[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Z postelí jsme o víkendu vyskakovali dobrovolně téměř s kuropěním a trávili půlku dopoledne v pyžamech u televize. Nic lepšího v „osmdesátkách“ jednoduše pro děti v televizi nebylo. Studio Kamarád bylo věrným společníkem pro líné neděle a my se odmítali jít pomalu i vyčurat, aby nám náhodou něco neuteklo. Dvouhodinový pořad byl vysílaný v letech 1980 až 1990 a začínal v osm hodin ráno. Program byl složený z krátkých pohádek, zábavných scének a rozhovorů a nechyběl vždy nějaký pohádkový nebo hraný seriál. Průvodcem pořadem byl Jiří Chalupa.
České Studio Kamarád bylo částečně inspirováno americkým televizním pořadem Muppet Show, který se po celém světě proslavil využíváním „oživlých a mluvicích“ loutek nebo plyšových postaviček. Po jejich vzoru se v českých podmínkách stali věrnými kamarády všech malých diváků plyšáci Jů a Hele, Muf Supermuf, Pip nebo Harry Šoumen.
Původní Studio Kamarád bylo od roku 1991 nahrazeno pořadem Studio Rosa, který uváděli moderátoři Jan Rosák a Petr Jančařík, dalším následníkem pak byl od roku 1996 pořad Jůhele neděle a od roku 1999 pak Ži-ra-fa. Vysílání Studia Kamarád bylo obnoveno od začátku roku 2011, které původně uváděla Eva Brettschneiderová.
Snad každý z nás, kdo vyrůstal a dospíval na přelomu 80. a 90. let, byl každý čtvrtek odpoledne přilepený u televizní obrazovky, aby mu neuteklo další vydání Magionu (poprvé byl odvysílán 11. dubna 1984). Tenhle pořad pro děti a mládež byl ve své době doslova zjevením a jeho originální znělka (vytvořena na počítači) s magickým okem vešla bez přehánění do našich dějin. Právě z onoho magického oka vyndal moderátor pokaždé nějakou zajímavou věc, o které si pak povídal s hosty.
V rámci Magionu jsme mohli sledovat do té doby nevídané zahraniční seriály: Goro bílý pes, Čáryfuk, Byl jednou jeden život, Dva roky prázdnin, Skippy nebo animovaní Šmoulové a Příhody dráčka Soptíka, který toužil být požárníkem. A schválně, vzpomenete si ještě na zlou televizi Ednu z kultovní britské série Bludička?
Diváky velmi lákal i fakt, že mohli hlasovat a sami tak ovlivnit, jaký seriál se bude vysílat. Mezi nejslavnější moderátory Magionu patřili Jan Rosák a Petr Jančařík, přičemž úplně prvním byl Rostislav Kuba. Víte, že podle dostupných statistik byl Magion druhým nejsledovanějším pořadem tehdejší Československé televize? Hned po Televizních novinách. Poslední díl Magionu byl odvysílán v roce 1996.
Podobným fenoménem jako Magion byla jeho mladší sestra Vega, další dětský pořad, který si mohla omladina užít každou středu, později v 90. letech pak v úterý odpoledne. Pořad byl magnetem na obrazovkách od roku 1987, poslední díl byl odvysílán roku 1995. Šlo o pásmo poskládané z rozhovorů s hosty, pohádek a seriálů (Robin Hood, Sandokan, Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy, Willy Fog na cestě kolem světa…), objevila se tu dokonce zábavná forma výuky cizích jazyků, a to díky oblíbeným Pohádkám pro pátky (v Magionu pak byly tytéž pohádky o den později vysílány pod názvem Pohádky pro Robinsony už přeložené do češtiny). Na moderátorském postu se objevili Stanislav Hložek a Slávek Hrzal.
Někteří dnes nad vlaštovkou ohrnují nos s tím, že šlo o „propagandistický“ a „normalizační“ pořad, což je do jisté míry pravda, přiznejme si ale, že děti, které v televizi hledaly v první řadě zábavu a rozptýlení, to tak nejspíš vůbec nevnímaly.
Sobotní Pionýrská Vlaštovka (která navázala na starší pořad Vlaštovka z 60. let) se sympatickou Marcelou Augustovou nebyla zdaleka určena jen „uvědomělým svazákům.“ Nabízela rozhovory, reportáže, zajímavosti a nejrůznější hosty. Vysílalo se střídavě z českého a slovenského studia (ano, bylo to v době, kdy ani ti nejmenší neměli problém porozumět slovenštině). Marcelu Augustovou později vystřídaly také Štěpánka Haničincová a Iveta Malachovská.