Maminka.czDětské oblečení a dětská obuv

Funkční oblečení do nevlídného počasí? Poradíme vám s výběrem i péčí o tyto materiály

redakce 9.  11.  2021
Funkční oblečení do nevlídného počasí? Poradíme vám s výběrem i péčí o tyto materiály
Sychravé a nevlídné dny převzaly nadvládu nad prosluněným podzimem, což vadí možná dospělým. Ovšem na děti si počasí nepřijde. Víte však, jak svoje ratolesti vhodně obléct, aby je příliš mnoho vrstev nebrzdilo v pohybu, a i přesto jim bylo teplo? Máme pro vás pár tipů na vhodné oblečení i jak se o funkční materiály starat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

O tom, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení, jste už určitě slyšeli. A u dětí toto pořekadlo platí dvojnásob. Pokud se už teď děsíte, jak následujících pár měsíců doma s dětmi bez procházek zvládnete, máme pro vás dobrou zprávu. Doma sedět nemusíte! Nabídka funkčního oblečení je široká a při správné údržbě jsou tyto kousky téměř nesmrtelné. 

Řádění na hřišti je z pohledu dítěte skvělý nápad za každého počasí, ovšem jaké oblečení zvolit, aby bylo prodyšné a pro malé dobrodruhy pohodlné? Nezapomínejte vrstvit prádlo z funkčních materiálů!

  • První vrstva musí hřát – nebojte se proto zainvestovat do termoprádla. Pořizovací cena je sice vyšší, ovšem děti ocení příjemný materiál a schopnost odvádět vlhkost.
  • Druhá vrstva musí izolovat teplo – fleecová mikina nebo svetr z vlny jsou naprosto vhodné. Tato vrstva totiž přebere zbylou vlhkost z té předchozí. Pokud by bylo vašemu děťátku teplo, může si ji v případě potřeby sundat. 
  • Třetí vrstva chrání před větrem a deštěm – tato vrstva by měla být vodě i větru odolná a hlavně prodyšná. Zabrání pocení dětí a navíc odvede přebytečné teplo. 

Softshellové materiály k nezaplacení

Tato třetí vrstva zajistí dětem pohodlí za každého počasí. Při výběru softshellových kousků sledujte tři důležité parametry – vodní sloupec, prodyšnost a zda mají membránu. Pořizovací cena je vyšší, přesto se nenechte zaskočit. Softshellové bundy nebo kalhoty s nižším vodním sloupcem jsou vhodné na procházky, hřiště nebo do školy a školky. Vyšší vodní sloupec ocení hlavně aktivní horalové pro náročnější výlety. 

Jak o softshell pečovat?

Je to sice na první pohled nezničitelný materiál, přesto aby vydržel stále funkční, je potřeba mu věnovat dostatečnou péči.

  1. Rozhodně se nebojte praní v pračce! Naopak softschellu škodí tělesný pot, sůl a tuky – ty mohou totiž ucpat membrány, které zajišťují průchodnost a správnou funkčnost.
  2. Perte naruby a pouze se stejným typem materiálu – jiný by ho mohl poškodit.
  3. Použijte speciální prací prášek – prostředek na praní membránového oblečení je běžně k dostání.
  4. Nepoužívejte aviváž – prádlo by sice krásně vonělo, ztratilo by ovšem svoji funkčnost.
  5. Nepoužívejte sušičku – přestože některé sušičky nabízí přímo program na softschell, nechte prádlo raději uschnout volně na ramínku. Softschell by se mohl rozlepit. 

Věděli jste, že...

...první pračky se objevily v polovině 19. století. Angličan William Clack přišel roku 1871 s pračkou na kolech, která se napojila na koňské spřežení. Při jízdě se pak otáčel řemen, který pohyboval mechanismem v bubnu. 

...další kuriozitu vymyslela v roce 1885 Američanka Sarah Seawellová. Páka pohánějící její pračku byla zároveň dvoumístná houpačka pro děti.

Více zajímavostí o domácnosti a tipů, jak o ni efektivněji pečovat, najdete na https://zbavtesestereotypu.nativecnc.cz 

Témata: Móda, Sára, Dětské oblečení a dětská obuv, Nákupní tipy, Trendy, Nákupy, materiál, funkční oblečení, Softshell, Podzim, Výběr, Pořizovací cena, Počasí, Pec, Oblečení, Pračka, Nevlídné počasí, Teplo, Pár tipů, Vrstva, Dětská obuv na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
GALERIE: Kojit třeba tříleté dítě. A proč ne? Tyhle mámy se neskrývají!
Víchová Tereza
Kojení
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Syna porodila, když jí bylo 57. Mít dítě v pozdějším věku je jednodušší, nemáte taková očekávání, říká Barbara
Formánková Simona
Příběhy
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy