Maminka.czMaminka roku 2023

Finalistky Maminky roku 2023: Toto jsou maminky hrdinky

Do finále soutěže Maminka roku 2023 postoupilo devět statečných a inspirativních žen (z každé kategorie vždy po třech), které vám postupně blíže představíme. Tady jsou příběhy, které vás nejvíce zaujaly v kategorii Maminka hrdinka. Co nám řekly samy finalistky a jaké jsou jejich pocity?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Šárka Šteinochrová – 1. místo, 55 555 hlasů

"Jsem maminkou dvou dětí. Když mi bylo 25 a synovi 1,5 roku, diagnostikovali mi lymfom. Zhoubné nádorové onemocnění bylo vyřčeno 14 dní od nálezu karcinomu prsu mojí mámy. Zahajovaly jsme chemoterapie spolu, a přesto vzdálené od sebe 130 km. Za 3 měsíce si vyslechl diagnózu také dědeček. Rakovina ten rok ochromila celou naši rodinu a já začala psát blog maminysrakovinou.cz. Když děda zemřel, zakládala jsem stejnojmennou neziskovou organizaci, která zajišťuje rodinám to, co jsem potřebovala tehdy já – klidnou mysl a harmonickou domácnost. Lékař mě označil za polymorbidního pacienta. Nehezké slovo skrývá diagnózy od endometriózy přes celiakii, regurgitaci aortální chlopně po diabetes a další obtíže související s léčbou. V roce 2020 jsem potratila a pak vyhořela. Díky osobnímu rozvoji a velkému přání být znovu mámou jsem toto období překonala. Dcery Elišky jsem se dočkala v listopadu 2021. Opakovaně jsem si dokázala, že pravá přání s odhodláním se vyplní i přes všechny překážky," vypráví Šárka.

"Postupem do finále jsem velmi mile překvapena, protože já osobně jsem si ve svém nabitém harmonogramu především s otevíráním třetího centra Clubu Maminy s rakovinou nenašla čas na to, sama za sebe dát vědět, že jsem v soutěži. Celé je to zásluha rodiny, komunity a především našich pacientek, které aktivně hlasování sdílely. Patří jim mé vřelé díky, protože jenom díky nim dokážeme posunout do povědomí problematiku onkologicky nemocných maminek, dostat ji mezi širokou veřejnost v jiném směru, než kterému se nyní každý den usilovně věnujeme s celým týmem. Jsem opravdu potěšená, že hlasování ukazuje zájem o naše náročné téma a zároveň dokázalo přinést příjemné propojení s dalšími maminkami ze soutěže. Moc se těším, až se společně se všemi osobně potkáme," prozradila své pocity Šárka.

Klepněte pro větší obrázek

VIDEO: Patronky Maminky roku v redakci. Vybrat semifinalistky bylo složité

Simona Lošťáková – 2. místo, 42 610 hlasů

"Chci dodat sílu všem maminkám na světě. Naše role není jednoduchá. Jsme kuchařky, herečky, uklízečky, pečovatelky, učitelé i psychologové. V dětství jsem mateřskou lásku nezažívala, protože jsem vyrůstala v dětském domově. Dostávala jsem lásku od vychovatelky, která mi byla vždy vzorem, a chtěla jsem být jako ona. Po základní škole jsem se rozhodla, že půjdu studovat pedagogiku a jednou budu jako ona pomáhat dětem v dětském domově. V roce 2009, když jsem byla ve třetím ročníku, porodila jsem syna. Bála jsem se stát se matkou, nevěděla jsem, co mě čeká. Přestože jsem musela pečovat o syna, školu jsem dostudovala. V roce 2015 se mi narodila dcera s Downovým syndromem. Nevěděla jsem, co dělat. Nenáviděla jsem se… Tímhle chci všechny maminky podpořit. Někdy vše chceme vzdát nebo utéct, ale láska našich dětí nám dodává sílu a energii. I když je péče o mou dceru psychicky náročná, tak přesto jsem si splnila své sny a pracuji v dětském domově," říká Simona. 

Co říkáte na to, že jste se dostala až do finále, a jak se těšíte?

S postupem do finále jsem vůbec nepočítala. Měla jsem své favoritky, kterým jsem držela palce, a finále jsem přála jiným maminkám než sobě. Zároveň mě to těší, jsem překvapena a nemohu se dočkat, až poznám nejen ostatní soutěžící, ale i patronky. 

Klepněte pro větší obrázek

Kateřina Vacková – 3. místo, 37 740 hlasů

„Jsem maminkou dvou synů: 17letého Filipa a 7letého Vojty. Vojtíšek se narodil bez pravého ouška, s asymetrií obličeje, parézou lícního nervu, srdeční vadou a postižením krční páteře. Zpočátku jsme vůbec netušili, jestli na levé ouško slyší. Informovanost rodin v ČR byla v té době skoro nulová. Vojtovi byl diagnostikován Goldenharův syndrom. Pracujeme s manželem jako zdravotníci a celý život pomáháme lidem, kteří bojují o záchranu života, proto jsem nechtěla Vojtův sen o oušku jen tak vzdát. Založila jsem sbírku na operaci a rekonstrukci boltce v USA. Po úspěšné operaci našeho syna jsem společně s kamarádkou založila spolek na pomoc rodinám dětí narozených s mikrocií a atrésií boltce. V současné době je po rekonstrukci boltce v Americe několik dětí. Mám okolo sebe přes 80 rodin takto narozených dětí, společně se podporujeme, pomáháme si a předáváme si nové informace o možnostech řešení mikrocie v ČR a ve světě. Jsem moc ráda, že se na mě a na náš spolek může každá maminka obrátit, může zde najít potřebné informace a užívat si svého miminka, protože ví, že tento handicap má řešení. Víme, že jedno ucho nestačí,“ popisuje Kateřina.

Co říkáte na to, že jste se dostala až do finále, a jak se těšíte?

Jsem moc ráda, že mám okolo sebe tolik milých lidí a vlastně i rodin dětí s mikrocií a atrésií boltce. Dostat se do finále pro mě znamená možnost větší osvěty pro náš spolek Mikrocia Czech Republic a zároveň další pomoc pro tyto rodiny a děti.

Klepněte pro větší obrázek

O vítězkách jednotlivých kategorií a absolutní vítězce rozhodne porota složená z redakce, patronek a partnerů soutěže. Vyhlášení proběhne během slavnostního galavečera 17. října 2023.

Finalistky Maminky roku 2023: Toto jsou Maminky blogerky

Témata: Rodina, Maminka roku 2023, Syn, Maminka hrdinka, USA, Maminka roku 2022, Filip, spolek, Kategorie, Amerika, Goldenharův syndrom, Láska, Simona Lošťáková, Finalistka, Maminka, Šárka Šteinochrová, Česká republika, Kateřina Vacková, Soutěž, Finále