Maminka.czProstě fenomén

Hity školních jídelen aneb TOP 5 nejoblíbenějších jídel našeho dětství

Jaké byly skutečné hitovky, kvůli kterým jsme se ve frontách na přidání předbíhali "jako malí"? Zavzpomínejte s námi na dobu (ne)dávno minulou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ne vždy musí vzpomínka na jídlo ze školní jídelny vyvolat na tváři kyselý výraz. V jejím repertoáru by se našly i pochutiny, které jsme jako děti měli v oblibě. 
Zraky malých strávníků se už v pondělí upínaly k pátku. V tento den totiž jídelní lístek na nástěnce téměř vždy zaručoval, že bude buď nějaké to sladké jídlo, nebo to "méně zdravé".

Klepněte pro větší obrázek

V anketě, ve které jsme oslovili dospěláky, aby zavzpomínali na nejoblíbenější školní jídla, zazněly vedle zaručených tutovek i například segedínský guláš, rizoto, sekaná, špenát... Tedy pokrmy, které obecně mezi hitovky zase tolik nepatří. 

VIDEO: ANKETA: VAŠE OBLÍBENÁ JÍDLA ZE ŠKOLNÍ JÍDELNY

Pět jídel ale přece jen hrálo prim. Která i po letech bodují nejvíc?

1. Rajská omáčka

S noky, rýží, těstovinami i houskovým knedlíkem. S hovězím, případně vepřovým plátkem nebo s mletým masem v pečené paprice. Tahle omáčka patří bezpochyby k nejoblíbenějším dětským jídlům vůbec. A my se k ní hlásíme "jakbysněd"!

Klepněte pro větší obrázek

2. Buchtičky s krémem

Přestože se tento sladký pokrm dostal i na přední místa žebříčku, co se neoblíbenosti týká, pro spoustu z nás patřily právě buchtičky mezi TOP 5. Dost možná i kvůli tomu, že jiných dobrých sladkých jídel jsme si ve školních jídelnách moc neužili...

Klepněte pro větší obrázek

4. Řízek s bramborovou kaší

Dnešní školáci se této – podle tabulek – kaloricky nepříliš vyvážené pochoutky už asi nedočkají. Smažené věci obecně ze škol skoro vymizely, nahradily je pokrmy připravované zdravějším stylem, tedy dušené nebo pečené. Řízky ve školách tedy ano, ale spíš jen výjimečně nebo připravené v troubě. To jejich rodiče si na ten pěkně usmažený kus masíčka zavzpomínají rádi.

Klepněte pro větší obrázek
 

4. Ovocné knedlíky s mákem

Další ze sladkých jídel, která jsme jako děti zbožňovali. Jahodové, švestkové, borůvkové... Sice se na jídelníčku neobjevovaly tak často jako tolik nenáviděné "UHO" omáčky, když už se ale objevily, kuchařkám se vracely zaručeně prázdné talíře. 
A ke sladkému jídlu nesměla chybět ani nesmrtelná polévková klasika... Která?

Klepněte pro větší obrázek

"Chuťovky" ze školních jídelen aneb Která jídla jsme v dětství nenáviděli?

5. Gulášová polévka

"Polévka je základ, grunt, kdo ji nejí, ten je špunt." "Vidíš toho prcka? Nevyrostl, protože nejedl polévky!" Tak tímto nás pro změnu "krmili" naši rodičové ve snaze donutit nás sníst alespoň pár lžiček. Mezi nejoblíbenější školní polévky napříč časem patří vývar, rajská polévka či bramboračka, ovšem polévkovým "majstrštykem" je jednoznačně gulášovka! 
 

Klepněte pro větší obrázek
 
Témata: Děti, Jídelníček, jídlo, Dětství, Vaření, Dětský jídelníček, fenomén, Anketa, Děti a jídlo, Prostě fenomén, kuchařka, kuchyně, Retro, oběd, řízek, polévka, školní jídelna, rajská omáčka, bramborová kaše, omáčka, buchtičky s krémem, špagety, Sladké jídlo, Pochutina, Přidání