Maminka.czPo porodu

Fyzioterapie po porodu. Kdy začít s rehabilitací pánevního dna a co mu prospívá nejvíc?

Ivana Ašenbrenerová 26.  6.  2023
Porod je jedinečný. Každá žena ho prožívá jinak a to, jak rychle se po něm vrátí do kondice, záleží také na tom, jak bude rehabilitovat zejména pánevní dno. Někdy postačí opravdu „jen“ poctivě cvičit a problémy například s inkontinencí nebo sestupem pánevního dna zmizí nebo se minimalizují.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Každá pátá žena řeší po porodu potíže s pánevním dnem a 50 procent žen v menopauze má problémy s inkontinencí. Jaké místo má neinvazivní rehabilitace a cvičení pánevního dna u žen po porodu? Zeptali jsme se fyzioterapeutky Idy Hurtíkové z Gynekologicko-porodnické kliniky U Apolináře v Praze, jak na to a proč je dobré začít pánevní dno co nejdřív rehabilitovat.

VIDEO: Maminka v porodnici - Bonus z porodnice Krnov: Fyzioterapie v těhotenství

Proč dochází po porodu k poškození pánevního dna?

Vaginální porod je přirozený proces, přesto ale může v mnoha ohledech negativně ovlivnit pánevní dno. Některá poškození jsou malá a tělo je dokáže během několika měsíců zregenerovat, s většími musí poradit lékař. „Může dojít k poškození nervových, vazivových a svalových struktur v pánvi. Čím delší je první a druhá doba porodní, čím je vyšší věk prvorodičky, tím větší je možnost vzniku poškození pánevního dna. Tato poškození se mohou projevit až po letech, kdy už selžou kompenzační mechanismy těla a klinicky se projeví například inkontinencí nebo prolapsem pánevních orgánů,“ vysvětluje Ida Hurtíková.

Jaké cviky jsou vhodné hned po porodu?

Procházky, běžné domácí práce i péče o miminko jsou také činnosti, které se počítají. „Polohovat se pro lepší zavinování dělohy, cvičit k udržení pohyblivosti páteře, protože nošení miminek je náročné a dlouhodobě přetěžuje páteř v hrudní a bederní oblasti, protahovat a posilovat prsní svaly, aby nebolela záda a podpořila se tvorba mléka a taky aby brzo nezvadla prsa, a cvičit břišní svaly vhodně při rozestupu přímého břišního svalu, aby svalový korzet fungoval tak, jak má, nebolela záda a stolice a močení byly bez obtíží,“ vyjmenovává fyzioterapeutka Ida Hurtíková. Šestinedělkám pak fyzioterapeutka nedoporučuje provádět izolovanou kontrakci svalů pánevního dna – nebo jen zlehka.

Jak cvičit po ukončení šestinedělí?

Pokud jste gynekologicky v pořádku a nemáte bolesti v podbřišku, u kostrče, případně výrazně v jizvičkách po šití nástřihu nebo natržení hráze, můžete začít jemně a s citem cvičit izolovanou kontrakci svalů pánevního dna. „To je ono známé vtahování pánevního dna (podrobný návod najdete v knize Idy Hurtíkové Pánevní dno a léčba pohybem – pozn. red.), milování, protože i sex posiluje svaly pánevního dna a pomáhá k lepšímu zahojení jizviček,“ říká fyzioterapeutka.

Tanec rodiček jako jeden ze způsobů, jak přivést dítě na svět. Co na to říkají odborníci?

Co je zcela nevhodné pro ženy po porodu?

Po fyziologickém porodu můžete začít jemně cvičit už druhý den, když vám to dovolí vaše síly. „Pohyb je neoddělitelnou součástí života a pomůže vám dostat se znova do kondice. Pokud nejste fyzicky zcela vyčerpaná, můžete začít lehce cvičit. Pokud ale cítíte, že potřebujete odpočívat a nabrat zpátky síly ztracené porodem, je dobré tuto potřebu těla akceptovat a odpočívat víc,“ říká Ida Hurtíková. I v tomto případě byste ale měla odpočinek prokládat krátkými nenáročnými fyzickými aktivitami. „Zcela nevhodná je ale nepřiměřeně velká fyzická námaha, jako jsou náročný kardio trénink, cvičení se zátěží, vytrvalostní běh a podobně. K tomu se můžete vrátit, až budete mít zpevněný svalový korzet trupu, budete dostatečně zregenerovaná a bez spánkového deficitu. Samozřejmě existují rozdíly mezi maminkami, záleží na tom, jak aktivní a v jaké kondici jste byla v těhotenství a před ním,“ dodává fyzioterapeutka.

Co prospívá pánevnímu dnu nejvíc?

Vhodná jsou cvičení nebo sporty, kdy se zapojují svaly středu těla. „Pohyby, které provádíme vědomě s dechem a u nichž vnímáme, že se nám aktivuje svalový korzet břicha, cítíme zpevněná záda a nic nás nebolí. Důležité je, aby i naše pánevní dno bylo v pohodě a neobtěžovaly nás nepříjemné tlaky v pochvě, jako by nám mělo vypadnout dno. Pokud si nejste jistá, že cvičíte správně, tedy máte pořád nepříjemné pocity dole nebo vás bolí páteř a v čase se to nelepší, je vhodné vyhledat odborníka, který vás zkontroluje a navede ke správně provedenému pohybu,“ vysvětluje fyzioterapeutka. Nevhodné jsou poskoky, například na trampolíně, tvrdé dopady (příliš vysoké podpatky), běh po tvrdém terénu v nevhodné obuvi, ale i zvedání těžkých břemen nevhodným způsobem.

Kegelovy cviky posílí pánevní dno a přinesou intenzivnější orgasmus
Témata: Porod, Po porodu, Pánevní dno, Cvičení, Krnov, Fyzioterapie, kondice, Inkontinence, Fyzioterapeutka, Rehabilitace, Poškození, Sval, Praha