Fóbie z porodu opravdu existuje

Fóbie z porodu opravdu existuje

Když někdo vysloví slovo „porod“, ježí se vám chlupy na těle? Odkládáte těhotenství na dobu neurčitou, protože si nedokážete představit, že byste rodila a následně vychovávala dítě? Možná, že nemáte pouhý strach z porodu a mateřství, ale přímo fóbii, které se odborně říká tokofóbie. Tato fóbie se může rozvinout nejen u žen, ale i u mužských protějšků.

Extrémní případy: Náhradní mateřství či adopce

Tokofóbie je jakýmsi chorobným strachem ženy z těhotenství a porodu dítěte. Příznaky této fóbie přitom mohou být rozmanité. V extrémních případech ženy ze strachu z otěhotnění a porodu raději volí bezdětnost. Případně se žena trpící tokofóbií může rozhodnout pro náhradní mateřství, nebo dokonce adopci.

Strach z běžného porodu, který může u tokofobičky přerůst v panický strach z bolesti, může zase ovlivnit to, že se žena rozhodne raději porodit císařským řezem. Často se také stává, že když se tokofobička dozví, že neplánovaně otěhotněla, raději zvolí potrat, protože strach z těhotenství, porodu a následného mateřství je silnější než ona sama.

Psychické onemocnění s fyzickými i psychickými příznaky

Zmíníte-li se před ženou, která trpí tokofóbií, o mateřství a porodu, mohou se u ní (jako v případě jiných fóbií) objevit typické příznaky. Ať už se jedná o bolení či motání hlavy, zrychlený dech i puls, pocit náhlého sucha v ústech, horečku, pocity nucení na zvracení, neopodstatněné bolesti břicha, zimnici nebo děsivé představy o vlastním úmrtí při porodu. Tokofóbie je tedy psychické onemocnění, které dokáže ženě pořádně zkomplikovat život

Tokofobička se v první řadě obává, že porod nemusí ustát. Má strach, že při porodu zemře ona i její dítě. Dále, že nebude schopná se po porodu o dítě dostatečně postarat a správně jej vychovat. To všechno ji straší tak, že nedokáže (alespoň bez pomoci) naplnit svou přirozenou roli a stát se matkou.

Tokobičky: Prvorodičky i ženy, co za sebou mají nepříjemný porod

Tokofóbie často postihuje ženy-prvorodičky, jejichž strach z porodu pramení z negativních zkušeností jejich matky, anebo v sobě mají nepříjemný zážitek například po zhlédnutí videa z porodu, obrázků, případně už byly svědky nějakého porodu. Tokofóbie se však může rozvinout také u žen, které už mají porod za sebou. Tato fóbie může totiž vzniknout i z negativní zkušenosti z předcházejícího porodu. Tento porod mohl být pro ženu příliš bolestivý, k ženě se mohl nepříjemně chovat personál nemocnice atd.

Účinná léčba existuje

Fóbii z porodu je možné léčit. Ženy-tokofobičky by se proto měly svěřit do rukou psychologa. Léčba tokofóbie by měla začít už před početím. Prožít těhotenství ve strachu totiž neprospěje ani mamince, ani miminku. Tokofóbie se zpravidla léčí speciální psychoterapií (často dynamickou psychoterapií nebo kognitivně behaviorální terapií), ve zvláště kritických případech může být vedle terapie, která potřebuje svůj čas, zahájena také léčba medikamenty.

Také mužská záležitost

Topofóbií však nejsou postiženy pouze ženy. Jde i o mužskou záležitost. Někteří muži totiž trpí chorobným strachem, že při porodu hrozí nebezpečí jejich partnerce. Jestliže se ale jejich strach rozšíří na fóbii, mohou svou ženu dotlačit k tomu, aby dítě například raději adoptovali nebo aby se žena, namísto běžného porodu, spíše rozhodla pro císařský řez. Následkem chování partnera může u ženy narůst pravděpodobnost, že se také u ní rozvine tokofóbie.

SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

Určitě si přečtěte

Články z jiných titulů