Maminka.czMenstruace

Fáze menstruačního cyklu: Kdy jste tvořivá a aktivní, kdy pasivní a uzavřená?

6. 8. 2019
Fáze menstruačního cyklu: Kdy jste tvořivá a aktivní, kdy pasivní a uzavřená?
Napadlo vás, že někdy se mohou vaše schopnosti, fyzická i duševní energie, intuice, vnímání sebe sama i druhých cyklicky střídat spolu s určitou fází vašeho cyklu?

Také máte občas pocit, že vám měsíc ubíhá v jakýchsi cyklických přívalech životní energie, tvořivosti, ale i únavy, podrážděnosti a třeba i zahledění se do vlastního nitra? Vypozorovala jste, že v některých dnech měsíce býváte nabitá energií, že byste skály lámala, přenášela skříně, stěhovala nábytek nebo klidně vymýšlela nový „byznys“? Jenže pak přicházejí dny, kdy byste nejraději někam zalezla, četla si, učila se slovíčka nebo dokonce studovala nějakou duchovní literaturu?

Víte, jak se mění vaše tělesná teplota v souvislosti s plodností?

Zajímavé je, že se tato období tak nějak cyklicky opakují, střídají a žijí si vlastním životem a příliš se vás neptají na názor. Pozoruhodný pohled na tuto problematiku přináší Miranda Gray, autorka knihy Cyklická žena, která vypozorovala, že během jednoho měsíčního ženského cyklu se vystřídají čtyři rozdílné fáze vnímání sebe, okolí, svých schopností i prožívání vlastní fyzické i duševní energie. Miranda tvrdí, že pochopíme-li tyto přirozené cykly a budeme-li s nimi ve svých životech počítat a využívat jejich síly, prospějeme pochopitelně nejen sobě, ale i svým blízkým.

Období menstruace, 1.–6. den
Dle Mirandy Gray „Reflektivní fáze“

Od dávných dob, a dokonce i dnes v některých tradičních společenstvech, přežívá tradice „menstruační chýše či červeného stanu“, kam se ženy v době menstruace uchylovaly, neboť byly považovány za nečisté. Jenže jak už to bývá, vše zlé je k něčemu dobré a každá mince má dvě strany, a tak se tyto „ženské klubovny“ často stávaly vítaným centrem sdílení nejniternějších věcí, místem odpočinku a zklidnění. V souladu s tím Miranda Grey tvrdí, že v menstruační-reflexivní fázi cyklu dochází k odlivu fyzické energie, potřebujeme více odpočinku a spánku, vlastně se můžeme cítit tak trochu líné – čemuž bychom se neměly v této době příliš bránit! Zklidnění nás pak často vede do vlastního nitra a k hlubokému prožívání emocí, do „červeného stanu“. Je prostě ideální čas zvolnit, zaměřit se na sebe, na své tělo i duši – není-li prostor přes den, tak alespoň večer.

 Co čekat od menstruace po porodu? Tohle vás možná překvapí

Doba před ovulací, 7.–13. den
Dle Mirandy Gray „Dynamická fáze“

Slůvko „dynamite“ pochází z řečtiny a znamená plný síly! K čemu ženy směruje dynamická fáze cyklu, kdy již skončila menstruace a ještě nezačala ovulace, je tedy nasnadě. Tělo se vyčistilo, probudilo, přicházejí nové síly, nové začátky – prostě takové malé jaro. V tomto období cyklu cítí mnoho žen příval fyzické i duševní energie, chtějí tvořit, dohánět nedodělané věci, ale i začínat nové. Jednoduše měnit sebe, svůj byt, rodinu a snad i svět…

Ovulace, 14.–20. den
Dle Mirandy Gray „Expresivní fáze“

„V této fázi máme fyzické energie ještě stále dost, na rozdíl od dynamické fáze jsou však pro nás důležitější naše emoce a citové vztahy… Energie a schopnosti této fáze jsou pro některé ženy a v některých kulturách symbolem skutečného ženství,“ tvrdí Miranda Gray ve své zajímavé knize Cyklická žena. Neužíváme-li hormonální antikoncepci, můžeme během ovulace prožívat i intenzivnější chuť na sex, koneckonců i jeho prožívání pak bývá vnímáno bouřlivěji (což příroda zařídila vcelku logicky).

Kalkulačka pro výpočet ovulace: Naplánujte si početí miminka

Doba před menstruací, 21.–28. den
Dle Mirandy Gray „Kreativní fáze“

Mnoho žen prožívá období před menstruací poněkud komplikovaně. Často příliš přemýšlíme a vše v sobě velmi řešíme, až na nás padá smutek nebo přílišná kritičnost, negativita a mnohdy doslova až netolerance. V této době si však obvykle dokážeme nastavit nezvykle jasné hranice toho, co si k nám může okolí dovolit. Občas prostě býváme jak břitvy. Zároveň se odkudsi vynořuje zesílená intuice, kreativita a nezvyklé nápady. Miranda Gray se též zmiňuje o posedlosti úklidem a zbavování se starých věcí.

(zdroj: Miranda Gray, Cyklická žena)

Menstruace: Co vyvolává nepříjemné křeče a jak se dají zmírnit?
Témata: Sex, Než otěhotníte, Neplodnost a IVF, Menstruace, Antikoncepce, Ovulace, Energie, Cyklus, Fáze, Menstruační cyklus, Intuice

Mohlo by vás zajímat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Vnouče mělo do rodiny přinést radost, místo toho je zdrojem konfliktů
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?
Andrea Tögel Kalivodová: Čím jsou plavky barevnější, tím lepší
Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?

Horoskopy

Vodnář Už ráno se cítíte trochu lépe a prahnete po něčem novém. Vyzkoušejte aktivitu, která vám dodá energii.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Helena, Jelena, Ena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu