Maminka.czMenstruace

Fáze menstruačního cyklu: Kdy jste tvořivá a aktivní, kdy pasivní a uzavřená?

6. 8. 2019
Fáze menstruačního cyklu: Kdy jste tvořivá a aktivní, kdy pasivní a uzavřená?
Napadlo vás, že někdy se mohou vaše schopnosti, fyzická i duševní energie, intuice, vnímání sebe sama i druhých cyklicky střídat spolu s určitou fází vašeho cyklu?

Také máte občas pocit, že vám měsíc ubíhá v jakýchsi cyklických přívalech životní energie, tvořivosti, ale i únavy, podrážděnosti a třeba i zahledění se do vlastního nitra? Vypozorovala jste, že v některých dnech měsíce býváte nabitá energií, že byste skály lámala, přenášela skříně, stěhovala nábytek nebo klidně vymýšlela nový „byznys“? Jenže pak přicházejí dny, kdy byste nejraději někam zalezla, četla si, učila se slovíčka nebo dokonce studovala nějakou duchovní literaturu?

Víte, jak se mění vaše tělesná teplota v souvislosti s plodností?

Zajímavé je, že se tato období tak nějak cyklicky opakují, střídají a žijí si vlastním životem a příliš se vás neptají na názor. Pozoruhodný pohled na tuto problematiku přináší Miranda Gray, autorka knihy Cyklická žena, která vypozorovala, že během jednoho měsíčního ženského cyklu se vystřídají čtyři rozdílné fáze vnímání sebe, okolí, svých schopností i prožívání vlastní fyzické i duševní energie. Miranda tvrdí, že pochopíme-li tyto přirozené cykly a budeme-li s nimi ve svých životech počítat a využívat jejich síly, prospějeme pochopitelně nejen sobě, ale i svým blízkým.

Období menstruace, 1.–6. den
Dle Mirandy Gray „Reflektivní fáze“

Od dávných dob, a dokonce i dnes v některých tradičních společenstvech, přežívá tradice „menstruační chýše či červeného stanu“, kam se ženy v době menstruace uchylovaly, neboť byly považovány za nečisté. Jenže jak už to bývá, vše zlé je k něčemu dobré a každá mince má dvě strany, a tak se tyto „ženské klubovny“ často stávaly vítaným centrem sdílení nejniternějších věcí, místem odpočinku a zklidnění. V souladu s tím Miranda Grey tvrdí, že v menstruační-reflexivní fázi cyklu dochází k odlivu fyzické energie, potřebujeme více odpočinku a spánku, vlastně se můžeme cítit tak trochu líné – čemuž bychom se neměly v této době příliš bránit! Zklidnění nás pak často vede do vlastního nitra a k hlubokému prožívání emocí, do „červeného stanu“. Je prostě ideální čas zvolnit, zaměřit se na sebe, na své tělo i duši – není-li prostor přes den, tak alespoň večer.

 Co čekat od menstruace po porodu? Tohle vás možná překvapí!

Doba před ovulací, 7.–13. den
Dle Mirandy Gray „Dynamická fáze“

Slůvko „dynamite“ pochází z řečtiny a znamená plný síly! K čemu ženy směruje dynamická fáze cyklu, kdy již skončila menstruace a ještě nezačala ovulace, je tedy nasnadě. Tělo se vyčistilo, probudilo, přicházejí nové síly, nové začátky – prostě takové malé jaro. V tomto období cyklu cítí mnoho žen příval fyzické i duševní energie, chtějí tvořit, dohánět nedodělané věci, ale i začínat nové. Jednoduše měnit sebe, svůj byt, rodinu a snad i svět…

Ovulace, 14.–20. den
Dle Mirandy Gray „Expresivní fáze“

„V této fázi máme fyzické energie ještě stále dost, na rozdíl od dynamické fáze jsou však pro nás důležitější naše emoce a citové vztahy… Energie a schopnosti této fáze jsou pro některé ženy a v některých kulturách symbolem skutečného ženství,“ tvrdí Miranda Gray ve své zajímavé knize Cyklická žena. Neužíváme-li hormonální antikoncepci, můžeme během ovulace prožívat i intenzivnější chuť na sex, koneckonců i jeho prožívání pak bývá vnímáno bouřlivěji (což příroda zařídila vcelku logicky).

Kalkulačka pro výpočet ovulace: Naplánujte si početí miminka

Doba před menstruací, 21.–28. den
Dle Mirandy Gray „Kreativní fáze“

Mnoho žen prožívá období před menstruací poněkud komplikovaně. Často příliš přemýšlíme a vše v sobě velmi řešíme, až na nás padá smutek nebo přílišná kritičnost, negativita a mnohdy doslova až netolerance. V této době si však obvykle dokážeme nastavit nezvykle jasné hranice toho, co si k nám může okolí dovolit. Občas prostě býváme jak břitvy. Zároveň se odkudsi vynořuje zesílená intuice, kreativita a nezvyklé nápady. Miranda Gray se též zmiňuje o posedlosti úklidem a zbavování se starých věcí.

(zdroj: Miranda Gray, Cyklická žena)

Menstruace: Co vyvolává nepříjemné křeče a jak se dají zmírnit?
Maminka
Témata: Než otěhotníte, Sex, Menstruace, Neplodnost a IVF, Zdraví žen, Ovulace, Antikoncepce, Energie, Intuice, Fáze, Grey, Mince, Menstruační cyklus, Ola, Cyklus

Mohlo by vás zajímat
Mezi matkami a dětmi vzniká bariéra v podobě mobilního telefonu, tvrdí psycholožka
Stockholmský syndrom: Zajímavý paradox lidského chování
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Štítná žláza může bránit otěhotnění. Jak se to projevuje a co s tím?
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po

Horoskopy

Váhy Myšlenkové pochody se soustředí na příjemnosti, a proto prožijete neděli bez komplikací. Pokud by se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bedřich, Albín, Albin

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné