[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Vezmeme-li to od těch nejmladších, první na seznamu je pochopitelně právě narozený budoucí král Británie, syn prince Williama a Kate Middleton, jehož jméno nebylo ještě v době uzávěrky článku nám neurozeným známo. :)
Hned za ním následuje švédská princezna Estelle, která letos v únoru oslavila první narozeniny. Její maminka - korunní princezna Švédska Viktorie - by měla jednou převzít vládu po svém otci králi Carlu XVI. Gustafovi.
Mezi poslední mrňata s modrou krví patří dvouletá dvojčata Vincent a Josephina, princ a princezna Dánští. Jejich táta Frederik (45 let) je korunním princem a dědicem královského žezla po své mamince, nynější královně Margaretě II. Dánské (73 let). Jelikož mají ale starší sourozence - sedmiletého bráchu prince Christiana a šestiletou sestru princeznu Isabellu, nevypadá to, že v čele Dánské monarchie stane v budoucnu ani jeden z nich.
Pak následuje menší věkový skok a další dva nejmladší členy královské rodiny nacházíme v Lucembursku - pětiletý princ Noah a jeho sedmiletý bratr princ Gabriel. Jde sice o prince s titulem Jeho královská výsost, ale na pomyslný trůn rovněž patrně neusednou. Jejich tatínek princ Louis (27 let) totiž není prvorozeným synem současného vládce Lucemburska, velkovévody Henriho. Tím je princ Guillaume (32 let), který se teprve před necelým rokem oženil. Na budoucího následníka trůnu se tudíž pořád čeká.
Kvůli zdravotním problémům abdikoval teprve před pár dny belgický král Albert II. (79 let) a po téměř dvou desítkách let vlády složil funkci do rukou svého syna, krále Filipa Belgického (53 let). Tímto se oficiální následnicí belgického trůnu stala jeho prvorozená dcera - jedenáctiletá princezna Elisabeth, vévodkyně Brabantská. Další v řadě jsou její mladší sourozenci - devítiletý princ Gabriel, sedmiletý princ Emmanuel a pětiletá princezna Eléonore.
Obdobná situace je ve Španělsku pouze s tím rozdílem, že dosavadní král Juan Carlos I. (75 let) zatím neabdikoval. Až se tak stane, přejde královská koruna na hlavu jeho syna Filipa (45 let), který má dvě děti - princezny Eleanor a Sofii (7 a 6 let).
Nejmladším evropským panovníkem (a rozhodně jedním z nejsympatičtějších) je nizozemský král Wiliam Alexander (46). Ten byl požehnán hned třemi princeznami: nejstarrší devítiletou Catharin Amalií - oficiální následnicí trůnu, osmiletou Alexií a šestiletou Ariane.
K přemíře princezen nad princi přispěl svou trochou i norský následník trůnu, korunní princ Haakon (40 let). Mimochodem taky velký sympaťák. Před devíti lety se mu narodila dcera princezna Ingrid Alexandra. O dva roky později přišel na svět jeho syn princ Sverre Magnus .
Nepříznivý poměr urozených princů vůči princeznám trochu zachraňuje následník lichtenštejnského trůnu - princ Alois (45 let) - se svými čtyřmi dětmi v rozmezí dvanáct až osmnáct let, z čehož 3 jsou chlapci.
Poslední evropské sídlo urozených panovníků - Monako. Král Albert II. Monacký (55 let) má sice dva potomky, jenže nemanželské (jednadvacetiletou dceru Jazmin a devítiletého syna Alexandra). V budoucnu by se ale možná i v Monaku mohli dočkat právoplatného dědice trůnu. Albert se zřejmě konečně rozhodl usadit a vést spořádaný manželský život. Před dvěma roky se oženil s bývalou olympijskou reprezentantkou Jižní Afriky v plavání Charlene (35 let), která přijala titul princezna Monacká. Oslavy narození příštího urozeného miminka by se tedy mohly konat klidně právě tady.