[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Nevěřte nikomu, kdo vám bude tvrdit, že knihy o houbách jsou nudné a že mohou bavit jen zanícené mykology. Nebo jinak, některé možná nudné jsou, ale rozhodně ne ta, kterou teď pod názvem Fungarium vydal Albatros.
Jde o pokračování skvělé řady knih pojatých jako svého druhu muzeum nebo expozice, navazuje tak třeba na Animalium nebo Botanicum. Jsou to přesně ty knihy, které vidíte při brouzdání stránkami zahraničních knihkupectví a litujete, že nevychází v češtině, protože by se vašim dětem určitě líbily a v angličtině to pro ně ještě nebude.
A pak vyjdou a vy si je můžete se svými děti užívat tak, jako to děláme my doma s pětiletou dcerou a devítiletým synem. Díky detailním velkoformátovým ilustracím se přenášíme do starých školních kabinetů.
Obvykle si je čteme navečer nebo před spaním, pod dekou nebo peřinou, a když nás něco hodně zaujme, hledáme si k tomu další informace na internetu. Protože kdo by nechtěl vidět houbu s kloboukem o průměru pěti metrů?
Seznámíte se se všemi druhy hub – od žampionů, které najdete na pultech obchodů, až po penicilin a další, jež změnily chod lidských dějin. Probádáte pestré království hub a lišejníků, dojdou vám nečekané souvislosti a zjistíte, proč jsou tak důležité pro veškerý život na naší planetě.
Fungarium napsala Lily Murray, ilustroval Chris Wormell, vydal Albatros 2020
Devítiletý Bartoloměj je velkým milovníkem dopravy, a tak je jasné, že ho v nabídce dětských knížek zaujal titul Strašidelnická, protože na něm poznal ikonické kachle typické pro stěny pražského metra.
Knížka se částečně v metru skutečně odehrává, děj vychází z premisy, že v jeho tajemném podzemí žijí různá strašidla a bytosti, o kterých většina lidí nic netuší. Dva bráchové, Ondra a Vítek, o nich ale vědí, a tak si jednoho střapáče všimnou a donesou si ho domů.
Podle anotace je knížka pro děti sedmileté a starší, ale zcela chytne a zabaví i předškoláky, příběh jim bude srozumitelný. Ilustrace jsou tu příjemným a povedeným bonusem.
Strašidelnická napsala Lucia Magašvári, ilustrovala Libuše Vendlová, vydal Albatros 2020
A pak jsou tu Sopky, původní česká dětská encyklopedie z řady albatrosovských dětských atlasů, které jsou ideálním zdrojem informací pro děti na přelomu předškolního a školného věku.
Oceňuju nápad s rozkládacími stránkami doplněnými napevno připevněnými brožurkami, i když se kvůli tomu knížka nedá číst před spaním v posteli – ale ono to nevadí, tuhle je stejně lepší studovat přes den, zatímco máte po ruce globus, kde si každou sopku, o které se dočtete, hned pěkně najdete.
Sopky napsal Pavel Gabzdyl, ilustroval Tomáš Tůma, vydal Albatros 2020