Maminka.czPo porodu

Fytoterapie: Po porodu zavolejte na pomoc bylinky! Které se hodí?

11.  5.  2019
Jak se dostat po porodu zpátky do formy? Účinným pomocníkem na této cestě se mohou stát i bylinky. Pro jejich užívání sice v tomto období platí přísná pravidla, přesto se jich ale vzdávat nemusíte.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vědci spočítali, že za devět měsíců vyprodukuje organismus množství hormonů, které by jinak vytvářel sto padesát let. Naše tělo navíc musí po celou tuto dobu produkovat látky nezbytné pro růst a vývoj dítěte, zvýšené zátěži je vystaven náš oběhový, dýchací i vylučovací systém, o pohybovém aparátu ani nemluvě. Pak přijde porod a po něm nepřetržitá péče o miminko, která vyčerpá tělo i psychiku, a k tomu mnohaměsíční spánkový deficit. Pokud žena tohle všechno podstupuje ve dvaceti, kdy má její organismus obrovskou regenerační kapacitu, zvládne se s tím poprat celkem snadno. Ovšem po třicítce, či dokonce po čtyřicítce už je to jiné a tělo se může „dávat dohromady“ i déle než rok. 

Bylinky v těhotenství: Na které si raději dávat pozor?

Odpočinek, výživa a bylinky 

Základní pravidlo v době po porodu proto zní: Odpočívat, kdykoli je to možné. Alespoň část doby, po kterou vaše dítě přes den spí, věnujte odpočinku, nejlépe spánku. Nešiďte se ale na jídle, preferujte kvalitní stravu s dostatkem nenadýmavého ovoce a zeleniny, nepodléhejte nutkání zahánět únavu sladkostmi a dbejte na dostatečný příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin. A po šestinedělí nezapomínejte ani na pravidelnou pohybovou aktivitu.

Pomocnou ruku vám mohou podat i některé bylinky:

Pískavice řecké seno 

Zvláště její semena představují dokonalý elixír pro ženské zdraví. Jsou bohatá na důležité stopové prvky a některé vitaminy, ale i na aminokyseliny, oleje, silice, saponiny, flavonoidy a další užitečné látky. Pískavice se tradičně používá jako účinný posilující prostředek, který navíc dokáže upravovat hormonální rovnováhu. Navíc podporuje hojivé a regenerační procesy, zlepšuje látkovou výměnu, pomáhá regulovat hladinu glukózy a cholesterolu v krvi, příznivě ovlivňuje trávení, a dokonce působí i jako ženské afrodiziakum.

Čarovná moc svatojánských bylin. Třezalka pomáhá při popáleninách i opruzeninách

Nesmírně užitečná je pak pískavice pro maminky, které mají problém s kojením a tvorbou mléka. Podporuje totiž růst prsních žláz i vylučování potřebných hormonů. Nejlépe působí, pokud ji začneme užívat hned v prvním týdnu po porodu. A příjemným bonusem je i její působení na zpevnění poprsí. Pískavice řecké seno se užívá buď ve formě prášku z drcených semen (3x denně množství na špičku kulatého nože), či nálevu z hrubě drcených semen, nevýhodou je ovšem její specifické aroma. Lepší alternativu proto představují kapsle prodávané jako doplněk stravy. 

Porod bez chemie? Jde to! Vsaďte na masáž, bylinky, sprchu nebo afirmace

Benedikt lékařský 

Benedikt lékařský, nazývaný též čubet benedikt, představuje další rostlinný elixír pro čerstvé maminky. I on se nejčastěji využívá k podpoře kojení, kdy skvěle funguje jak samotný, tak i v kombinaci s pískavicí. Dalším skvělým účinkem benediktu je podpora trávení a vstřebávání živin. Zlepšuje totiž jejich asimilaci sliznicí trávicího traktu, a pomůže vám tak zajistit zvýšené množství živin pro vaši rekonvalescenci po porodu i dostatečnou tvorbu a kvalitu mateřského mléka. Stejně jako pískavice i benedikt má navíc celkové posilující účinky, podporuje regenerační procesy organismu, zlepšuje imunitu a přímo působí proti některým virům a bateriím. Na trhu je i ve formě kapslí. 

 

Bylinky pro kojící ženy 

Pravidla pro užívání bylinek při kojení jsou sice méně přísná než v těhotenství, to však neznamená, že si můžeme vzít cokoli. 

VHODNÉ BYLINKY
Kromě pískavice a benediktu jsou to například: 

  • Jestřabina lékařská – podporuje rozvoj prsních žláz a kojení.
  • Fenykl – mírní nadýmání miminka. 
  • Meduňka – zlepšuje psychický stav, podporuje trávení, zmírňuje nadýmání. 

NEVHODNÉ BYLINKY: medvědice • pelyněk • kostival • podběl • brutnák • ženšen • třezalka 

Zapomeňte na prášky. Bolest hlavy utišíte i přírodními recepty
Témata: Porod, Praktické rady, Šestinedělí, Kojení, Po porodu, pomoc, Cube, Nadýmání, APA, Fenykl, Hod, Pór, Bylinky, Trakt, Trávení, Semeno, Prsní žláza, Užívání, Prostředek
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
RECEPT: Chalupářský buřtguláš, který připravíte během chvíle
Brožová Lenka
Recepty
GALERIE: Dvojčata jsou to nejlepší, co nás potkalo! 16 celebrit a jejich dvojnásobná radost i starost
Mrázková Dita
Galerie
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti