[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Příčiny vzniku tohoto autoimunitního onemocnění nejsou dosud navzdory mnoha výzkumům zcela objasněné. Přitom endometrióza postihuje stále větší počet žen v plodném věku. Sama bohužel patřím mezi ně, a tak mohu potvrdit, že život s touto nevyzpytatelnou společnicí není snadný. Diagnóza je navíc obtížná, takže o této nemoci dlouho nemusíte vůbec vědět. Napovědět může například neobvykle silná a extrémně bolestivá menstruace. Zpozorněte i v případě, že se vám delší dobu nedaří otěhotnět, ačkoli se cítíte zdravá.
Endometrióza postihuje ženy v plodném období, tedy nejčastěji mezi 18. a 40. rokem, a dokáže své nositelce velmi znepříjemnit život.
„Známe několik teorií, žádná však nevede k uspokojivému vysvětlení vzniku onemocnění. Tím pádem neznáme ani možnosti prevence, tedy nemůžeme chorobě cíleně předcházet. Víme ale, že jde o hormonálně závislé onemocnění, kde hlavní úlohu hraje estrogen, tedy hlavní ženský hormon. Ten si můžete představit jako benzin – a endometriózu jako oheň. Logicky čím více estrogenu budeme přilévat, tím větší endometriózní požár lze očekávat. Zde tedy leží terapeutický cíl léčby,“ vysvětluje MUDr. Ondřej David, lékař z ambulance pro léčbu endometriózy Fertimed Olomouc a Nemocnice Šumperk.
Jedná se o stav, kdy se buňky normálně se vyskytující v dutině děložní ocitnou mimo tuto dutinu v oblasti malé pánve, dutiny břišní nebo ve vzdálenějších lokalizacích. Nejčastěji v oblasti vaječníků, vejcovodů, svaloviny dělohy, v závěsném aparátu děložním a pobřišnici. Nezřídka bývá postiženo tlusté a tenké střevo, močový měchýř a vzácněji bránice či plíce. Zde tyto „chybně“ umístěné buňky procházejí normálním menstruačním cyklem.
Vzhledem k tomu, že tkáně mimo děložní dutinu nejsou na tento cyklus utvářené, vzniká začarovaný kruh v podobě krvácení a zánětu, což vede ke vzniku srůstů a časem až bolestivých uzlů, které tvoří nejzávažnější, tzv. hlubokou infiltrativní formu. U ní je postižení lokalizováno do hloubky tkání až pod pobřišnici. Tato forma endometriózy dokonce může ohrozit správnou funkci jednotlivých orgánů.
Udává se, že průměrná doba vedoucí ke stanovení diagnózy je sedm až jedenáct let. „Během této doby je žena často odesílána na různá další vyšetření, která nevedou ke stanovení diagnózy, a hlavně nedokážou ulevit od problémů. Endometrióza dokáže být zrádná. I malé ložisko může způsobit velmi silné bolesti a další potíže. A naopak ženy s rozsáhlým nálezem mohou být zcela bez příznaků,“ uvádí MUDr. Ondřej David.
Diagnostika onemocnění patří do rukou specialistů. Většinou pracují v tzv. centrech pro léčbu endometriózy, do kterých je, v případě podezření na onemocnění, pacientka odeslána svým gynekologem.
„Do naší ambulance může pacientka přijít i bez jeho doporučení. Čeká ji klasické gynekologické vyšetření, u něhož se soustředíme na palpaci (vyhmatání) bolestivých oblastí nebo ložisek a pak na ultrasonografické vyšetření, které bývá delší než při standardním vyšetření. Zde se snažíme objektivně zobrazit ložiska endometriózy. V případě nejasností či rozsáhlejšího nálezu v oblasti malé pánve volíme doplňující vyšetření – expertní ultrasonografické vyšetření, magnetickou rezonanci nebo takzvanou evaluační laparoskopii. Tedy operační výkon v celkové anestezii, při kterém prohlédneme oblast dutiny břišní a malé pánve.
Někdy je nutné některá vyšetření kombinovat, protože ultrazvuk a magnetická rezonance nenabídnou možnost zobrazení drobných ložisek endometriózy na površích tkání, orgánů a pobřišnice. Naopak laparoskopie neumožní pohled ‚do hloubky‘, tedy pod pobřišnici,“ objasňuje MUDr. Ondřej David.
Léčba musí být komplexní a zvolena „na míru“. Možnosti léčebných postupů jsou:
Konzervativní terapie: Podává se hormonální léčba, a to v různých formách (tabletky, injekce, nitroděložní tělíska, implantáty...).
Operační terapie: Je indikována u žen, které mají klinické potíže nebo nemohou otěhotnět či těhotenství donosit, anebo je u nich endometriózou postižen některý orgán natolik, že by mohlo dojít k jeho poškození. Nejčastější metodou je laparoskopická operace, při rozsáhlejším postižení je nutné otevření dutiny břišní klasickým řezem.
Kombinovaná terapie: Obsahuje obě výše uvedené metody.
Asistovaná reprodukce (IVF): Provádíme ji v rámci vyšetření páru. Patří sem hormonální profil, genetické vyšetření, spermiogram atd.
Alternativní metody: Zahrnují např. endodietu, bylinky, tradiční čínskou medicínu, akupunkturu, akupresuru, rehabilitaci, psychoterapii, lázeňskou péči...
Endometrióza může negativně ovlivnit snahu o početí miminka hned v několika ohledech. Jedním z nich je postižení samotné dělohy.
MUDr. Ondřej David popisuje, co se v takových případech děje: „Zde hovoříme o takzvané adenomyóze. Buňky a žlázy endometria se nacházejí ve svalovině dělohy, kde narušují její celistvost a správnou funkci a mohou vést k poruchám uhnízdění oplozeného vajíčka. Další problém může nastat ve vejcovodech, kde dochází k poruše až zástavě transportu spermií nebo následně oplodněného vajíčka do dělohy. Endometroidní cysty vaječníků způsobují útlak normální zdravé tkáně, čímž může dojít ke snížení ovariální rezervy, tedy počtu vajíček, která jsou ve vaječníku uložena již při narození. Tím se snižuje počet vajíček, která mohou být oplodněna.
Endometrióza také snižuje kvalitu vajíček. Početí miminka může bránit rovněž tvorba různých zánětlivých procesů. V tomto případě je třeba zmínit, že ani metody IVF nemusejí vést vždy k úspěchu, tedy k těhotenství končícímu porodem miminka. Důležitou roli hraje i věk ženy, její zdravotní stav a výsledky dalších vyšetření páru.“
„Zjednodušeně řečeno, operujeme ženy, které mají klinické obtíže, nemohou otěhotnět nebo u nich hrozí postižení některého z orgánů. Důležitým aspektem operační léčby je důvod, proč vůbec operaci provádíme. Jinak můžeme postupovat u ženy, kterou trápí klinické problémy, ale doma má již tři děti a další neplánuje, a logicky jinak u ženy, která například žádné potíže nemá, ale je operována pro nemožnost otěhotnění,“ uvádí MUDr. Ondřej David a doplňuje:
„Pooperačně doporučujeme nové nasazení hormonální terapie anebo pokračování v jejím užívání. Ta by měla prodloužit dobu, po kterou je pacientka bez obtíží. Po vysazení léčby by měla být schopna otěhotnět spontánně nebo cestou IVF. Ve statistikách máme případy žen, které jsou odoperovány jednou, otěhotní a potíže po porodu odeznějí. Bohužel máme i pacientky, které jsou operovány opakovaně, a přes veškerou léčbu se onemocnění vrací a brání jim v životě bez bolestí a v založení rodiny.“
Prokázaný pozitivní vliv na zmírnění příznaků endometriózy má hormonální supresivní léčba. „Můžeme si ji představit jako tabletku hormonální antikoncepce. V tomto případě se jedná o preparáty, které obsahují malé množství estrogenu plus určitý typ gestagenu. Výhodou je, že jsou dobře snášeny,“ vysvětluje MUDr. Ondřej David.
Jako nejlepší volba se podle studií a zkušeností jeví tzv. dienogest. Tato tabletka přivede tělo do stavu „pseudogravidity“, tedy stavu, kdy se žena cítí jako těhotná. Lék dobře působí na zmírnění bolestí, mezi nežádoucí účinky patří špinění mimo cyklus, změny nálad, někdy nespavost a vypadávání vlasů. Dobrou variantou může být také zavedení nitroděložního tělíska, jež je vhodné pro ženy, které již těhotenství neplánují.
Gynekologické potíže mi začaly téměř před deseti lety. Začala jsem mít bolesti, záněty, bývala jsem unavená, přestávala zvládat věci jako dřív. A s tím se začala horšit moje psychika. Prošla jsem si řadou vyšetření, ale nikdo nic nenašel. Vše se malinko zhoršovalo každý měsíc, ale tím, že to šlo postupně, jsem to ani nestíhala moc pozorovat. Definitivně mě přimělo začít obtíže řešit, když mě jednou probudila paralyzující bolest v podbřišku. Začala jsem chodit po vyšetřeních a hledat, kde je příčina.
Bylo velmi frustrující chodit po doktorech, kteří mi stále tvrdili, že bolesti při menstruaci i sexu jsou normální a nic mi není. Kdybych nezažila tak obrovské bolesti, věřila bych. Ale bylo mi jasné, že to musí mít nějaký důvod. Jsem vděčná své gynekoložce, kterou napadlo, že by to mohla být endometrióza. Ta mi byla diagnostikována při laparoskopické operaci v roce 2016. Bylo to tvrdé probuzení do nové reality…
Nikdy v životě jsem název endometrióza neslyšela a nevěděla, co to je. Dozvěděla jsem se, že jde o nemoc, která se vrací a zhoršuje s každou další menstruací. A že bych měla co nejdříve otěhotnět, jinak hrozí, že nebudu moct mít děti. Lékařka mi nabídla hormony, které by u mě spustily proces umělé menopauzy. Teorie byla, že když se zastaví menstruace, zastaví se i růst endometriózy. Bylo mi 32 let, neměla jsem partnera, byla jsem v šoku a cítila se bezmocná.
Vlastní zkušenost a nedostatek informací o této nemoci se staly mým hlavním motivem k tomu, začít svou cestu s endometriózou sdílet. K mému překvapení mi začalo psát mnoho žen o radu nebo potřebovaly podporu. Dnes jim nabízím konzultace v rámci koučinku a metody EFT (Emotional Freedom Technique), což je metoda, která pracuje s emocemi. Doporučuje ji v knize The Endometriosis Health & Diet Program Andrew Cook, lékař s letitou praxí s pacientkami s endometriózou.
Cílem je hlavně snižovat stresové hormony, a eliminovat tak napětí v těle. Tuto metodu ženy v rámci konzultací učím. Pomáhám jim s hlavními problémy kolem endometriózy a učím je fungovat tak, aby převzaly svůj život do vlastních rukou a udělaly z nemoci moc. To je také hlavní cíl mého interaktivního programu Eva ženám (herohero.co/evazenam), kde jdou ženy v různých cvičeních do hloubky v práci na sobě, ale také si vyzkoušejí relaxační, kreativní i pohybové techniky.