Maminka.czPleny

Evoluce „pampersek“: Znáte historii jednorázových plenek?

Prezentace klienta
5. 4. 2019
Evoluce „pampersek“: Znáte historii jednorázových plenek?
Českým maminkám se až do počátku 90. let mohlo o plenkách na jedno použití jen zdát. Americké děti a koneckonců i jejich rodiče si ale komfortu, který jednorázové plenky skýtají, mohli užívat už od konce 60. let. Pojďte se s námi podívat na evoluci plenek Pampers.

→ 50. léta

První nahrávky Elvise Presleyho, zrod studené války a první sovětská družice ve vesmíru. I když byl svět v pohybu, maminky nejmenších dětí nejvíc zajímalo, jak miminka udržet v suchu a bez opruzenin. S řešením překvapivě přišel dědeček – konkrétně Victor „Vic“ Mills (1897 - 1997), chemický technolog ze společnosti Procter & Gamble. Toho hlídání vnoučat inspirovalo natolik, že v 50. letech začal pracovat na vývoji jednorázových plenek.

→ 60. léta

Tato dekáda s sebou přinesla rozmach hippies, šílenství jménem The Beatles, vyzáblou modelku Twiggy s řasami až do nebe i atentát na prezidenta Kennedyho. Velký krok ale zažily i plenky Pampers, které se zařadily do sortimentu obchodních domů, supermarketů i drogérií. I když americké matky na jednorázové plenky nejprve hleděly s nedůvěrou, staly se praktické „pampersky“, které významně šetřily čas, brzy prodejním hitem.

→ 70. léta

Kalhoty do zvonu, boty na platformě a dozvuky květinové éry, zatímco Amerikou otřásá aféra Watergate. Zásadní proměnou prochází nejen politická scéna, ale i plenky Pampers, které se dosud zapínaly pomocí spony. Tu vystřídala praktičtější páska s lepicí vrstvou, díky které se rodiče mohli rychle podívat, co se děje v plence. Vznikly také plenky Pampers pro batolata, extra savé plenky na den, vylepšené plenky pro novorozence, vatované plenky Pampers a kojenecké velikosti pro předčasně narozená miminka.

→ 80. léta

Trvalá, lesklé legíny a první singly Madonny. Osmdesátky byly veliké stejně jako nová výhodná balení Pampers. A to nebyly zdaleka všechny plenkové novinky, společnost Procter & Gamble představila další šikovné vychytávky: první tenkou plenku opatřenou absorpčním gelovým materiálem, elastické utěsnění kolem nožiček nebo pásky, které zle opakovaně zapnout. Pád železné opony navíc přiblížil jednorázové plenky také maminkám z postkomunistických zemí. Hurá!

→ 90. léta

Divoké devadesátky proběhly ve znamení nadšení z nově nabyté svobody a obchodů plných spotřebního zboží. Nechybí ani plenky Pampers, které konečně pronikají na náš trh! Česká miminka a batolata mají vlastně štěstí – vyhnula se méně pohodlným vývojovým stádiím, aby si mohla užívat extrémně suché a tenké plenky. Ty nyní nasáknou vlhkost do jádra a tam ji uzamknou, aby mohly absorbovat ještě víc. Pro větší pohodlí dostaly plenky Pampers také natahovací postranními pásky, které nikde zbytečně netlačí.

→ Současnost

Umělá inteligence, chytrá domácnost, dokonalé fotky na Instagramu…technologie drží prst na tepu doby, ale děti se bez plenek stále neobejdou! Aby bylo jejich nošení co nejkomfortnější, vyrobila značka Pampers plenky, které dýchají – ano, dýchají. Nebo plenky Premium Care a Active-Baby, které obsahují ochrannou vrstvu s pleťovým mlékem, která napomáhá udržet malé zadečky jemné a hladké.  Rodiče si mohou také vybrat, zda zkusí plenky na zapínání, nebo plenkové kalhotky. A nejnovějším přírůstkem do rodiny je Pampers Pure Protection s přírodními materiály, a zároveň bez kompromisu na výkon plenky. Zdá se, že by Vic Mills mohl být na své nástupce hrdý!

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Děti, Pleny

Mohlo by vás zajímat
Nekupujte zbytečnosti. Máma čtyř dětí radí, co opravdu s dětmi využijete
Teď, nebo nikdy! Na poslední pokus o miminko si půjčili. A mají trojčata
Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!
Kdyby chlapi chodili k porodům, nebyly by války, říká zpěvák Roman Tomeš
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!

Horoskopy

Beran Na rozdíl od jiných znamení jste po celý srpen vitální, i když se cítíte občas nevyrovnaní. Za všechno…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ludvík, Luisa, Ludvika

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu