[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Každou maminku vyděsí, když se rtuť teploměru vyhoupne přes číslo 38, a je ihned v pohotovosti. U malých dětí může jít o záležitost, která bude mít krátké trvání, anebo mohou naopak teploty přinést další komplikace. Jednou z nich jsou febrilní křeče, které vznikají v souvislosti s vysokými teplotami.
Hrozí v případě, že se teplota vyšplhá na 38 °C a více. Ohrožují především malé děti ve věku několika měsíců až 4 let. Nejnáchylnější jsou děti, u kterých se střídá prudký nárůst a pokles teploty. Febrilní křeče vznikají jako následek extrémně vysoké teploty organismu. Teplota dráždí mozkové tkáně a ty začnou vysílat nekoordinované impulzy nervům a svalům.
Odpovědí organismu na takové impulzy jsou nervové a svalové záškuby, které mohou postihnout končetiny, ale i celé tělo včetně obličeje. A to je potřeba ihned jednat a volat lékaře.
„Nikdy předtím jsem o takových komplikacích nevěděla,“ svěřuje se maminka pětileté Emy.
„Když se nám to stalo poprvé, dceři byl rok a půl, měla teplotu přes 39 °C a záchvat vypadal opravdu děsivě. Držela jsem ji v náručí a byla jsem v neskutečné panice. Okamžitě jsme volali záchranku. Než dorazila, bylo po všem. Teploty pak trvaly ještě dva dny a záchvat už se neopakoval. Pak nás to během dvou let potkalo znovu, opět křeče trvaly několik minut a skončilo to.
Byla jsem hrozně vystrašená a myslela jsem si, že jde o epilepsii. Náš pediatr mě uklidnil, že to není u dětí do čtyř let nic neobvyklého, a po třetím roce už se žádný takový záchvat neopakoval. Přesto bych pro uklidnění doporučila každé mamince dojít ještě na neurologické vyšetření,“ dodává maminka malé Emy.
Pokud se febrilní křeče u děťátka objeví, zachovejte chladnou hlavu a rychle jednejte. Dítě musíte zabezpečit tak, aby si během záchvatu neublížilo, například pádem na zem. Z toho důvodu lékaři doporučují v takovém stavu položit dítě na zem, je to nejbezpečnější. Ihned zavolejte záchrannou službu. A co můžete v takové chvíli pro svou ratolest udělat vy?
„Důležité je stáhnout teplotu. Využijte k tomu klasické zábaly do mokrého ručníku nebo prostěradla. Zábaly by neměly být delší než dvě minuty. V opačném případě můžete naopak děťátko podchladit. Teplota musí klesat vždy pozvolně. Odstraňte všechny předměty z jeho okolí, o které by se mohlo poranit. Mluvte na děťátko klidným hlasem, dotýkejte se ho, ale netřeste jím.
Tím křeče nezastavíte. Uvolněte mu oblečení v okolí krku, aby se mu lépe dýchalo. Ve fázi akutního záchvatu v žádném případě nepodávejte léky. Po záchvatu děťátko obvykle usne vyčerpáním. V tu chvíli ho otočte na bok, abyste vyloučili případné vdechnutí zvratků,“ radí dětská lékařka Alena Václavíková.
Přestože febrilní křeče vypadají dramaticky, dítě přímo na životě neohrožují. Svou zkušenost popsala i maminka Ivana. Její syn měl teplotu poprvé v 10 měsících a febrilní křeče nastaly už při teplotě 38,5 °C.
„Po probuzení z odpoledního spánku vypadal, že vůbec nevnímá, a když jsem ho vzala do náruče, prohnul se jako luk a třásl ručičkama. Trvalo to celé jen několik vteřin. V tom šoku jsem si vůbec nevzpomněla, že vůbec existuje něco jako febrilní křeče, a okamžitě jsme vyrazili na pohotovost. Pediatr nám nasadil antibiotika a poslal nás na neurologii.
Neurolog nám řekl, že vše je v pořádku, že šlo opravdu o febrilní křeče, ale pro jistotu jsme strávili jednu noc v nemocnici. Lékaři udělali ultrazvuk mozku, rozbor krve, moči, EEG a vyšetřili oční pozadí. Vyloučili epilepsii a my jsme mohli odejít domů. Od té doby se žádný záchvat neopakoval, Matyáškovi je pět let,“ dodává Ivana a radí: Nepanikařte a vyrazte k lékaři.
Nejčastější otázkou vyděšených rodičů je, jestli křeče nemohou poškodit mozkové funkce dítěte, a ptají se, jestli se případně nemohou objevit pozdější poruchy v podobě trvalých následků. Běžné křeče netrvají déle než pět minut a za tuto dobu podle lékařů nemůže dojít k žádnému poškození.
50 % je recidiva, když se objeví febrilní křeče do jednoho roku věku dítěte.
Komplikace mohou přijít až v případě, že záchvaty trvají 15 a více minut. Dobrou zprávou pro nás rodiče je, že febrilní křeče samy zmizí přibližně ve 4 až 6 letech dítěte. Mozek už totiž nebude tak citlivý k prudkému nárůstu nebo výkyvům tělesné teploty.
Varovným signálem pro vznik febrilních křečí mohou být rodinné dispozice. Pokud stejnými záchvaty trpěl v dětství někdo z rodičů, lze je předpokládat i u dětí. Je vždy třeba mít na paměti, že febrilní křeče jsou spojené se zvýšenou teplotou. Pokud křeče neprovázejí teploty, mohou mít souvislost s akutním poraněním lebky, různými metabolickými komplikacemi, dehydratací nebo jiným onemocněním.
Podobné příznaky jako febrilní křeče mohou signalizovat i mnohem závážnější onemocnění, jako je například encefalitida. Rozhodující je i doba trvání křečí.
„Na pozoru byste měli být, pokud se komplikace objeví u dětí mladších půl roku nebo v případě, že se týkají jen určité části těla,“ dodává dětská lékařka Alena Václavíková.
Každé děťátko, které prodělalo záchvat febrilních křečí, musí bezpodmínečně prohlédnout lékař. Přestože máte už nějakou domácí zkušenost, kterou jste nakonec pomocí rad kamarádek na telefonu zvládla, jen lékař může posoudit, zda jsou třeba nějaká další vyšetření.
Důležité je vědět, jak dlouho záchvat trval. U dítěte, které prodělalo záchvat febrilních křečí, je vhodné také odložit případná očkování a konzultovat je s lékařem.
Předvídat nárůst teploty malých dětí je téměř nemožné. Každá maminka dělá maximum pro to, aby její zlato bylo zdravé. Ale ani maximální péče nezastaví to, že máme doma najednou v postýlce drobečka, který celý hoří.
Třeba pro Helenu, maminku čtyřleté Natálky, je nejlepší prevencí febrilních křečí celková homeopatická léčba.
20 % je recidiva, když se u dítěte objeví febrilní křeče po třetím roce života.
„Ta zvedne imunitu, takže i když je člověk nemocný, je to většinou s menší intenzitou a s lepším průběhem než dřív. Další možností je dát při teplotě homeopatický lék na akutní stav,“ popisuje svou zkušenost Helena. A tak i když přijdou horečky s křečemi (nebo raději bez nich), zachovejte klid, jednejte s chladnou hlavou a raďte se s lékařem.
Febrilní křeče vypadají jako svalové záškuby či třes a vždy doprovázejí vysokou horečku. Pokud dítě vysokou teplotu nemá, nejde o febrilní křeče, ale o jiný problém a je nutné neurologické vyšetření.
Během takových stavů v horečce může děťátko upadnout také velmi často do stavu bezvědomí. Křeče mohou trvat velmi krátce, jen několik vteřin, ale i několik minut. Rodiče dětí, které měly záchvat, musí být ve střehu. Často se v průběhu vysokých teplot vyskytují křeče opakovaně.
Většinou jde jen o krátkodobé křečové stavy, které přestanou dřív, než lékař stačí zasáhnout.
V případě horečky nikdy neochlazujte malým dětem jejich končetiny. Nepoužívejte k zábalům alkohol. Odpařováním a následným vdechnutím může dojít k otravě alkoholem. K zábalům nepoužívejte igelitové nebo jiné neprodyšné fólie. Nesrážejte teplotu na normální hodnotu.
Snižujte ji maximálně o dva stupně. Můžete kombinovat léky na snížení teploty, zábaly nebo sprchování, ale vždy kontrolujte teplotu a sledujte celkový stav děťátka. Nikdy nestřídejte druh podávání léku na snižování teploty. Můžete však měnit formu přípravku, tedy měnit sirup za tablety nebo čípky.
Pokud se na kůži miminka nebo batolete objeví mramorování nebo zarudlé skvrny, informujte lékaře a do jeho rozhodnutí nepokračujte v zábalech ani jiných procedurách ke snížení horečky.
V období horečky neustále sledujte stav děťátka, může se velmi snadno měnit. Pokud vaše dítě ještě nikdy teplotu nemělo a nevíte si rady, konzultujte jeho stav s lékařem.
Totéž platí i v případě, že teploty přes veškerou péči přetrvávají. Teplotu do 38 °C nesrážejte a není nutné ani podávat léky. Rozdíl mezi měřením teploty v podpaždí a konečníku je půl stupně. V konečníku je teplota o půl stupně vyšší.