[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Potíže se týkají více než 30 % žen v reprodukčním věku, na vině je často nedostatečná diagnóza. Experti z VFN výrazně posouvají možnosti léčby zajištěním komplexní péče prostřednictvím vysoce specializovaných center Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN. Unikátní chirurgické zákroky ročně pomůžou stovkám pacientek k vlastnímu miminku.
„Gynekologická operativa umožňuje ženám nejen zachovat šance na fertilitu, ale v mnoha případech je také výrazně posílit,“ říká prof. MUDr. Michal Mára, CSc., vedoucí Centra pro minimálně invazivní chirurgii Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN a doplňuje: „Ženám často ušetříme nadbytečné operační výkony nebo naopak pacientky směrujeme k radikálním operacím, pokud začnou převažovat nádorová rizika. I náročné operace lze provést miniinvazivně, laparoskopicky či roboticky.“
Mezi nejčastěji prováděné výkony patří chirurgické odstranění myomů, resekce endometriózy a laparoskopické hysterektomie. Ročně reprodukční chirurgové odoperují více než 1500 pacientek. Unikátní pracoviště vyhledávají ženy z celé republiky i zahraničí, pacientky s komplikovanými potížemi sem odesílají také samy gynekologické ambulance a kliniky z ČR.
Endometrióza je nejčastějším gynekologickým onemocněním žen v reprodukčním věku, potýká se s ní 10 % žen. Dochází při ní k poškození buněčných spojení sliznice děložní, poškozené buňky infiltrují svalovinu dělohy nebo se dostanou i mimo ni. Vzniká zánět a jizevnatá a nemocná tkáň, která způsobuje potíže. I když se jedná o nezhoubné onemocnění, výrazně ovlivňuje kvalitu života.
„Endometrióza je poměrně heterogenní onemocnění, objevuje se na mnoha orgánech od nejméně závažných forem a nálezů s minimálním rizikem komplikací, až po těžká orgánová postižení jako jsou adenomyóza nebo hluboká infiltrující endometrióza. Těžší formy nemoci jsou spojené s pánevní bolestí, mimořádně bolestivou menstruací a silným krvácením. Polovina pacientek s endometriózou má problém spontánně otěhotnět, způsobuje tedy sterilitu,“ upřesňuje doc. MUDr. Michael Fanta, Ph.D., vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu endometriózy Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN.
Specializované centrum je jedním ze dvou největších v ČR, ročně odoperuje přes 200 pacientek s endometriózou a koncentruje nejkomplikovanější případy tohoto onemocnění. Jako jediné pracoviště v Praze a středních Čechách využívá pro operace endometriózy robotickou chirurgii.
I když je adenomyóza (endometrióza děložní svaloviny) nezhoubným onemocněním, její projevy často výrazně ovlivňují kvalitu života postižených žen. Je provázena silnou a bolestivou menstruací a pokud je spojena s hlubokou infiltrující endometriózou, může být také spojena s bolestivými pocity při stolici a při pohlavním styku. Nesprávně a nedostatečně léčená adenomyóza může ženu připravit o možnost otěhotnět.
„Problém je, že je toto onemocnění často přehlížené, nedostatečně diagnostikované, ultrazvukově často přehlédnutelné, řada obvodních gynekologů ho podceňuje. Adenomyózou přitom trpí až 30 % žen v reprodukčním věku a celosvětově je endometriózou a adenomyózou postiženo až 200 milionů žen,“ vysvětluje MUDr. Kristýna Hlinecká, Ph.D., vedoucí lékařka lůžkového oddělení Minimálně invazivní chirurgie Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN. V případě přetrvávajících potíží je proto důležité navštívit specializované centrum.
Léčba adenomyózy probíhá pomocí hormonální terapie, ta ale léčí pouze symptomy onemocnění. „Ženám s adenomyózou ve fertilním věku nabízíme operaci, při které odstraníme co nejvíc nemocné tkáně tak, aby dělohu šlo zrekonstruovat a žena mohla donosit miminko. Pokud má žena již splněné své reprodukční plány, tak je řešením hormonální tělísko či odstranění dělohy,“ doplňuje MUDr. Hlinecká. Po operaci lékaři doporučují ženám otěhotnět co nejdříve, aby se onemocnění mezitím nevrátilo, či více nerozšířilo. „Odoperovali jsme již okolo 50 žen. Po cytoredukční resekci adenomyózy otěhotní 50–60 % žen, 80 % z nich miminko úspěšně donosí, a to je v případě adenomyózy velké číslo,“ uzavírá MUDr. Hlinecká.