[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
„Péřová peřinka může výrazně zjednodušit první týdny a měsíce života dítěte,“ říká poradkyně psychomotorického vývoje a fyzioterapeutka Lucie Hladká. „Přechod z dělohy, teplé a měkké, není jednoduchý. Po porodu je miminku zima, svítí na něj světla a od počátku ho pokládáme do velké postele. Co si počít v takovém prostoru?“
Novorozenec navíc neumí ležet na zádech, rozložit těžiště a srovnat hlavu do osy nosíku, hrudní kosti a stydké spony. Načechraná peřinka mu poskytne bezpečí, jistotu a měkké pohodlné prostředí. Co víc si do začátku života přát kromě maminčiny náruče a mléka?
„Peřinka se významně podílí i na psychomotorickém vývoji dítěte,“ uvádí další výhodu Lucie Hladká. „Pomáhá získat stabilitu, zklidňuje trhavé pohyby. Když se používá i v kočárku, děti jsou tu stabilní, nepřepadávají do stran, jako když v korbičce leží na rovném povrchu. Navíc tu pak necítí nezdravé otřesy při jízdě.“
A jestli máte obavy o správný vývoj páteře, zahoďte je stranou. Natřepané peří pod temenem hlavičky podporuje protažení šíje. Navíc peří nahrnuté do stran vytvoří příjemné mantinely a zároveň získáte stabilní rovnou plochu po celých zádech miminka. A to všechno zajistí hluboký spánek a spokojenost více než sebekvalitnější matrace.
„V peřince také nedochází ke slehnutí hlavičky,“ které se u miminek často objevuje,“ dodává Lucie Hladká.
Nachystejte se předem na správné používání peřinky. Není totiž uložení jako uložení.
„Základem je dokonalé načechrání peřinky a sklepání peří do cípu pod hlavičku,“ radí Eva Kiedroňová, světově uznávaná odbornice na psychomotorický vývoj dětí. „Miminko do peřinky uložte z polohy „zajíčka“. Dlaní jedné ruky mu podložte hlavičku. Předloktím podpírejte ramínko. Druhou rukou podložte zadeček a ohnutá stehýnka k bříšku.“
Po položení na peřinku pak nejdříve uvolněte zadeček a ruku zpod zadečku položte na hrudníček dítěte. Díky tomu mu umožníte položit se na celá záda. Ruku pod hlavičkou vytočte tak, abyste ji zpod hlavičky mohli vytáhnout zpoza záhlaví. Tím dojde k protažení šíje. Před položením hlavičky ji srovnejte do osy nosíku, brady, hrudní kosti a stydké spony.
Miminka mají po porodu zkrácené svaly v oblasti zad i šíje. To je vede k nežádoucímu záklonu hlavičky i tělíčka a nemohou se položit na celá záda. Kromě komplikace v budoucím vývoji to způsobuje nejistotu, nespokojenost, bolesti bříška a pláč. Peřinka se vším tímhle až zázračně pomůže.
„Pohodlná poloha a prohřátí zad i šíje jim pomáhají k uvolnění napětí. Díky tomu se dokážou položit těžištěm na celá záda, což je velmi důležitý základ nejenom pro jejich spokojenost a dobré prospívání, ale i kvalitní psychomotorický vývoj do budoucna,“ dodává Eva Kiedroňová.
Další z obav, která nám často prolétne hlavou během přemýšlení o peřince. I tu zažeňte. Péřová peřinka totiž teplo nevytváří, ale udržuje. Lucie Hladká doporučuje oblékat miminku pouze body a plenku, když jsou teploty nad 10 stupňů Celsia. Ve větší zimě se pak přidávají ponožky a kalhoty a miminko ještě přikryjete lehkou dekou. Peřinka má celoroční využití i v kočárku.
„Pokud se ale plačící dítě zabalené do peřinky neuklidní do cca 2 minut, peřinku uvolněte a dítěti svlékněte alespoň kalhoty a ponožky,“ radí Eva Kiedroňová. „Peřinku využívejte i v letních dnech, ale jenom jako hnízdečko, na které položte pouze lehce oděné dítě (třeba jen do pleny kolem zadečku). Pokud potřebuje novorozenec zabalit, pak ho zavazujte pouze do látkové pleny.“
V době „hypoalergenních“ materiálů je drané husí peří pro kdekoho máváním červeným hadrem na býka. Obecně vžitá představa malého alergika a prevence ale také bere za své. Na peří je totiž alergických minimum z nás. Mnohem častější jsou alergie na prach a roztoče.
„Maminky, které peřinku využívají, si ji nemohou vynachválit. Je škoda, že je to stále spíš ojedinělá záležitost, miminka jsou v ní opravdu spokojená,“ uzavírá Lucie Hladká.