Maminka.czMaminka v porodnici

Epiziotomie je opodstatněná jen u jedné ženy z deseti. Porod je o uvolnění, nikoliv o tlačení, říká porodní asistentka

Nástřih hráze by už dávno neměl být rutinním zákrokem. A neměl by se dělat, pokud rodička vyjádří nesouhlas. O všech okolnostech epiziotomie mluví ve videu porodní asistentka Natálie Sedlická.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ačkoli se v českých porodnicích hodně věcí změnilo k lepšímu, stále se někde do fyziologických porodů zasahuje víc, než je třeba, například rutinním nástřihem hráze. Některé porodní asistentky mluví v souvislosti s ním o „zraněném ženství“. My jsme si o tomto tématu v rámci seriálu Maminka v porodnici povídali s porodní asistentkou Mgr. Natálií Sedlickou, Msc., z Asociace pro porodní domy a centra APODAC.

„Epiziotomie je nástřih hráze, který se provádí v druhé době porodní, kdy už vychází ven děťátko, v momentě, kdy je v nějakém kritickém stavu a je potřeba pomoct tomu, aby porod probíhal rychleji. Podle světových doporučení je statistické procento opodstatněných epiziotomií zhruba 10 %. Když se na to podíváme takhle, tak jedna z deseti žen by měla mít epiziotomii nebo je to u ní opodstatněné,“ vysvětluje Natálie Sedlická. V českých porodnicích je to číslo vyšší, ale vidíme snižující se trend, což je jedině dobře.

Klystýr, holení, nástřih a další rutinní postupy u porodu. Jsou opravdu nutné? Zeptali jsme se porodní asistentky

Dá se epiziotomii předejít?

Jednoduchá praktika, která epiziotomii pomáhá zabránit, je masáž hráze. Ale záleží hlavně na vedení porodu. „Je o tom, jak je žena připravená, jak pracuje se svými porodními silami, jak pracuje se svým uvolněním. Protože porod, aspoň z mého úhlu pohledu, je především o uvolnění, nikoliv o tlačení. To znamená, že v momentě, kdy žena skutečně jde s tím výdechem v rámci vypuzování děťátka, tak její porodní cesty včetně hráze se dokážou uvolnit tak, že epiziotomie v ideálním případě není vůbec potřeba a ani nevznikne poranění. Nebo je jen drobné a malinké,“ říká porodní asistentka.

Ale připravit na porod by se měla nejen žena, ale i zdravotníci, aby rodičku správně provedli porodním procesem. „To znamená, aby byli schopni ženu připravit na uvolnění, na práci s dechem, s výdechem, s tím jakoby vyfouknutím miminka. Samozřejmě součástí toho je i polohování, to znamená to, že žena volí jakékoli pozice a jakékoli polohy, které jsou jí příjemné,“ vysvětluje Natálie Sedlická.

Kdy je epiziotomie nutná? Jaká poloha je pro porod ideální? Má být žena o nástřihu informována předem? Odpovědi najdete ve videu v úvodu článku.

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Porodní asistentka, Nejlepší video, žena, reportáž, FN Brno, Tlačení, Rutinní zákrok, Natálie Sedlickou, Hráz, MSC, Rodička, Natálie Sedlická