Maminka.czKnihy pro děti

Knížky pro děti: Sopky, strašidla v metru a muzeum plné neskutečných hub

Radka Wallerová 11.  11.  2020
Když dojde na dětské knihy, dáváte přednost beletrizovaným příběhům, nebo encyklopediím? Ideální je to kombinovat, soudíme u nás doma. Teď nám na nočním stolku v dětském pokoji leží mimo jiné tyhle tři knížky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nevěřte nikomu, kdo vám bude tvrdit, že knihy o houbách jsou nudné a že mohou bavit jen zanícené mykology. Nebo jinak, některé možná nudné jsou, ale rozhodně ne ta, kterou teď pod názvem Fungarium vydal Albatros. 

Jde o pokračování skvělé řady knih pojatých jako svého druhu muzeum nebo expozice, navazuje tak třeba na Animalium nebo Botanicum. Jsou to přesně ty knihy, které vidíte při brouzdání stránkami zahraničních knihkupectví a litujete, že nevychází v češtině, protože by se vašim dětem určitě líbily a v angličtině to pro ně ještě nebude. 

Máte co číst? Vyšla nádherná Archistorie, Dan Brown pro děti a příběh autisty Matěje

A pak vyjdou a vy si je můžete se svými děti užívat tak, jako to děláme my doma s pětiletou dcerou a devítiletým synem. Díky detailním velkoformátovým ilustracím se přenášíme do starých školních kabinetů. 

Jak houby změnily dějiny

Obvykle si je čteme navečer nebo před spaním, pod dekou nebo peřinou, a když nás něco hodně zaujme, hledáme si k tomu další informace na internetu. Protože kdo by nechtěl vidět houbu s kloboukem o průměru pěti metrů? 

Seznámíte se se všemi druhy hub – od žampionů, které najdete na pultech obchodů, až po penicilin a další, jež změnily chod lidských dějin. Probádáte pestré království hub a lišejníků, dojdou vám nečekané souvislosti a zjistíte, proč jsou tak důležité pro veškerý život na naší planetě. 

Fungarium napsala Lily Murray, ilustroval Chris Wormell, vydal Albatros 2020

Devítiletý Bartoloměj je velkým milovníkem dopravy, a tak je jasné, že ho v nabídce dětských knížek zaujal titul Strašidelnická, protože na něm poznal ikonické kachle typické pro stěny pražského metra. 

Knížka se částečně v metru skutečně odehrává, děj vychází z premisy, že v jeho tajemném podzemí žijí různá strašidla a bytosti, o kterých většina lidí nic netuší. Dva bráchové, Ondra a Vítek, o nich ale vědí, a tak si jednoho střapáče všimnou a donesou si ho domů. 

Pohádky pro děti: Proč byste je měli číst? Tady jsou ty nejkrásnější!

Podle anotace je knížka pro děti sedmileté a starší, ale zcela chytne a zabaví i předškoláky, příběh jim bude srozumitelný. Ilustrace jsou tu příjemným a povedeným bonusem. 

Strašidelnická napsala Lucia Magašvári, ilustrovala Libuše Vendlová, vydal Albatros 2020

A pak jsou tu Sopky, původní česká dětská encyklopedie z řady albatrosovských dětských atlasů, které jsou ideálním zdrojem informací pro děti na přelomu předškolního a školného věku. 

Oceňuju nápad s rozkládacími stránkami doplněnými napevno připevněnými brožurkami, i když se kvůli tomu knížka nedá číst před spaním v posteli – ale ono to nevadí, tuhle je stejně lepší studovat přes den, zatímco máte po ruce globus, kde si každou sopku, o které se dočtete, hned pěkně najdete. 

Sopky napsal Pavel Gabzdyl, ilustroval Tomáš Tůma, vydal Albatros 2020

Máte co číst? Vyšla nádherná Archistorie, Dan Brown pro děti a příběh autisty Matěje
Kosmetické tipy: Nová přírodní kosmetika, sérům pro zářivou pleť a krém proti vráskám
Děti a sladkosti: Jak dětem na Mikuláše a o Vánocích dopřát dobroty, ale chytře?
Čtěte dětem už od narození: Rozvíjíte jejich slovní zásobu a obrazotvornost
Témata: Vánoce, Knihy pro děti, Knihy, Vánoce 2020, Tipy na dárky, Nákupní tipy, Lucia, strašidla, Houby, Dějiny, Metr, Knižní tip, Brouzdání, Knížka, Encyklopedie, Metro, Muzeum, Internet, Murray, Animalium, Sopka, Strašidlo, Penicilin, Bartoloměj, Noční stolek, Knihy na Heureka.cz