Maminka.czJen pro maminku

Feminismus? Neznám. Jsem žena v domácnosti a je mi tak dobře

Tradiční rozdělení rolí muže, co nosí domů peníze, a ženy, která se stará o domácnost, se díky emancipaci změnilo již před desítkami let. Čím dál víc žen začalo pracovat na velmi zajímavých, "mužských" pozicích a v současnosti je běžné, že dámy řídí nadnárodní společnosti. Jsou z nich političky i prezidentky. Existuje však též trend, kdy manželky a matky zůstávají na mateřské a následně v domácnosti dlouho či celý život a svou seberealizaci nalézají právě v péči o rodinu a domov.
20. 3. 2013
Feminismus? Neznám. Jsem žena v domácnosti a je mi tak dobře

Proč?

Protože jednak po dlouhodobé rodičovské i "partnerské" dovolené není snadné najít dobré zaměstnání, protože jste vypadla z pracovního rytmu a ztratila dříve nabyté zkušenosti. A za druhé, jak si jednou zvyknete na domácnost, kde jste svým pánem, není pak jednoduché jít opět do procesu. Pokud si tedy netoužíte založit svou vlastní živnost.

A za třetí

A to je nejpádnější důvod, proč přes všechnu feministickou rovnoprávnost některé z nás chtějí být celý život zaměstnány doma - protože vás to prostě baví nade vše na světě a cítíte se tak nejspokojenější.

Mě to opravdu baví

"Mám mateřskou na 4 roky, a už teď mě děsí, že bych za 3 roky měla jít do práce. Asi přejdu z jedné rodičovské na druhou. Ta představa se mi moc líbí. Přítel není bohatý, má normální plat, bydlíme v podnájmu. S domácností mi pomáhá. A oceňuje, jak se ráda starám o dcerku. Vždycky jsem si přála pečovat o velkou rodinu. Nejdřív o děti, pak o vnoučata. Doufám, že se mi to vyplní. Protože být v domácnosti mě moc těší.

Když je hezky, nejsem zavřená x hodin někde v budově, můžu jít s dcerou ven, kdy se mi zlíbí. Mám čas v klidu uvařit, uklidit, můžu kdykoliv vyrazit na návštěvu k přítelkyním s dětmi, za babičkou, za mámou… Jednoduše to miluju. Být doma a starat se jen o blízké a náš byt," říká sedmadvacetiletá Kateřina. Otázkou je, jestli to Kateřinu i jejího přítele bude bavit navěky. Až děti odrostou a Kateřina zůstane doma většinu dne sama.

V kůži paní Kateřiny

Kdyby to však Kateřinu nebavilo, může jít zase do práce nebo se realizovat jinak - sportem, kreativní činností… Pokud se někdy dostanete do Kateřininy domácí pozice, přestože si ji budete s láskou užívat, dejte si pozor na snadné sklouznutí k závislostem. Právě až zůstanete osamělá většinu dne - děti v institucích, muž v práci. Některé ženy pak podlehnou návykům na alkohol nebo třeba nakupování a podobně. Jakmile vás vaše situace začne štvát, rychle ji změňte, ať neupadnete do deprese.

Mateřská zhodnocuje vaše pracovní schopnosti!

Pokud vás partner bezmezně oceňuje za vaši péči a oddanost rodině, je vše v pořádku. Kdybyste však po mateřské zjistila, že už nechcete být doma, pamatujte, že jsou firmy, které přijímají ženy, co se vrací z rodičovské, s velkou chutí. Průzkum totiž odhalil, že na mateřské se naučíte řešit složité situace a nelehkou strukturu programu. Proto jste pak nejlepšími organizátorkami, sršíte důvtipem a originálními nápady. Zkušenosti z mateřství se vám tedy do života budou dost hodit!

Témata: Jen pro maminku, Žena, Dobré zaměstnání, Domácnost
Mohlo by vás zajímat
Jak naučit dítě správně a bezpečně bruslit. S výukou začněte po čtvrtém roce
Proč pouštíme na podzim draky a opadává listí? Dětské otázky vás už nepřekvapí
První porody by se měly zakázat, říká porodní asistentka Tereza Morávková
Tipy na vánoční dárky pro miminka od narození do šesti měsíců

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu