Maminka.czSlavné maminky

Ewa Farna: Mateřství mě přivedlo k rovnováze

Michaela Láchová 26.  10.  2021
„Mateřství je pro mě pátou chutí života,“ říká zpěvačka a máma dvouletého Artura Ewa Farna (28). I o tom je její nová deska, která právě přichází na svět. Jak moc ji těhotenství proměnilo na těle a na duši? Jak se sžívala s rolí mámy? A jak se jí daří najít balanc mezi rodinou a prací? Prozradila.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Málokdo ze známých osobností si chrání své soukromí tak, jako zpěvačka Ewa Farna. Ačkoli se snaží s ohledem na svého syna, kterého chce uchránit od břemene slavného rodiče, dělit svůj život na ten pracovní a rodinný, někdy se, jak sama říká, člověk určitému propojení jednoduše nevyhne. A někdy je to sakra ku prospěchu věci, protože pak může vzniknout tak skvělá věc, jakou je její nová deska nazvaná UMAMI.

VIDEO: Maminka roku 2021: Patronka Ewa FarnaUž vaše písnička „Tělo“ byla mateřstvím inspirovaná, stejně jako tématem sebelásky. Netajíte se tím, že cesta k sebelásce u vás nebyla jednoduchá. Léta jste zažívala body shaming, který vedl až k emočnímu přejídání. Co vám pomohlo k tomu mít sama sebe ráda?

Nutno říct, že pocházím z rodiny, kde jsem se vždycky cítila milována. Měla jsem skvělé zázemí a spoustu lásky. Nikdy jsem tak jako dítě nepochybovala o tom, že nejsem dost dobrá, neměla jsem problémy s tím, že bych se neměla ráda. Tlak na to, že moje postava není „v pořádku“, tak určitě nepocházel od mých blízkých. I když jsem měla zdravou sebedůvěru v dětství pevně vybudovanou a měla jsem se o co opřít, tak ty neustálé útoky bulváru na mou postavu, tisíce anonymních komentářů lidí, co jsou odborníky na všechno včetně toho, kdo má jak vypadat… (smích) To mám pak pocit, že se stejně někde do podvědomí ukládá, když vás nechtěně staví do role, že jste jako zpěvačka vnímána hlavně skrze vzhled. Pak se člověk snadno nechá přesvědčit, že to tedy asi tak bude, když si to tolik lidí kolem myslí…

Kdy přišel ten opravdový zlom na cestě k sebelásce?

Jak jsem říkala, neměla jsem problém se mít ráda. Spíš k úplnému uvědomění si, že lidé řeší něco, co by neměli, že moje tělo je zdravé a samo o sobě silné, že útokům a kyberšikaně se nechci vyhýbat a tolerovat ji. Spíš se jí postavit a říct, že to není v pořádku, at’ se jiným holkám neděje ve společnosti to, co se dělo mně. Těhotenství, potažmo mateřství mě ujistilo v tom, že to, jak naše tělo vypadá, je druhořadé. Na prvním místě je jeho funkčnost. Právě to mi uvědomilo, že v situaci, kdy lidi plivou na to, jak vypadám nebo že nejsem nejhubenější, respektive mám jiné rozměry, než by bylo v showbyznysu normální, tak já zároveň vím, že moje tělo je zdravé, že ho živím kvalitním jídlem. Až na výjimky, samozřejmě. (smích). Začala jsem si svého těla opravdu vážit, to je prostě hustý! Třeba i to, že jsem otěhotněla!

Jak vaše těhotenství probíhalo? Jak moc vás během něj tělo podrželo?

Moje těhotenství bylo úžasný, v podstatě jsem měla jen „buben“ a nic víc. Ještě dva týdny před porodem jsem koncertovala. Nemůžu si stěžovat.

Co vás jako prvomámu nejvíc překvapilo? Těhotenství, porod, nebo šestinedělí?

Šestinedělí jsem měla docela v pohodě. Načetla jsem si dost příběhů ve stylu „není to prča“, ve finále jsem z toho ale měla větší bobky, než bylo třeba. Hodně jsem mateřství řešila se svojí mámou. Říkala jsem jí: „Jak to budu zvládat? Vždyť já miluju spánek, miluju kafe!“ A ona mě uklidňovala: „Všechno, co se bude dít, bude přirozený.“ A fakt to tak bylo. Směs hormonů, lásky k dítěti a chuť ho ochraňovat na tom pro něj novém světě. Jako jasně že to není jednoduchý, ale to nám nikdo neslíbil. Podle mě to všechno je součástí toho silného pouta k dítěti.

Každý rok si říkám, že to nemůže být silnější, ale vždy mě to něčím překvapí, říká Tamara Klusová o projektu Maminka roku


Našla jste pomocnou ruku i ve svém partnerovi?

Rozhodně. Manžel (kytarista Martin Chobot, pozn. red.) mi od začátku hodně pomáhal, jsme oba fungující rodiče. Třeba mě nechával ráno dospat, než přišla další potřeba kojení.

Jak jste zvládali kojení?

Upřímně, rozkojování byl mazec. Začátky mě fakt překvapily, myslela jsem si, že to bude jednodušší. Start kojení byl dost bolestivý… Ale když si to všechno sedlo, kojení jsem milovala! Dalo se to skloubit i s prací, protože Artur všude cestuje s námi a já měla pocit toho propojení a vzájemné nepostradatelnosti.

V takovém režimu se máma někdy nevyhne i kojení na veřejnosti. Co si o tomhle třaskavém tématu vy osobně myslíte?

Já mám ráda nějakou střední cestu. Když jsem v restauraci, nepůjdu přece kojit na záchod. Stačí se trošku otočit zády, dneska to s kojicím tričkem žena zvládne diskrétně a decentně. Tohle vidím jako cestu respektu pro dítě, kojící mámu i okolí… Ovšem když se mě někdo u toho snaží fotit, to bych zabíjela. (smích) Pořád jde o intimní moment.

Vašemu Arturkovi byly nedávno dva roky. Je to pro vás teď méně náročné, než když byl miminko, nebo právě naopak?

Záleží, jak se na to člověk podívá. Každé období má svoje. Neříkám, že to není občas náročné, ale stojí to za to. Myslím, že strašně moc věcí je v hlavě. V „covidové“ době jsem opravdu obdivovala mámy, které mají tři děti a bydlí v bytě, přičemž jedno dítě se učí on-line a další dvě kolem pobíhají… To jsou hrdinky dnešní doby. Já si nemůžu stěžovat vlastně na nic! Snažím se to brát všechno spíš pozitivně. Mám vědomí svého štěstí, a myslím, že štěstí je hodně o rozhodnutí. Každá máma je někdy unavená, já taky. Ale snažím se udržet si vědomí toho, že to, co přichází, je přirozené, a je velký dar, když máte zdravé dítě. Já jsem nikdy nepochybovala o tom, že chci mít děti.

Maminka roku 2021: Absolutní vítězkou je Jaroslava Hadžiosmanovič. Publikum jí tleskalo vestoje!


Inspirujete se výchovou svých rodičů, nebo naopak máte chuť dělat věci jinak?

Poslouchám hodně podcasty o výchově, i o tom, jak se vyhnout některým věcem, které dělala předchozí generace, protože o tom neměla tolik informací jako my a taky byla úplně jiná doba… Zároveň si myslím, že naši rodiče to taky dělali nejlíp, jak dokázali. Takže se tak nějak snažím spíš o výchově sbírat informace, přičemž to, co mi dává smysl, si z toho vyzobávám. Jinak to řeším dost intuitivně.

Jste hodně kontaktní rodič?

Jsem. U nás je na denním pořádku hodně objímání a společného spaní. Jednoduše si myslím, že láskou dítě nerozmazlíte, to možná tak věcmi. U nás neprobíhaly nikdy žádné vyplakávací metody, nic takového. Chápu, že pláč má různé významy, ale třeba když pláčou miminka, která se jen adaptují na nový svět, znají jen mámu a potřebují ji cítit, tak trpím, když se to ignoruje.

Povězte mi, kdy se cítíte nejvíc sama sebou?

Nejlíp mi je, když jsem třeba po vydařeném koncertě a spolu se synem vytančení usínáme. A pak, když Art'a usne, mám takovou chvíli klidu pro sebe, ale zároveň je vedle mě a je spokojený… Snažím se ve všem, co dělám, o nějakou rovnováhu. A o tom je i moje nová deska. První vlaštovka z ní „Tělo“ je hodně i o přijetí toho, na co nemáme vliv, u mě jsou to třeba strie, které mi zůstaly po těhotenství. Chci, aby měla moje práce nějaké poslání, aby mi dávala smysl, nechci prostě jen „udělat písničku“. T

Jaká je vaše nová deska?
Jmenuje se Umami, což je pátá chuť, díky které jídlo chutná kompletně (vedle čtyř základních, tedy sladké, hořké, slané a kyselé. Název je odvozený z japonštiny (pozn. red.). Zároveň je tam i taková druhá linka, „u mámy“, takže se tam proplétá prostředí, kde se cítíte dobře, příjemně. Znamená to, že pro mě umami mého života je mateřství. Právě rovnováha, o které tahle deska je, je pro život podle mě nesmírně důležitá.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Mateřství, Maminka roku 2021, Slavné maminky, Rodičovství, Rozhovor, postava, patronka, Ewa Farna, Intimní moment, Deska, Chuť, Hormon lásky, Nová deska, Bulvár, Tělo, Máma, Farna, Rovnováha, Artur
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Lékaři mu nedávali šanci na přežití. Měli jsme pro něj i rakev, ale náš bojovník všem vytřel zrak, říká o svém synovi jeho máma
Mrázková Dita
Děti a nemoci
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie