Maminka.czChování a vztahy

Ema (36): Dcera má úžasnou vietnamskou kamarádku

Ema je rozvedená, po přestěhování žije sama s dcerkou v Praze. Rozvod i stěhování bylo pro obě náročné, bývalý manžel má novou rodinu a Ema s Katkou nový domov, práci i školu. A ve škole nové kamarády…
24. 11. 2012
Ema (36): Dcera má úžasnou vietnamskou kamarádku

Katka chodí do druhé třídy, naštěstí se do nového domova stěhovala o prázdninách, a tak pro ni zářijový nástup do nové školy nebyl tak obtížný, jako kdyby školu měnila v průběhu roku. I přes Eminy obavy přišla Katka hned třetí den ze školy nadšená. Má prý novou kamarádku Marušku a chce s ní chodit do družiny a na keramiku.

Samostatná a trochu záhadná Maruška

Katka díky nové kamarádce zvládla přechod na novou školu skvěle a bez problémů zapadla do nového kolektivu. Katčina spokojenost se školou a novými přátelstvími posilovala kupodivu i Emu, pro kterou nebylo období po rozvodu vůbec jednoduché, a každou podařenou věc tehdy násobila dvěma. Po třech týdnech v nové škole čekaly maminku první třídní schůzky. Ema byla zvědavá na rodiče Marušky, se kterou se také ještě osobně neseznámila. Maruška chodila na žádost rodičů domů sama a o půl hodiny dřív, než odcházela z družiny Katka s maminkou. Bylo zvláštní, že šestiletá dívenka odchází z družiny bez doprovodu, ale paní družinářky Emě řekly, že Maruška to má blízko a je velmi samostatná a spolehlivá.

Opravdu jsem rasistka?

Na třídních schůzkách se vedle Emy posadila drobná (jak jinak) Vietnamka. Ema ji znala! Má totiž malý krámek s potravinami nedaleko školy. Ema trochu znejistěla, je Maruška opravdu vhodnou kamarádkou pro její Kačku? Hluboko zakořeněné předsudky, o nichž doposud netušila, že je v sobě nosí, začaly vystrkovat růžky. Ty však obratem přistřihla paní učitelka v okamžiku, kdy rodičům nadšeně děkovala za skvělou výchovu. Proč? Do třídy o 20 dětech totiž chodí dva Romové, Ukrajinka, Vietnamka a jeden chlapec s lehkou formou Downova syndromu. Kolektiv dětí však barvu pleti, národní ani fyziognomické odlišnosti naprosto neřeší. Je prý vidět, že mají skvělý příklad v rodinách! Děti se prostě kamarádí i dohadují napříč kulturami. Když Ema odcházela, ještě zaslechla paní učitelku (naschvál se déle oblékala), jak pomalu a s výraznou artikulací mluví s maminkou Marušky. Učitelka dívku velmi chválila za její samostatnost, vyzrálost a skvělé výsledky ve škole.

Maruška miluje špagety s rajčatovou omáčkou

Uběhl náročný rok a Kačka s Maruškou jsou už třeťačky, z družiny chodí domů sami, nejdřív se zastaví v obchodě za maminkou, pak jdou ke Kačence dělat úkoly. Někdy Maruška u Kačenky i večeří, miluje špagety s omáčkou z čerstvých rajčat. Nemá ráda rýži, tu má každý den k večeři a navíc ji musí vždy dojídat. I Kačka už byla u Marušky na večeři, maminka ji vyzbrojila informacemi z internetu, aby věděla, jak se má na lehce exotické návštěvě chovat, aby hostitele neurazila. Kačenka si tak vysloužila pochvalu Maruščiných prarodičů; popřála všem dobrou chuť, ochutnala z každé připravené misky, a ač to nebylo nutné – i Maruška jí doma příborem – snažila se Kačka jíst hůlkami. Vše snědla, jídlo pochválila, za večeři zdvořile poděkovala.

Ema by se ráda sblížila s Thi, ale…

Ema i maminka Marušky mají podobný osud, žijí bez muže, sami živí nejen sebe a dcerky, ale finančně vypomáhají i svým rodičům. I přesto, že jsou holčičky takřka jak dvojčata, mezi paní Thi a Emou je stále jakási bariéra, kterou nemá ani jedna z nich odvahu překonat. Uvidíme, co přinese další vietnamsko-český rok.

Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Poševní mykózy trápí ženy hlavně v létě. Vyhnete se jim převlékáním plavek
28 dětských hřišť, která jsou noční můrou všech rodičů. To fakt nechcete!
Návratu do práce se nebojte. Matky jsou totiž výborné manažerky
Chcete otěhotnět? Chcete mít chytré a zdravé děti? Jezte jód!

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu