Maminka.czOtec u porodu

Emoce tátů u porodu? Nervy, napětí, bezmoc i slzy. Podívejte se na 40 dojemných momentek, důkazů obdivu k ženám

Dita Mrázková 9.  6.  2022
Kde jsou ty časy, kdy nastávající tátové netrpělivě postávali pod okny porodnic a vyhlíželi svou milou, která jim pak zmožena bolestí, hormony, únavou i štěstím hrdě ukazovala malý vřeštící uzlíček. Dnes mají muži možnost vidět porod in natura. Jejich pocity? Jsou doslova všeříkající...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zlatá medaile na mistrovství světa? Povýšení po letech tvrdé dřiny? Nové luxusní auto?

Tyhle nevšední zážitky jistě počechrají ego každému muži. Ale skutečné emoce, ty takzvaně "až na dřeň" – ty zažívají v úplně jiný okamžik.

Při zrození života, při prvním pohledu na malé něco, co si mohou pochovat. Nevadí, že jsou z nich najednou malí kluci, kteří si nevědí rady, jak ten malý plod lásky chytit a jestli na něj roztomile žvatlat, brečet nebo se tvářit jakoby nic. 

To, co nastávající táta cítí u porodu, je doslova koktejl emocí. Tatínky z naší galerie, kteří "byli u toho" a kteří se za své pocity nestyděli, nejčastěji přepadaly frustrace a bezmoc, že nemohou své rodící ženě nijak pomoct.

"Totálně bezmocný jsem sledoval, jak se moje milovaná žena mění v cizince, byla mi blízko, ale zároveň tak vzdálená, jakoby v jiném světě. Nevnímala mě, soustředila se jen na porod. Dodnes vůbec neví, co jsem jí říkal, jaká hudba u porodu hrála, ale mně to absolutně nevadí. Je pro mě tím největším akčním hrdinou. Navíc mi dala syna, a to mluví za všechno!" sdílel jeden z nich.

VIDEO: Takhle to vypadá, když se táta účastní porodu

Další z hrdých otců na porod samotný nevzpomíná úplně v dobrém, z porodního sálu musel být totiž vykázán.

"Po osmatřiceti hodinách porodu musela má žena podstoupit císařský řez. Vykázali mě na chodbu, a když jsem protestoval, že po tak dlouhé době už snad u zrození naší dcery můžu být, řekla mi sestra, že už si nepřeje řešit situaci, kdy jí otcové omdlévali a skončili s vícero jizvami než jejich ženy."

A co teprve účast při domácím porodu! Jeden z tátů se svěřil se svou zkušeností i dojmy.

"Doma je doma. Prvorozený syn se narodil v nemocnici, bylo to bez komplikací, ale oba jsme si se ženou nemohli zvyknout na personál, v podstatě úplně cizí lidi, sice odvedli dobrou práci, ale chyběla tam ta intimita okamžiku. Když žena u druhého těhotenství navrhla, že by chtěla rodit doma za pomoci duly, souhlasil jsem okamžitě. Měl jsem připraveno, co všechno jí budu povídat a pouštět, ale nakonec jsem byl tak konsternovaný právě tou brutální intimitou, že jsem jen opřený o okraj vany tupě zíral na ten zázrak, který tak hladce a krásně vyšel z jejího lůna. I teď, po osmi letech, mě tato vzpomínka dojme k slzám..."

Posuďte sami. Tihle tátové se zkrátka za své emoce, empatii ani slzy rozhodně nestydí.

Témata: Porod, Novorozenec, Galerie, Miminko, Rodina a vztahy, Rodičovství, Fotografie, tatínek, Porodnice, Sociální sítě, Jen pro tatínka, Domácí porod, Císařský řez, Emoce, Otec u porodu, Fotografka, Bolest, dula, Porod doma, Otcové, žena, Slzy, Momentka, Táta, Obdiv
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
PŘÍBĚH: Matýsek spolkl při porodu smolku a dostal otravu krve. Rodiče ale věří, že se jednou postaví na nohy
Brožová Lenka
Příběhy
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender