Maminka.czJen pro maminku

Feminismus? Neznám. Jsem žena v domácnosti a je mi tak dobře

Tradiční rozdělení rolí muže, co nosí domů peníze, a ženy, která se stará o domácnost, se díky emancipaci změnilo již před desítkami let. Čím dál víc žen začalo pracovat na velmi zajímavých, "mužských" pozicích a v současnosti je běžné, že dámy řídí nadnárodní společnosti. Jsou z nich političky i prezidentky. Existuje však též trend, kdy manželky a matky zůstávají na mateřské a následně v domácnosti dlouho či celý život a svou seberealizaci nalézají právě v péči o rodinu a domov.
20. 3. 2013
Feminismus? Neznám. Jsem žena v domácnosti a je mi tak dobře

Proč?

Protože jednak po dlouhodobé rodičovské i "partnerské" dovolené není snadné najít dobré zaměstnání, protože jste vypadla z pracovního rytmu a ztratila dříve nabyté zkušenosti. A za druhé, jak si jednou zvyknete na domácnost, kde jste svým pánem, není pak jednoduché jít opět do procesu. Pokud si tedy netoužíte založit svou vlastní živnost.

A za třetí

A to je nejpádnější důvod, proč přes všechnu feministickou rovnoprávnost některé z nás chtějí být celý život zaměstnány doma - protože vás to prostě baví nade vše na světě a cítíte se tak nejspokojenější.

Mě to opravdu baví

"Mám mateřskou na 4 roky, a už teď mě děsí, že bych za 3 roky měla jít do práce. Asi přejdu z jedné rodičovské na druhou. Ta představa se mi moc líbí. Přítel není bohatý, má normální plat, bydlíme v podnájmu. S domácností mi pomáhá. A oceňuje, jak se ráda starám o dcerku. Vždycky jsem si přála pečovat o velkou rodinu. Nejdřív o děti, pak o vnoučata. Doufám, že se mi to vyplní. Protože být v domácnosti mě moc těší.

Když je hezky, nejsem zavřená x hodin někde v budově, můžu jít s dcerou ven, kdy se mi zlíbí. Mám čas v klidu uvařit, uklidit, můžu kdykoliv vyrazit na návštěvu k přítelkyním s dětmi, za babičkou, za mámou… Jednoduše to miluju. Být doma a starat se jen o blízké a náš byt," říká sedmadvacetiletá Kateřina. Otázkou je, jestli to Kateřinu i jejího přítele bude bavit navěky. Až děti odrostou a Kateřina zůstane doma většinu dne sama.

V kůži paní Kateřiny

Kdyby to však Kateřinu nebavilo, může jít zase do práce nebo se realizovat jinak - sportem, kreativní činností… Pokud se někdy dostanete do Kateřininy domácí pozice, přestože si ji budete s láskou užívat, dejte si pozor na snadné sklouznutí k závislostem. Právě až zůstanete osamělá většinu dne - děti v institucích, muž v práci. Některé ženy pak podlehnou návykům na alkohol nebo třeba nakupování a podobně. Jakmile vás vaše situace začne štvát, rychle ji změňte, ať neupadnete do deprese.

Mateřská zhodnocuje vaše pracovní schopnosti!

Pokud vás partner bezmezně oceňuje za vaši péči a oddanost rodině, je vše v pořádku. Kdybyste však po mateřské zjistila, že už nechcete být doma, pamatujte, že jsou firmy, které přijímají ženy, co se vrací z rodičovské, s velkou chutí. Průzkum totiž odhalil, že na mateřské se naučíte řešit složité situace a nelehkou strukturu programu. Proto jste pak nejlepšími organizátorkami, sršíte důvtipem a originálními nápady. Zkušenosti z mateřství se vám tedy do života budou dost hodit!

Témata:Jen pro maminku
Mohlo by vás zajímat
Sluneční brýle jsou v létě pro děti nezbytné. Čím dříve je naučíte nosit, tím lépe
Dceru vychovávám jinak než syna. Genderová korektnost mě děsí
Udělejte si fantastické fotky! Vezměte křídy, děti a popusťte uzdu fantazii
Musí porod bolet? Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody epidurálu

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu