Maminka.czŠkolák

Exekuce - zabaveno

, Časopis Maminka
29. 6. 2009
Exekuce - zabaveno
Může postihnout každého z vás. Pokud máte jakékoli závazky, nečekejte, až vám exekutor zaklepe na dveře, a jednejte včas.

Počet exekucí v Česku neustále roste. V loňském roce jich bylo téměř půl milionu, letos se očekává jejich další nárůst. Už během prvních měsíců jsou české soudy návrhy na exekuci doslova zahlceny.

Dostat se do „spárů“ exekutora přitom není problém. Stačí jedna nezaplacená pokuta, na kterou jste už dávno zapomněli, a po dvou letech na vás klepe exekutor. Na co si dát pozor, jak se bránit, jak postupovat a jak minimalizovat exekuční náklady?

Exekuce se netýká jen podnikatelů

Jste si jisti, že nikomu nic nedlužíte a nejste v prodlení s platbou? Exekuce totiž nepostihuje pouze podnikatele a firmy, které nejsou schopni splácet své závazky a dluží svým dodavatelům statisíce korun.

Může být totiž nařízena i na stokoruny, což se v praxi běžně děje. Jestliže máte dluh (ať už například na hypotéce, spotřebitelském úvěru či vůči zdravotní pojišťovně…) a nacházíte se ve složité finanční situaci, spojte se okamžitě se svým věřitelem a zkuste se domluvit na nějakém řešení současné situace. Renomované ústavy jsou většinou ochotny jednat a zkusit najít nějaké výhodné řízení pro obě strany a předejít soudnímu řešení.

Rozhodně se nespoléhejte, že to nějak dopadne a časem se dluhy nějak zaplatí najednou, věřitelé nebudou nečinní. Všechny společnosti si své pohledávky hlídají a brzy podají k soudu návrh na exekuci. Svým aktivním přístupem tak můžete předejít mnohým nepříjemnostem. Jednoznačně tedy platí, že řešení vašich finančních problémů včas se vám vyplatí.

Nepřebírat poštu se nevyplácí!

Velkou chybu, kterou můžete udělat, je odkládání řešení svých závazků. Děláním „mrtvého brouka“ – například nepřebíráním pošty a nekomunikováním s věřiteli – si jenom finančně přitěžujete. Exekuce může být totiž soudně nařízena, i když nepřevezmete žádnou výzvu či doklad k upozornění na dluh do svých rukou.

Pro exekuci se navíc nenařizuje žádné soudní jednání, jak se někteří dlužníci mylně domnívají. Soud může exekuci nařídit i v případě, že žádný doklad nepřevezmete do svých rukou. U všech soudních a úředních listin platí institut fikce doručení. Nepřevzetí pošty tedy neznamená, že po vás nikdo nic nemůže chtít, protože o tom nevíte. Naopak ještě promeškáte lhůtu na odvolání a nemáte důležité informace o svém případu (kdo se vymáháním dluhu zabývá, z čeho váš závazek vyplývá a jaká je přesná výše vašeho dluhu…).

Exekutorovi musíte slušně zaplatit

Když už necháte věci dojít tak daleko, že je nařízena exekuce některým z desítek soukromých exekutorských úřadů působících v České republice, počítejte s tím, že se vám vaše dluhy výrazně prodraží. Odměna exekutora je totiž mnohdy několikanásobně vyšší než vymáhaná částka. Místo promeškané platby pokuty dopravnímu podniku ve výši 500 Kč tak zaplatíte exekutorovi klidně i 7500 Kč!

Musíte totiž uhradit náklady spojené s exekucí, odměnu za provedení exekuce a náhradu hotových výdajů: minimální odměna při vymáhání peněžité částky je 3000 Kč náhrada hotových výdajů činí 3500 Kč náhrada za ztrátu času při úkonech mimo úřad 50 Kč za každou započatou čtvrthodinu doručení jedné písemnosti 50 Kč Další odměna exekutora potom roste s výší dlužné částky (u vyšších částek se pohybuje okolo 15 % vymáhané pohledávky).

Pro nižší částky, většinou do 10 000 Kč, však jednoznačně platí, že náklady exekuce jsou vyšší než samotná dlužná částka. Není to rozhodně žádná maličkost a vyhnout se již probíhající exekuci je pro „normální“ lidi téměř nemožné. Dále také mějte na paměti, že uhrazení původního dluhu po nařízení exekuce vás v žádném případě nezbavuje povinnosti hradit vysoké exekuční náklady!

Čím dřív, tím líp

Jestliže je nařízena exekuce, ať už kvůli tomu, že jste na starý dluh na pokutě zapomněli a upomínku a soudní usnesení jste nepřezvali, protože jste skutečně byli pryč, a vaším prvním obdrženým dokladem je teprve usnesení o nařízení exekuce, snažte se o co nejrychlejší kontakt s pověřeným exekutorem. Telefonicky, e-mailem nebo nejlépe osobně. Zkuste se s ním domluvit na co nejrychlejším a finančně nejméně bolestivém řešení – snažte se náklady spojené s exekucí minimalizovat.

Čím déle exekuce trvá a čím více úkonů musí exekutor provést, tím jsou náklady samozřejmě vyšší. V některých případech vám exekutor umožní úhradu dluhu ve splátkách. Dluh musíte samozřejmě zaplatit přímo exekutorovi, placením skutečnému dlužníkovi (např. mobilnímu operátorovi) se nezbavíte povinnosti hradit náklady řízení.

Možnosti exekuce

I když budete úplně nečinní, věřte, že z vás exekutor stejně peníze „dostane“. Pole jeho působnosti je ze zákona totiž velmi široké. Existuje pět možností, jak vás může exekutor postihnout: exekucí přikázáním pohledávky na účtech povinného u bank a jiných peněžních institucí (například stavebních spořitelen, pojišťoven)

  • touto exekucí lze postihnout pouze účty dlužníka, nelze se touto formou exekuce domáhat vymožení dlužné částky na jakémkoli účtu jiného majitele, i kdyby bylo zřejmé, že na něm jsou finanční prostředky dlužníka, zjistit číslo účtu není pro exekutorský úřad problém, banky musí tyto informace sdělit; exekucí přikázáním jiné pohledávky
  • každá taková pohledávka musí být přesně specifikována (například smlouvou), lze vést exekuci na dlužníkovy podíly ve firmách, společnostech či družstvu; exekucí srážkou ze mzdy, důchodu, sociální a nemocenské dávky
  • častou praxí exekutorských úřadů bylo postižení příjmu manžela či manželky dlužníka, což je nepřípustné (viz rozsudky Nejvyššího soudu), okresní soudy se však v názoru neshodují a domoci se svého práva přes vyšší instance trvá řadu měsíců; exekucí prodejem movitých věcí
  • majitelem musí být dlužník, často je v praxi „zabavován“ majetek někoho jiného, ten se musí svého práva a vydání majetku domáhat
  • tzv. vylučovací žalobou, což je však opět problematické a časově náročné; exekucí prodejem nemovitosti * lze se samozřejmě domáhat svého práva i na vlastnickém podílu na nemovitosti, jestliže jejím spoluvlastníkem je dlužník.
Témata: Děti, Časopis Maminka, Školák, Peníze a kariéra, Dlužná částka, Exekuce, Nejvyšší soud, Vymáhání, Splátka

Mohlo by vás zajímat
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Marie Doležalová: Po porodu jsme všechny tlusté. Kašleme na ostatní
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

Horoskopy

Beran Ani v úterý se neposune nic k lepšímu, ba právě naopak. Vidíte věci v negativním slova smyslu a nic se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Naděžda, Naďa, Hildegarda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu