Maminka.czŠkolák

Figurková školička: Nová metodika rozvoje dětského intelektu

redakce 18.  4.  2012
Figurková školička: Nová metodika rozvoje dětského intelektu
Figurková školička je nová originální výuková metoda zaměřená na rozvoj dětského intelektu a intelektuálních schopností a dovedností. Je určená pro děti ve věku od 5 do 8 let, jakýchkoli duševních dispozic. Malého génia inspiruje a podprůměrné dítě rozvine. Jde o „školu hrou“ v pravém slova smyslu, takže zaujme každého i děti s poruchami učení nebo soustředění. Metodiku připravoval ji tým speciálních pedagogů, psychologů a také špičkových šachistů.

Metodika se opírá o šachovnici a šachové figurky, děti se ale neučí šachy. Šachovnice je ale úžasný přesně definovaný prostor, trochu složitější síť. V tomto prostoru je možné připravit tisíce různorodých úloh, které zahrnují počítání, geometrické vnímání, prostorovou orientaci, vnímání pohybu apod. Šachovnice je stejně dobrým prostorem jak pro paměťové úlohy, tak pro úlohy rozvíjející tvořivou logiku.

Hlavní autorkou metodiky je mezinárodní šachová mistryně Martina Kořenová. Je zároveň učitelkou prvního stupně základní školy s několikaletou praxí. Takřka deset let připravovala a testovala cesty, jak prostřednictvím šachového prostředí rozvíjet konkrétní intelektuální dovednosti u dětí. Třeba orientaci v prostoru, abstraktní myšlení nebo tvorbu jednoduchých algoritmů. Výsledek odborníky nadchl především svou originalitou.

Tým tvůrců metodiky je poměrně široký a zahrnuje speciální pedagogy nebo psychology, ale také velmi šikovné kreativce, ilustrátory nebo hudební skladatele. Nezaměnitelnou podobu vtiskla Figurkové školičce ilustrátorka Iva Tošnarová. Hudební stránku vytvořil její muž Zdeněk Tošnar. Motivace dětí je nadstandardní – mají k dispozici 66 písniček, stovky možná tisíce ilustrací.

Cvičebnice - Základem výukového programu Figurková školička je šest cvičebnic. Jsou zaměřeny na jednotlivé šachové figurky.

Šachová stavebnice - Možná sami z dětství znáte rozebíratelné dřevěné hračky. Na stejném principu je založena šachová souprava společnosti Figurka o.p.s. Šachová stavebnice umožňuje složení figurek v mnoha variacích. Figurky je možné využívat jako originální šachovou soupravu. Rozebíratelné šachy dokážou procvičovat jemnou motoriku dětských rukou i logické uvažování. Jsou vhodné pro děti od tří let.

ČTĚTE TAKÉ: Soutěž o balíčky opalovací kosmetiky Bioderma v hodnotě 900 Kč

Látkové šachovnice- Nezbytnou součástí výukového programu jsou také pomůcky, které umožňují vstát z lavice a řešit úlohy aktivním pohybem. Patří k nim různé typy látkových šachovnic. Tuto pomůcku oceňují především učitelé malých dětí nebo dětí s poruchami učení.

Počítačová hra - Figurková školička existuje také v počítačové podobě. Úlohy je tedy možné řešit také na počítačích. Program je připraven tak, aby si hráč mohl úlohy upravovat, aby je řešil třeba pod časovým tlakem. Součástí počítačové hry jsou také motivační animace a písničky.

Zpěvník a CD – Další částí je zpěvník a CD s písničkami. Celkem tvůrčí tým připravil 66 písniček. Většinou jde o krátké texty, takže se děti dokáží písničky naučit během velmi krátkého času, třeba během vyučovací hodiny.

Magnetické šachy - Další didaktickou pomůckou jsou magnetické šachy se samolepící šachovnicí. Tu lze přidělat na jakoukoli kovovou plochu a můžete začít s hraním. Magnetické šachy jsou vhodné i pro šachové kroužky. Magnetické šachy je možné umístit třeba na lednici a můžete hrát spolu se svými blízkými šachové partie na několik dní. Ani se nemusíte potkat.

Témata: Děti, Předškolák, Školák, Školička, Nova, Abstraktní myšlení, Počítačová hra, Intelekt, Mistryně, Logické uvažování, Hudební skladatel, Rozvoj
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Z královen parketu mámami na plný úvazek? Na fotkách "před" a "po" dětech se najde každý!
Formánková Simona
Instagram
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod