétně tedy můžeme jít eko a udržitelnému způsobu mateřství a výchovy naproti? 

VIDEO: Testujeme s dětmi ekologické produktyJednorázové pleny. A musím je mít pořád? Nepochybně obrovskou zátěží pro životní prostředí jsou jednorázové pleny. Dneska už se naštěstí i v rámci nich dají vybrat takové, které se rozloží rychleji, anebo je můžete alespoň částečně nahradit těmi látkovými. Nebojte se toho, že byste se musela vracet „zpátky na stromy“ (rozuměj do dob našich rodičů, kteří vyvařovali a mandlovali hory čtvercových plen). Dnes se dají sehnat plenky funkční, z eko materiálů, a navíc krásné. I když bude možná někdo argumentovat vyšší spotřebou vody při jejich praní, s tunou odpadu, který vyprodukuje jedno dítě za dobu prvních dvou let, se to nedá srovnat. Ročně je to asi dvojnásobek odpadů průměrného dospělého.

Nemusíte se hned striktně zbavovat jednorázových věcí, i když vám příroda jen a jen poděkuje, stačí i kompromis. Třeba na doma látkovky a na procházku eko jednorázovky. Variantou je i bezplenková metoda, která je mezi rodiči stále oblíbenější. Dalším velkým tématem jsou vlhčené ubrousky. Skvělá a praktická věc, ale čistou vodu nenahradí. 
Schovejte si je na výlet a snažte se doma miminko umývat v malém množství vody ve vaničce. 

Obyčejné papírové pleny nestačí – vracíme se k látkovým a preferujeme ekoKojení je maximálně eko! Není to samozřejmě záležitost, kterou můžete vždycky ovlivnit, ale pokud kojíte, je to výhoda ve všech směrech. 
Pro vás, pro miminko a v neposlední řadě i pro ekologičtější způsob života. Nepotřebujete tak žádné lahvičky, umělé mléko a další věci kolem, které jsou ke krmení miminka v případě, že nekojíte, potřeba. Čerstvé mlíčko pro ratolest máte vždy připravené v ideální teplotě a kromě plenky na odříhnutí miminka v podstatě nic nepotřebujete. 


Směrem k baby minimalismu můžete jít i později, když začnete 
prcka s prvními příkrmy. Mnohé maminky si nemohou kromě klasicky uvařené a mixované stravy vynachválit BLW krmení. „Dávám prckovi jídlo do tlapky, ušetříme si nákup skleniček s příkrmy. Oproti doma mixovaným příkrmům šetřím navíc čas a nervy, protože se syn krmí sám,“ podotýká trojnásobná maminka, architektka a blogerka Lucie Machutová (@luciemachutova) s tím, že ani u starších dětí nemají sušenky nebo cukrovinky v její rodině moc místa a snaží se o domácí pečení: „Je to šetrnější k našemu zdraví i peněženkám a nevznikají zbytečné obaly,“ dodává. 

Knižní tipy: 
 

ZERO WASTE PRO DĚTI Příliš mnoho plastu, obalů a odpadů… příliš mnoho plýtvání… pomoz to změnit! Aneb 32 výzev k péči o planetu Zemi. albatrosmedia.cz, 239 Kč 

DOMÁCNOST BEZ ODPADU Bea Johnson Tipy, recepty, nápady... Jak funguje zero waste v České republice, na koho je možné se obracet a kde nakupovat bezobalově, do vlastního? megaknihy.cz, 369 Kč 

MINIMALISMUS DO KAPSY Aston Sanderson Kniha nabízí užitečné a rozumné rady, jak se vymanit z hmotné, pracovní i počítačové zahlcenosti. obchod.portal.cz, 172 Kč 

MÉNĚ JE VÍCE Joshua Becker Pomůže najít výhody v minimalistickém způsobu života a uvědomit si, jak vás všechny věci, které vlastníte, odvádějí od následování vašich snů. knihydobrovsky. cz, 268 Kč 


Voda nad zlato Voda na naší planetě rapidně ubývá, a proto bychom s ní měli šetřit, jak jen se dá. Zvlášť u mytí a koupání. Pokud koupete miminko každý den, můžete poté použít vodu na zalévání zahrady nebo kytek na balkoně i doma. Tedy v případě, že myjete čistou vodou bez použití mýdla, která malým miminkům stačí. Tou mýdlovou můžete pak alespoň spláchnout toaletu. Ne vždy je, obzvlášť u dětí s citlivou pokožkou a v zimním období, třeba miminko koupat každý den. 
„Jakkoli mi tohle dřív znělo nehygienicky, opět jsme k tomu dospěli po cestě zdravějšího způsobu života. Kůže si tvoří sama ochranný film a časté mytí mýdlem ho narušuje,“ doplňuje Lucie Machutová. 
 

Minimalismus vám dá tolik svobody! 


Přiznejme si, kolik věcí z těch, co máme doma, opravdu potřebujeme. 
Přitom například miminka potřebují v podstatě minimum věcí – třeba z oblečení vyrostou téměř raketovou rychlostí. Pokud jde právě o oblečení, je dobré se zaměřit na praktické věci, jako jsou bodíčka, dupačky a polodupačky. Ideálně z přírodního materiálu, jako je biobavlna. Můžete také zkusit oblečení ušít nebo přešít – uvidíte, jakou z toho budete mít radost. A pokud nemáte vzhledem k času na šití ani pomyšlení, vyrazte do second handu ulovit nějaký krásný kousek. Ten ostatně můžete najít i na internetovém bazárku. Nebo se můžete svést na SWAP vlně a vyměnit věci za jiné, neokoukané. Anebo oslovte kamarádku s o chlup starším dítkem, od které můžete oblečení pravidelně odkupovat nebo „dědit“. Děti často nestačí oblečení vůbec unosit, kolik ho doma mají, a věci z „druhé ruky“ jsou často jako nové. Půjč si mě! 

Stejně jako oblečení i hračky se dokážou kupit doma neuvěřitelně rychle. Děti pak mají tolik hraček, že se v nich ani nevyznají. Čím méně jich naopak je, tím větší mají prostor pro fantazii, a to je další důvod, proč byste měli každou z nich při pořizování dvakrát obrátit v ruce. I v případě hraček se můžete poohlédnout po bazárcích nebo kamarádkách. Když už jsou děti starší, je dobré se hraček postupně „zbavovat“. Můžete si z toho udělat hezkou chvilku a společně vytřídit třeba pro děti z dětského domova věci, se kterými už si vaše dítě nehraje. Některým rodičům dobře funguje systém „za novou hračku jedna stará pryč“. Existují i půjčovny hraček, zkuste mrknout na internet, jestli zrovna blízko vás nějaká není. 

 


 

Témata: Miminko, Rodina, Domácnost, Mýdlo, Ekologie, Ekovýzva, second hand, Joshua, cukrovinky, Mandlová, Způsob života, Děti, Zero, Udržitelnost, Oblečení, Minimalismus, Pomyšlení, Zero waste, Albatrosmedia, Odpad, Hračky, Země, Voda, Internet