Maminka.czTěhotenství

Fazole v břiše aneb jak u vás říkáte nenarozenému děťátku?

17. 12. 2012
Fazole v břiše aneb jak u vás říkáte nenarozenému děťátku?
Ještě než si většina nastávajících rodičů nechá říct pohlaví svého děťátka a následně ho již oslovují jeho či jejím budoucím jménem, vymýšlí si pro něj jména všelijaká. Někdy jsou tyto přezdívky založené na tvaru embrya z ultrazvuku, někdy na tom, jak moc se dítě v břiše mrská. Populární jsou i tzv. pracovní jména (co možná nejnemožnější), která pak některým miminkům zůstanou i po narození.

Ze zvířecí říše
Velmi oblíbený je brouček či jeho ženská obdoba beruška. Z říše hmyzu se ujal ještě cvrček, červíček a včelička. Setkat se můžete s kočičkou, kuřátkem, sardinkou, ještěrkou, medvídkem, klokánkem, krtečkem, svištěm ale i s poněkud obecným a cynickým pojmenováním „to zvíře“.

Večerníčkové postavičky
Vděčným zdrojem inspirace jsou nejrůznější pohádkové postavičky. Zvlášť oblíbená je trojka Cipísek, Rákosníček a Budulínek. Hodně živým miminkům někteří rodiče říkají čertík Bertík nebo gumídek.

Fazolka a ty ostatní
Snad nejvíc rozšířená přezdívka ze všech – fazolka – spadá právě do této kategorie. Podoba plodu v raném stadiu těhotenství ale inspirovala mnoho jmen. Například hrášek, puntík, dutinka, hvězdička, piškotek, oříšek, šiška, koblížek, bublinka, kuželka, skleněnka, bobule, jahoda, semínko, rohlík či čudlík.

ČTĚTE TAKÉ: Rok 2012: Připomeňtě si nejslavnější porody (fotogalerie)

Je to malé, budeme mu říkat…
Mrňous, mrňousek, maličké, drobek, drobeček, prcek, špunt, prtě, malej, pidižvík /paní pidižvíková… Další skupina jmen vychází z prostého faktu, že nenarozené miminko zatím nedorostlo příliš velkých proporcí.

Miminko a jeho odvozeniny
Spousta rodičů říká svému miminku prostě miminko a ojedinělé nejsou ani různé tvary a zdrobněliny tohoto jména jako mimísek, mimiňák, momo, mímo a podobně.

Plave, tak to bude Plaváček
Do další kategorie patří pojmenování založená na faktu, že dítě je v děloze uloženo v plodové vodě a prvních devět měsíců svého života tak vlastně plave. Vžilo se například Plaváček, žabička, velrybka, rybička, chobotnička nebo delfínek (ten navíc ještě dělá vlny).

Všehochuť
Někteří rodiče mluví o svém děťátku jako o človíčkovi, tvorečkovi, miláčkovi či jednoduše děťátku. Někteří ho oslovují zdrobnělinami typu kulíšku, bubáčku, prdelko, cácorko, plodíku, želinko (ano, podle těch želé medvídků), prďousku, bobísku, bobánku, dráčku, ufounku, šmudlíku nebo perníčku. Někde je to zase až skoro do porodu „milé břicho“, bříško či pupíček a zapomenout nesmíme ani na teroristu, puclíka, vetřelce, pinďu, princeznu, andílka a juniora.

Pracovní jména
Poměrně často se stává, že rodiče svému miminku z legrace vymyslí co nejnemožnější jméno s tím, že to je jen „pracovní“ a to opravdové se vymyslí později. Někdy ale natolik zdomácní, že dotyčnému už zůstane. A tak se stává, že se rodí Jarmilové, Kleofáši, Emánci, Helmutkové, Kryšpíni, Pampalíni, Arnoštové, Evženové, Barnabáši, Jasmínky, Uršuly nebo Brunhildy. Doufejme, že to později nebudou mít svým rodičům příliš za zlé.

Témata: Těhotenství, Děti, Vaš, Šiška, Kryšpín, Přezdívka, Fazole, Ženská obdoba, Zdrobnělina, Fazolka, Rákosníček, Kuželka, Chobotnička, Bertík, Rika, Jak, Bobule, Zvířecí říše, Plaváček

Mohlo by vás zajímat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
3v1 jsou kompletní. Nikol Leitgeb je podruhé maminkou
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Maminka roku: Dita zůstala po smrti manžela sama s dětmi, přesto pomáhá ostatním
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!

Horoskopy

Váhy Je pravda, že máte za sebou pracovní týden plný zvratů, ale naštěstí jste z nich vybruslili. Našli jste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leoš, Leo, Alfred

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné