Maminka.czGalerie

FRESH 48: Focení novorozenců jako nový trend v českých porodnicích. Co focení obnáší a jak vypadá výsledek?

vas 13.  11.  2023
FRESH 48 – tak se nazývá focení novorozenců přímo na oddělení šestinedělí, ideálně do 48 hodin po porodu. Řada českých fotografek již tuto unikátní službu nabízí a maminky ji s nadšením vítají. Vzniklé snímky jsou na rozdíl od stylizovaných fotek z ateliéru mnohem realističtější a plné emocí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Focení miminek se pomaličku začíná transformovat a fotografové a fotografky již nabízí službu, kdy za novopečenou maminkou přijedou přímo do porodnice a pořídí fotky úplně čerstvě narozeného miminka. Ve světě je to již velmi oblíbená služba, kterou maminky využívají skoro automaticky – říká se jí FRESH 48. „Jedná se v podstatě o zachycení prvních momentů na tomto světě. Syrových a jedinečných okamžiků, které se nebudou už nikdy opakovat. Fotografie zachycují tu nádhernou chvíli, kdy se maminka i novorozené miminko teprve seznamují, a zpětně se stávají nejcennějšími fotografiemi rodinných alb. Novorozeně totiž po příjezdu z porodnice roste raketovou rychlostí a už nikdy vás nechytí za prst ty stejné miniaturní prstíčky tak jako první den po porodu. Už nikdy si zpětně nevybavíte, jaké mělo oči, kterými se snaží pomaličku se podívat na svět, a už nikdy nezažijete ten pocit, když své vysněné miminko poprvé přiložíte k prsu a užíváte si skin to skin. Osobně mi tohle focení dává největší smysl a vidím v něm velký potenciál a věřím, že si ho brzy oblíbí i české maminky – tyto fotky mají totiž skutečné emoce, které už v ateliéru nikdy nedoženete,“ vysvětluje fotografka Bára Verešová.

VIDEO: V Městské nemocnici v Ostravě si maminky po "císaři" mohou samy vytáhnout dítě z břicha.

Jak focení probíhá?

Maminky, které mají o focení v porodnici zájem, se musí s fotografkou domluvit již během těhotenství. Jelikož se nikdy na den neví, kdy se miminko narodí, fotografka s předběžným termínem počítá jak z kapacitních, tak z časových důvodů.

Komunikace s porodnicí nebo s ostatními maminkami na pokoji je čistě na novopečené mamince. Je dobré informovat personál a přátelsky se domluvit s dalšími ženami na pokoji. Focení probíhá v návštěvních hodinách a může se uskutečnit i za přítomnosti dalších členů rodiny. V českých porodnicích zůstávají ženy po porodu bez komplikací obvykle 72 hodin, je tedy dobré co nejdříve fotografku kontaktovat a domluvit se na focení.

Samotné focení trvá 30–45 minut. Miminko se nijak nepřevléká, nestylizuje, nearanžuje se do různých poloh, je čistě v rukou maminky. Fotí se detaily, první doteky, setkání s mladšími sourozenci, kojení, mazlení a miminko samotné třeba na posteli nebo v postýlce. Jde o zachycení autentických momentů – není tedy potřeba žádné větší úsilí ze strany maminky, a to je výhoda například po císařském řezu. Fotografka s sebou nenese také žádné speciální blesky, odrazky a další pomůcky – na pokoj přichází pouze s fotoaparátem.

Jak jsou na tom české porodnice?

České porodnice se snaží držet krok s moderními trendy a focení FRESH 48 k nim neodmyslitelně patří. Ve většině velkých pražských porodnic nemají s focením sebemenší problém, stejně je tomu například v Břeclavi, Příbrami, Jablonci nad Nisou nebo v Brně v Nemocnici Milosrdných bratří. Ovšem najdou se i porodnice, kde příchod fotografky a focení na pokoji nejsou bohužel povoleny. Někde jsou zakázané návštěvy na pokoji. Pokud chce maminka s novorozencem přijmout návštěvu (fotografku), musí i s miminkem na chodbu.

Je dobré počítat s různými variantami a dopředu se informovat. „Osobně si myslím, že čím víc maminek bude chtít využít tohoto focení, tím spíš na to budou muset reagovat i porodnice, které to neumožňují. Naštěstí jich není mnoho. Další věc je, že jako všechno, je i toto o lidech. Maminky, nevzdávejte se svého přání a domluvte se se sestřičkami nebo kontaktujte vedení porodnice s prosbou o umožnění focení, a i když nejsou povoleny návštěvy na pokoji, myslím, že se dá vždy s druhou maminkou se domluvit a tu půlhodinku na pokoji zůstat a fotit,“ dodává fotografka Bára Verešová.

Jaké jsou trendy?

Každá maminka na světě chce pro své dítě to nejlepší a s tím souvisí i fakt, že většina maminek chce profesionální fotografie svého novorozeného miminka. „Trendy ve focení miminek se v čase mění, ale stále to zůstává na vkusu a preferenci rodičů. Dosud oblíbené je ateliérové focení, kdy se spící miminko stylizuje do různých poloh, oblečků, košíků a nádob. Dalším trendem, který se v posledních letech hodně rychle rozmohl, je takzvané lifestylové focení miminka doma. V praxi to znamená, že miminko se fotí ve svém oblečení doma a v náruči rodičů. Vzniknou velice hezké a intimní fotografie zachycující první dny miminka a také domov, do kterého se narodilo. Hodně maminek ho teď využívá, jelikož je pro celou rodinu pohodlnější. Co se týče nejnovějšího trendu focení v porodnici, české maminky ho zatím objevují. Obecně jsme trochu konzervativnější. I já se doposud občas setkávám s názorem, že šestinedělí je posvátné a nikdo nesmí na návštěvu – natož do porodnice. Ale věřím, že i toto focení si rodiče oblíbí – může z toho vzniknout krásná fotokniha, a pokud se k ní připojí příběh z porodu, tak dětem předáme jednou nádherný dar,“ popisuje vývoj focení miminek fotografka.

Podívejte se do galerie v úvodu článku, jak vypadají snímky FRESH 48. 

Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí

Témata: Novorozenec, Porod, Galerie, Dítě je na světě, Miminko, Šestinedělí, Po porodu, Porodnice, Příbram, Fotografka, Jablonec nad Nisou, Focení, Brno, Česká porodnice, Maminka, Fresh, Břeclav, Trend