Maminka.czZdraví

Endometrióza, co o ní víte?

Endometrióza patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění. Příčinou potíží je rozptýlení děložní sliznice po dutině břišní a vnitřních orgánech. Ostrůvky děložní sliznice se pak nacházejí – jednoduše řečeno, v místech, kde nemají co dělat.
3. 7. 2015
Endometrióza, co o ní víte?

Endometrióza se projevuje opakující se různě intenzívní bolestí břicha a oblasti podbřišku a postihuje nejčastěji mladé ženy a dívky. „Příčinou potíží je přítomnost ostrůvků děložní sliznice - endometria- v místech, kde se fyziologicky nevyskytuje. Nejčastějším místem, kde se ložiska endometriózy nacházejí, jsou vaječníky,  pobřišnice, vejcovody, děložní svalovina, okolí dělohy či přepážka mezi pochvou a konečníkem. Obecně lze ale říci, že endometriózní ložiska mohou být prakticky kdekoli, i v močovém měchýři, na játrech či dalších místech. Předpokladem vzniku endometriózy je zpravidla fertilní věk, kdy žena menstruuje,“ vysvětlila úvodem MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka Sanatoria Repromeda.  

Pokud dojde k uchycení endometria v dutině břišní, sliznice začne žít svým vlastním životem. „Podle místa uchycení sliznice dělíme endometriózu na několik typů. To, co mají všechny typy společné je, že sliznice podléhá hormonálním změnám a kopíruje menstruační cyklus ženy. To znamená, že sliznice mění svou strukturu a podléhá cyklickým změnám. Dopad na reprodukční zdraví ženy může být rozdílný a různí se i příznaky a případné další komplikace,“ doplňuje lékařka.

Je to endometrióza? Kdo to ví?

To, co ženu přinutí k návštěvě lékaře nejčastěji bývá bolest. Ta může trvat několik měsíců i let. Některé ženy bolestmi netrpí, a důvodem návštěvy gynekologa může být až problém s otěhotněním. „Podezření na diagnózu lze někdy vyslovit již na základě běžného gynekologického nebo ultrazvukového vyšetření, ke stanovení přesné diagnózy je ale třeba provést invazivní zákrok, laparoskopii s odběrem materiálu na histologické vyšetření,“ doplňuje lékařka.

Kamerka uvnitř břicha, to je laparoskopie

Laparoskopie je invazivní vyšetření, během nějž je ženě do dutiny břišní zavedena mikrokamera, díky níž je možné opticky dutinu vyšetřit a případně zrakem ostrůvky endometria odhalit. „Laparoskopie se provádí v celkové anestezii, žena tedy bolest nevnímá. Před zavedením optické sondy je dutina břišní naplněna plynem, který břicho roztáhne, oddálí od sebe jednotlivé orgány a tím zpřehlední celý terén. Optika se zavádí do dutiny břišní drobným vpichem, drobnými řezy mohou být zavedeny i další nástroje. Výkon trvá několik desítek minut a umožní i případné odstranění lézí endometriózy,“ doplňuje lékařka.

Léčba v několika krocích

Současná medicína nabízí několik možností terapie endometriózy. Prvním krokem může být podávání léků proti bolesti. Další možností je hormonální léčba, a to v injekční podobě či formě tablet. Tato léčba má vysokou úspěšnost, uvádí se, že až 95 procent žen, se setká s pozitivním efektem, ale po vysazení léků dochází velmi často k recidivě. „Princip hormonální léčby spočívá v zablokování růstu děložní sliznice. To s sebou nese dočasnou zástavu menstruačního cyklu či změny nálad podobné změnám klimakterickým a podobně,“ doplňuje MUDr. Veselá.

„Další metodou je chirurgické snesení lézí, v rámci laparoskopie, jak již bylo řečeno,“ doplňuje lékařka a pokračuje :„Jsou ale i jiné zajímavé možnosti. Na naší klinice se věnujeme i alternativním metodám léčby a například tradiční čínská medicína má na léčbu endometriózy skutečně velmi pozitivní vliv, je zapotřebí ji užívat několik měsíců, ale u řady žen to funguje a je to navíc bez nežádoucích účinků. Není výjimečné, že se po letech neplodnosti pak ani nedočkaly mimotělního oplození a otěhotněly při tradiční čínské terapii samovolně.“

Co by mělo varovat

  • Opakující se, dlouhotrvající bolest břicha a podbřišku
  • Bolestivá menstruace
  • Bolest při pohlavním styku
  • Problémy s otěhotněním
Témata: Zdraví, Bolesti břicha, Fertilní věk, Alternativní metoda, Uchycení, Menstruační cyklus, Invazivní zákrok, Dutina břišní
Mohlo by vás zajímat
Jak naučit dítě správně a bezpečně bruslit. S výukou začněte po čtvrtém roce
Proč pouštíme na podzim draky a opadává listí? Dětské otázky vás už nepřekvapí
První porody by se měly zakázat, říká porodní asistentka Tereza Morávková
Tipy na vánoční dárky pro miminka od narození do šesti měsíců

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu